Zamknij

Wiceminister do sołtysów: ten problem jest szczególnie widoczny w regionie Podkarpacia

11:18, 28.09.2022 ks Aktualizacja: 11:22, 28.09.2022
Skomentuj Fot. Marek Gróbarczyk / Facebook Fot. Marek Gróbarczyk / Facebook

 Zmiany klimatu i wynikające z nich różnice wielkości, częstotliwości opadów powodują konieczność podjęcia wielu działań zmierzających do złagodzenia negatywnych czynników jakie temu towarzyszą - przekazał w liście do sołtysów powiatu mieleckiego wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

 Problem ten szczególnie widoczny jest w regionie Podkarpacia, gdzie kolejny rok mamy do czynienia z suszą hydrologiczną niekorzystnie wpływającą na lokalne społeczności, gospodarkę i przyrodę - dodał. 

 List skierował Marek Gróbarczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury - do uczestników spotkania sołtysów powiatu mieleckiego organizowanego przez posła Fryderyka Kapinosa, które odbyło się w ostatnich dniach w Rzemieniu.

- W celu minimalizowania tych negatywnych zmian podejmowane są wszelkie możliwe działania zmierzające do zmagazynowania jak największej ilości wody, co umożliwi przeciwdziałanie skutkom suszy oraz ograniczy zjawisko powodzi błyskawicznych, tak niszczycielskich w skutkach, zwłaszcza na terenach górskich - przekazał w liście wiceminister.

Jak podkreślił, „w tym celu administracja rządowa prowadzi intensywne prace nad przygotowaniem budowy zbiornika Kąty-Myscowa na rzece Wisłoce, która jest kluczowym zadaniem inwestycyjnym w regionie mającym na celu niwelowanie negatywnych zmian klimatu”.

- Planowany do realizacji wielofunkcyjny zbiornik wodny będzie pełnił funkcje przeciwsuszową oraz poprawi ochronę przed powodziami szczególnie powstającymi na skutek gwałtownych opadów. Jego zadaniem będzie minimalizacja negatywnego wpływu zmian klimatu na środowisko. Zbiornik umożliwi przeciwdziałanie skutkom suszy poprzez zapewnienie przez cały rok przepływów gwarantowanych na rzece Wisłoce, zapewniając zasoby wodne dla 20 gmin - przekazał polityk.

Jak przekazał w liście wiceminister, zbiornik ma się też stać źródłem „czystej, ekologicznej energii dzięki planowanej elektrowni wodnej”. 

- Oprócz zbiornika Kąty-Myscowa, w okolicy Mielca, Wody Polskie realizują szereg innych inwestycji mających zabezpieczyć ludność przed negatywnymi skutkami suszy - m.in. zwiększenie zdolności retencyjnej zlewni Potoku Rzochowskiego i Potoku Grądzkiego poprzez odbudowę budowli piętrzących w gminie Przecław, przebudowę kanałów Nowy Breń na terenie gminy Czermin i Wadowice Górne, prace modernizacyjne wału rzeki Wisłoki w Mielcu, wzmocnienie lewego wału rzeki Stary Breń i wału prawego rzeki Stary Breń na terenie gminy Borowa i Czermin, budowę lewego wału rzeki Babulówki na terenie gminy Padew Narodowa.

- Prowadzone są także prace nad projektem programu wieloletniego pod nazwą „Gospodarowanie zasobami wodnymi w Polsce”, którego głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego - dodaje.

Ponadto wiceminister przekonuje, że dodatkowym efektem będzie zwiększenie produkcji zielonej energii poprzez zwiększenie potencjału wykorzystania elektrowni wodnych. 

- Niezależnie od powyższego w perspektywie dziesięcioletniej do 2032 roku planowana jest budowa i przebudowa 20 dużych zbiorników na terenie całego kraju, które mają pełnić funkcję retencyjną oraz przeciwpowodziową - wskazuje.

- Od 2020 roku Wody Polskie realizują program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych z wykorzystaniem urządzeń piętrzących na rzekach i kanałach oraz systemów melioracyjnych na wałach, którym przywracana jest dwufunkcyjna rola urządzeń melioracyjnych, co zapewnia odprowadzenie wód z pól i użytków rolnych w czasie opadów, ale również retencję. Dzięki staraniom Ministerstwa Infrastruktury dokonuje się zmiany prawa - dodaje w liście.

Wiceminister wskazał też m.in. na inicjatywy „celem uproszczenia procedury wykonywania małych zbiorników wodnych, w tym także zbiorników na terenach wiejskich”. 
 

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

klikbajt klikbajt

9 2

To rząd oczywiście swoimi ulubionymi metodami wprowadzi może dodatek, coś na wzór najnowszego węglowego. Mianowicie dodatek na zakup wody deszczowej. (Akurat i węgla jak i opadów jest brakuje ), ale dodatek by był.
Mogę nawet odsprzedać 1200l deszczówki. Po określonej cenie. 12:38, 28.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DziadekDziadek

2 0

Nie podpowiadaj, bo przeczytają i wprowadzą. Zresztą już wprowadzili namiastkę. Oczywiście będzie od tego nowe ministerstwo i cały ogromny aparat kontroli i represji. 22:09, 28.09.2022


reo

hihhohihho

0 1

Jedno spotkanie, a teraz w kilku newsach będą pisać, jakie to było ważne. Na bieżąco odpychają zgłaszane problemy, a teraz przed wyborami nagle się zainteresowali. 22:57, 28.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MazakMazak

1 0

Proszę o stanowisko rady hydrologów, bo z artykułu nie wynika czy wizje ministra nie są szkodliwymi urojeniami. 11:06, 29.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%