Zamknij

Dom pod klucz - czy warto zrezygnować z tradycyjnej metody budowy?

13:19, 25.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:19, 25.09.2020

Budowa domu to ogromne wydarzenie w życiu wielu rodzin. Dla sporej części inwestorów to jednak także spore wyzwanie. Osoby aktywne zawodowo, mające pod opieką małe dzieci lub budujące dom w sporej odległości od obecnego miejsca zamieszkania nie są często w stanie nadzorować budowy w takim stopniu, w jakim wymaga tego tak zaawansowana inwestycja. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem wydaje się zakup domu pod klucz. 

Etapy budowy domu

Jakie zalety ma budowa domu pod klucz – zalety i wady

Etapy budowy domu

Zakup działki pod dom to dopiero początek bardzo długiego procesu projektowania i budowy domu. Do momentu, kiedy inwestor będzie się mógł wprowadzić do domu mija z reguły całkiem sporo czasu, który przy budowie domu tradycyjną metodą, wypełniony jest szeregiem obowiązków związanych nie tylko ze znalezieniem specjalistów, lecz także skoordynowaniem ich terminów, zakupem materiałów, nadzorem i odbiorem prac. Wiele osób nie jest w stanie ze swojego codziennego życia, wypełnionego szeregiem innych zadań, wykroić odpowiednio dużej ilości czasu na prowadzenie takiego projektu. Część z nich decyduje się więc na budowę domu pod klucz np. z https://www.dom3e.com/. Wymaga to przejścia przez trzy etapy:

•    stan surowy otwarty/zamknięty: wykonanie wykopów, fundamentów, zbudowanie podstawowej konstrukcji (ściany nośne, kominy, stopy, ściany piętra, więźba dachowa i pokrycie), montaż okien i drzwi, ewentualnie montaż bramy garażowej
•    stan deweloperski – do stanu surowego dochodzą prace elewacyjne ocieplenie dachu, wykonanie przyłączy elektrycznych, instalacji telewizyjnej, wodno-kanalizacyjnej i grzewczej, montaż parapetów zewnętrznych, wykonanie tynków zewnętrznych, montaż płyt kartonowo-gipsowych, wylanie posadzek;
•    stan pod klucz – pełne wykończenie obejmujące wykonanie tynków wewnętrznych, malowanie ścian, montaż glazury, paneli, parkietu, stolarkę okienno-drzwiową, pełen węzeł sanitarny i toaletę. 

Jakie zalety ma budowa domu pod klucz – zalety i wady

Budowa domu pod klucz to rozwiązanie dla osób, który nie mogą lub po prostu nie chcą zająć się pełnym nadzorem na budową. W takim modelu inwestor wszystkie obowiązki ceduje na firmę wykonawczą, która koordynuje podwykonawców, dokonuje odbiorców poszczególnych elementów budowy, dba o zamówienie materiałów. 

Takie rozwiązanie przede wszystkim zdejmuje z barków inwestora bardzo wiele obowiązku. Zapewnia także ciągłość prac, przyśpiesza je, ponieważ firma wykonawcza ma znacznie większe doświadczenie w koordynowaniu prac zespołu specjalistów, z reguły współpracuje na stałe z konkretnymi ekipami, co znacznie ułatwia zaplanowanie całości prac. To wszystko sprawia, że doprowadzenie domu do stanu pod klucz (ze stanu deweloperskiego) to okres około 3 miesięcy. Indywidualne koordynowanie działań osobnych ekip znacznie ten czas wydłuża. 

Co ważne, budowa domu pod klucz wcale nie jest znacznie droższa od stanu deweloperskiego, jeśli uświadomisz sobie, jakie koszty musisz ponieść, aby przejść z tego stanu do modelu pod klucz. Firma wykonawcza narzuca oczywiście marżę, natomiast koszty robocizny w tym modelu są zdecydowanie niższe, niż gdybyś każdą ekipę zatrudniał osobno. To wszystko sprawia, że model domu pod klucz jest atrakcyjny także pod względem finansowym. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%