Zamknij

Domek narzędziowy przy domku letniskowym

12:59, 14.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:00, 14.09.2021

Bez zezwolenia na budowę obecnie można wznosić niewielkich rozmiarów obiekty budowlane, o powierzchni zabudowy nie przekraczającej 35 metrów kwadratowych. Zalicza się do nich bardzo wiele różnych budynków, między innymi domki letniskowe, altany garaże czy domki narzędziowe. Te ostatnie są w ostatnich latach coraz popularniejsze, dlatego też na rynku jest ich coraz większa ilość.


Co daje posiadanie domku narzędziowego

Domek narzędziowy, jak sama nazwa wskazuje, pozwala się domyślać jest miejscem służącym do przechowywania narzędzi i sprzętu ogrodniczego, niezbędnego na każdej działce. Mogą mieć bardzo różnorodne rozmiary, jak również wykonane być z odmiennych materiałów. Najpopularniejszy na pewno jest domek drewniany, który daje możliwość doskonałej ochrony narzędzi, jak również ich właściwego przechowywania. Takie domki spotyka się nie tylko w ogrodach, ale również bardzo często również na działkach rekreacyjnych. Dostępne są również domki wykonane z plastiku, te jednak w porównaniu do drewnianych zazwyczaj mają znacznie mniejszą powierzchnię. 

Gdzie można postawić domek narzędziowy

Domek narzędziowy można postawić praktycznie wszędzie, jednak należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim jako budynek stawiany bez zezwolenia wymaga, aby na każdą taką budowlę przypadało minimum 500 metrów kwadratowych działki. Jeśli na działce stoi domek letniskowy i właściciel chce postawić jeszcze domek narzędziowy jej wielkość powinna być odpowiednia dla dwóch budynków. Domki narzędziowe bardzo często stawiane są w miejscach oddalonych od domku letniskowego, na przykład na obrzeżach działki. Zazwyczaj są to budynki pozbawione okien, co sprawia, że nie ma konieczności zachowywania tak dużych odległości od granic działki, jak w przypadku domku letniskowego. Wewnątrz domków znaleźć można bardzo często półki i wieszaki, które pozwalają na dobre zorganizowanie przestrzeni wewnątrz, aby można było bez problemu właściwie przechowywać wszystkie narzędzia. Jeśli powierzchnia działki pozwala na postawienie oddzielnego domku narzędziowego, wówczas oszczędza się wiele miejsca w domku letniskowym, w którym nie trzeba szukać dla tych przedmiotów przestrzeni do przechowywania. 

Co jeśli miejsca jest zbyt mało

Jeśli wielkość działki nie pozwala na postawienie oddzielnego domku narzędziowego właściciele mają jeszcze kilka możliwości. Mogą zdecydować się na zakup skrzyń, które często wykonane są z plastiku lub też niewielkich rozmiarów plastikowych szaf. Dają one możliwość przechowywania narzędzi a ich postawienie nie wymaga pozwolenia. Pewnym ich minusem jest jednak fakt, że mają znacznie mniejsza powierzchnię, dlatego też często konieczny jest zakup kilku, aby można było w nich przechowywać wszystkie niezbędne narzędzia i sprzęty. Ciekawym rozwiązaniem jest także schowek na narzędzia, który stanowi część domku letniskowego. Wówczas jednak pozostała powierzchnia domku jest nieco mniejsza, jednak na pewno daje to możliwość bezpiecznego przechowywania. Jeśli właściciele decydują się ma domek z tarasem, wówczas powierzchnia tarasu również jest wliczana do powierzchni zabudowy domku. Wtedy wydzielenie jeszcze dodatkowej powierzchni na schowek narzędziowy może sprawić, że dostępna dla wypoczynku przestrzeń okaże się niezwykle mała. 

Jak wybierać domek narzędziowy

Mając jednak możliwość postawienie domku narzędziowego warto odpowiednio go wybrać, aby zapewnić właściwą przestrzeń. Domek narzędziowy podobnie jak domki letniskowe może posiadać okna, jednak niewielu właścicieli się na to decyduje. Powodem jest przede wszystkim fakt, iż do domku posiadającego okna znacznie łatwiej się włamać pod nieobecność jego właścicieli, a często przechowywane w nich narzędzia są dość kosztowne. Rozwiązaniem może być zastosowanie okiennic, zamykanych na czas nieobecności w domku letniskowym czy też krat w oknach, które dają znacznie lepsze zabezpieczenie. Jeśli jednak domek narzędziowy stawiany jest w ogrodzie przy domu całorocznym, wówczas bez problemu można wybrać model z oknem, który daje więcej światła wewnątrz. Domki mogą być zamykane na pojedyncze lub podwójne drzwi, wszystko zależy od wyboru właścicieli czy przechowywanych w nich narzędzi. Jeśli są one większe z pewnością łatwiej je będzie wydostać przez podwójne drzwi. Domki narzędziowe, podobnie jak domki letniskowe mogą mieć niewielki taras czy zadaszone wejście, na którym również można stawiać narzędzia czy sprzęty. Koszty postawienia domku narzędziowego uzależnione są przede wszystkim od wybranego modelu. W przeciwieństwie do domków letniskowych domki narzędziowe zazwyczaj stawiane są bezpośrednio na wyrównanym gruncie, nie wykonuje się pod nie fundamentów. To sprawia, że koszty ich postawienia są znacznie niższe niż w przypadku zbliżonych wielkością domków letniskowych. Aby domek przetrwał jak najdłużej należy pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu przed wpływem warunków atmosferycznych czy szkodnikami. Temu służy przede wszystkim właściwa impregnacja zarówno elementów do jego wzniesienia, jak również całej konstrukcji po jej zestawieniu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%