W oczekiwaniu na przyjście na świat naszego dziecka możemy ten czas wykorzystać pracowicie kompletując wyprawkę lub urządzając dla niego pokój. Rozłożenie tych zadań w czasie pozwoli na spokojne zastanowienie się i wybór tego, co tak naprawdę potrzebne jest w pokoju dziecka w pierwszym okresie życia.
Łóżeczka dziecięce, a właściwie ich bogata oferta może zdezorientować przyszłych rodziców w wyborze tego właściwego. Czym się więc kierować wybierając łóżeczko dziecięce? Praktycznie wszystkie dostępne łóżeczka niemowlęce posiadają regulację wysokości położenia materaca, którą możemy dopasować do wieku i możliwości ruchowych dziecka. Różnią się natomiast między sobą rozmiarami i rozwiązaniami, jakie w nich zastosowano.
Jednym z ważnych kryteriów przy wyborze łóżeczka dla dziecka jest jego rozmiar. Przeważnie dostępne są dwa: 120x60 i 140x70, przy czym pamiętajmy, że tak podany rozmiar dotyczy materaca jaki się mieści w łóżeczku. Łóżeczko 120x60 posłuży dziecku do ok. 3 roku życia. Decydując się na łóżeczko 140x70 wybierzmy takie, które ma możliwość przebudowy na tapczanik (łóżeczko 2w1) lub przynajmniej jeden wymienny bok, dzięki któremu chodzący już maluszek będzie mógł z niego samodzielnie wchodzić i wychodzić. Łóżeczko 140x70 z opcją tapczanika będzie wygodnym miejscem do spania nawet dla 5-6 letniego dziecka.
Jeżeli potrzebujemy dodatkowego miejsca na schowanie pościeli, czy kocyka warto wybrać łóżeczko z szufladą. Do wyboru mamy łóżeczka dla niemowląt, w których szuflada jest zamontowana na stałe na prowadnicach albo łóżeczka z możliwością dokupienia szuflady. Wówczas szuflada jest osobnym elementem na kółeczkach, który w dowolnej chwili możemy dostawić.
Jeżeli zależy nam na bezpiecznym i wygodnym miejscu do pielęgnacji maluszka, wybierzmy łóżeczko dziecięce z przewijakiem. Jest to element fabrycznie zaprojektowany do danego modelu łóżeczka, więc możemy być pewni, że będzie do niego pasował. W momencie, gdy przewijak nie będzie już potrzebny, praktycznie jednym ruchem możemy go zdemontować.
Gdy wybiegniemy myślą trochę dalej i wyobrazimy sobie naszego maluszka już chodzącego, zastanówmy się nad wyborem łóżeczka z wyjmowanymi szczebelkami. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne i pozwala dziecku na samodzielne wchodzenie i wychodzenie z łóżeczka w sposób bezpieczny. Podobnym rozwiązaniem jest zastosowanie w łóżeczku wymiennego boku, który posiada wgłębienie umożliwiające swobodne wejście i wyjście z niego, natomiast pozostała część tworzy rodzaj barierki chroniącej dziecko przed wypadnięciem z łóżka.
Drugim ważnym i praktycznym meblem w pokoju niemowlęcym jest komoda dla dziecka. Ze względu na swoje rozmiary, komoda świetnie sprawdzi się nawet w małych pokojach nie stwarzając wrażenia jego przytłoczenia. Szuflady komody idealnie nadają się do przechowywania ubranek dziecięcych (śpioszków, kaftaników, etc.) lub akcesoriów do codziennej pielęgnacji maluszka. Jeżeli nie wybraliśmy łóżeczka z przewijakiem, warto rozważyć jego zamontowanie na komodzie. Wiele komód dziecięcych wyposażonych jest w nakładkę, na której w bezpieczny i wygodny sposób możemy przebrać dziecko. Przewijak taki w bardzo łatwy sposób montuje się na komodzie i w każdej chwili możemy go z komody zdjąć. Jeszcze innym przykładem komody do pokoju dziecięcego jest komoda z regałem. Niewielki regalik z otwartymi półeczkami z boku komody, stanowiący z nią jedną całość pozwala na przechowanie dodatkowych akcesoriów dla maluszka. W przyszłości, gdy dziecko zacznie chodzić, będzie mogło na półeczkach samodzielnie ustawiać swoje zabawki i pluszaki.
Jeżeli planujemy przemeblowanie pokoju dziecięcego po okresie 2-3 lat od narodzin dziecka, to w wieku niemowlęcym można wstrzymać się z jej zakupem. Ubranka niemowlęce, czy dziecka 2-3 letniego są na tyle małe, że łatwiej je poskładać i poukładać w szufladach komody, niż rozwieszać w szafie. Czasem lepiej miejsce, w którym miałaby stać szafa wykorzystać na rozłożenie maty interaktywnej dla maluszka, kołyski lub mobilnego przewijaka. Na pewno bardziej maluszkowi spodoba się domowy basen z kolorowymi kuleczkami, niż najbardziej designerska szafa.
Jeżeli jednak uznamy, że szafa dziecięca jest niezbędna wybierzmy taką, która przede wszystkim będzie miała półeczki, nawet kosztem przestrzeni na ubrania wiszące. Na półkach szafy, poza ubrankami, możemy poukładać kocyki, beciki, czy śpiworki, które są nieodzowne w okresie niemowlęcym.
Wraz z rośnięciem naszego dziecka będą zmieniać się jego potrzeby, a tym samym pokój i umeblowanie. Starajmy się, w miarę naszych możliwości, aby otoczenie w jakim dorasta dziecko, było dostosowane do jego wieku tak, by ten rozwój przebiegał zdrowo i prawidłowo, a otaczające dziecko przedmioty dodatkowo go stymulowały.