Zamknij

Jak wybrać idealny rożek niemowlęcy?

11:53, 21.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:54, 21.04.2021

Rożek dla niemowląt to aktualnie jeden z najczęściej kupowanych przez przyszłych rodziców gadżetów uzupełniających klasyczną wyprawkę malucha. Ten niepozorny kawałek materiału może jednak okazać się niezwykle pomocny w sprawowaniu opieki nad dzieckiem w pierwszych tygodniach i miesiącach jego życia. Rożek ma bowiem kilka funkcji, a jego używanie jest niezwykle proste. Na co zwrócić uwagę wybierając konkretny model? Jaki powinien być idealny rożek niemowlęcy?

Rożek dla niemowląt pomaga otulać malucha i układać go do snu. Dzieci, które dopiero co przyszły na świat, w takim specjalnym beciku czują się o wiele bezpieczniejsze. Pamiętać należy, że w łonie matki były przez długi czas dość mocno ograniczone ruchowo. Sytuacja, w której osesek może bez większego problemu rozprostować ręce czy nogi, jest dla niego nowa, nieznana, a tym samym nieco stresująca. Otulony rożkiem maluch okazuje się spokojniejszy bardziej wyciszony. Ponadto, tego rodzaju gadżet może posłużyć np. jako grubsza kołderka lub podkład pod czynności higieniczne. Rożek ułatwia także rodzicowi wykonać prawidłowy chwyt podczas trzymania dziecka na rękach.

Rodzice oczekujący narodzin dziecka, w czasie zakupu rożka niemowlęcego zwracają uwagę przede wszystkim na jego wygląd. Oczywiście – kwestie estetyczne są bardzo istotne, szczególnie jeśli wybierany gadżet ma dobrze komponować się ze starannie zaprojektowanym i urządzonym pokojem dziecięcym. Rożki niemowlęce występują prawdopodobnie w każdej możliwej konfiguracji kolorystycznej, więc wybór pod tym względem jest naprawdę spory. Design jest jednak sprawą drugorzędną. W pierwszej kolejności powinno zależeć nam na tym, by produkt był użyteczny i przede wszystkim bezpieczny.

Materiał rożka

Kluczowy jest wybór rożka wykonanego z naturalnego materiału, który nie będzie podrażniać wrażliwej skóry dziecka. Najlepiej sprawdzają się modele bawełniane, niezwykle delikatne i miłe w dotyku. W ostatnim czasie w sprzedaży pojawiły się również rożki lniane (dostępne np. tu: https://babyly.pl/kategoria/rozki-niemowlece/), które także są dobrze tolerowane przez ich najmłodszych użytkowników. Na pewno należy unikać modeli uszytych z tkanin syntetycznych. Te nie tylko mogą powodować pojawienia się reakcji uczuleniowych, ale też nie pozwalają skórze maleństwa oddychać. Popularne stały się w przeciągu kilku lat produkty dziecięce wykonane z polaru minky. Ta tkanina lepiej sprawuje się jednak w przypadku klasycznych kocyków. Rożek uszyty z tego materiału wydaje się mało stabilny, a ponadto to wciąż rodzaj sztucznej tekstylii, niekoniecznie dobrej dla zdrowia.

Typ wiązania

Rożki niemowlęce można oczywiście związać, by maluch był w lepiej otulony. W sprzedaży znajdują się też modele spinane rzepami. Czy są godne uwagi? Trzeba pamiętać, że tego rodzaju rozwiązanie ma jedną wadę – rzepy szybko tracą swoje właściwości łączące. Z drugiej strony – korzystanie z takiego gadżetu jest wygodniejsze od tradycyjnych becików wiązanych na kokardę. Tu wybór zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji rodziców.

Rożek miękki lub usztywniany

Rożki występują w wersji klasycznej – miękkiej lub z dodatkowym usztywnionym wypełnieniem. Te drugie mogą okazać się pomocne szczególnie na początku, gdy starannie trzeba dbać o prawidłową pozycję malca. Ważne jednak, by usztywnienie zostało wykonane z odpowiedniego materiału, np. wkładu kokosowego. Rożki miękkie są z kolei tańsze i bardziej praktyczne. Wielu rodziców szybko uczy się prawidłowo trzymać dziecko i po opanowaniu tej umiejętności wspomaganie się usztywnieniem jest po prostu zbędne.

Jak duży rożek?

Klasyczne rożki mają wymiary 70x70 centymetrów. To modele zupełnie wystarczające. Trzeba wiedzieć, że maluchy dość szybko wyrastają z tego gadżetu, więc zakup większych modeli mija się nieco z celem. Wyjątek mogą stanowić beciki, które po rozłożeniu będą w późniejszym czasie wykorzystywane jako zwykły kocyk. Wówczas warto zdecydować się na produkt o wymiarach nawet 100x100 centymetrów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%