Zamknij
REKLAMA

Związkowcy z Mielca z ostrym listem do Morawieckiego

12:30, 12.11.2019 | K.S
Skomentuj
REKLAMA

- Apelujemy o pilne podjęcie skutecznych działań mających na celu powstrzymanie dalszej degradacji polskich szpitali, które zadłużają się w zatrważającym tempie - piszą już na wstępie listu otwartego do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego związkowcy ze Szpitala Specjalistycznego w Mielcu. - Nie mamy wątpliwości, że Ministerstwo Zdrowia świadomie dąży do ograniczania liczby szpitali, jednak metoda służąca osiągnięciu tego celu jest skrajnie nieodpowiedzialna i zagraża bezpieczeństwu pacjentów - dodają.

Przedstawiciele dwóch związków zawodowych działających w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu wystosowali list otwarty zaadresowany m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Apelują w nim o zajęcie się sprawą finansowania szpitali powiatowych. Ich zdaniem obecna polityka ryczałtowania szpitali wprost prowadzi do niewypłacalności tych placówek, co z kolei grozi ich zamykaniem lub prywatyzowaniem. 

- Nie mamy wątpliwości, że Ministerstwo Zdrowia świadomie dąży do ograniczania liczby szpitali, jednak metoda służąca osiągnięciu tego celu jest skrajnie nieodpowiedzialna i zagraża bezpieczeństwu pacjentów. Prowadzona polityka finansowa zmierzająca do wyniszczenia szpitali powiatowych jest naszym zdaniem świadomym działaniem Ministerstwa – piszą wprost związkowcy z Mielca.

- Oczekujemy od Rządu RP uruchomienia instrumentów prawnych i finansowych w celu oddłużania szpitali i zapewnienia finansowania w działalności szpitali w sposób adekwatny do tempa wzrostu kosztów leczenia, z przyczyn od nich niezależnych, umożliwiającego bilansowanie się działalności szpitali – dodają.

Pełną treść listu otwartego związkowców publikujemy poniżej:

LIST OTWARTY
reprezentatywnych Związków Zawodowych działających
przy Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu

Apelujemy o pilne podjęcie skutecznych działań mających na celu powstrzymanie dalszej degradacji polskich szpitali, które zadłużają się w zatrważającym tempie.

Zjawisko to spowodowane jest dokonywanymi w ostatnich latach zmianami w organizacji i finansowaniu systemu opieki zdrowotnej. System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej działa od 1 października 2017 r. Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że dzięki niemu zmieni się podejście do pacjentów – szpitale zapewnią kompleksowe świadczenia zdrowotne, obejmujące cały skoordynowany cykl leczenia ambulatoryjnego.

Podkreślenia wymaga fakt, że jednym z głównym celów utworzenia sieci szpitali było poprawienie ich sytuacji finansowej. Nowy zryczałtowany system finansowania szpitali miał umożliwić elastyczniejsze gospodarowanie pieniędzmi, a w efekcie stopniowe wychodzenie z długów. Rzeczywistość szybko zweryfikowała niedoskonałość tego systemu. Rosnąca różnica w poziomie uzyskiwanych przychodów i ponoszonych kosztów skutkuje pogarszaniem się sytuacji ekonomicznej szpitali. Wynika to z faktu, że ryczałty dla szpitali funkcjonujących w sieci wyliczone są na podstawie wykonania roku 2015, co aktualnie nie wystarcza na pokrycie kosztów bieżącej działalności szpitali.

Ofiarą kryzysu systemu opieki zdrowotnej stał się również Szpital Specjalistyczny w Mielcu. Już w 2018 roku organ założycielski musiał pokryć stratę w wysokości ok. 1 miliona 800 tys. zł. A prognozowane zadłużenie grozi utratą płynności finansowej, a nawet jej niewypłacalności.

Kolejnym krokiem planowanym przez dyrekcję szpitala jest reorganizacja w strukturze organizacyjnej polegająca na ograniczaniu i zamykaniu oddziałów oraz redukcji etatów. Z informacji uzyskanych na ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Mieleckiego, która odbyła się 24 października 2019 r. jasno wynika, że sytuacja Szpitala Specjalistycznego w Mielcu jest bardzo zła i pogarsza się z miesiąc na miesiąc. Determinuje to konieczność zaciągania kolejnych kredytów na bieżące potrzeby (nadmienić pragniemy, że już spłacamy jeden kredyt w wysokości 8 milionów zaciągnięty przez byłego dyrektora w parabanku). 

Szpitale nadal w większości przypadków zadłużają się, wpadają w spiralę długów, pomimo podejmowanych działań restrukturyzacyjnych i drastycznych oszczędności, często kosztem pracowników zatrudnionych w szpitalu. Pracownicy publicznej ochrony zdrowia, a zwłaszcza szpitali nadal są wynagradzani zdecydowanie źle, mimo że ich praca wiąże się ze szczególnie wysokimi kwalifikacjami i odpowiedzialnością, a z uwagi na braki kadrowe odbywa się w wyjątkowo trudnych warunkach. 

Już teraz nasilają się braki personelu medycznego, co zmusza do zamykania oddziałów szpitalnych. W tym zakresie również konieczne są szybkie decyzje.

Warto zauważyć, że przy wzroście płacy minimalnej do 2600 zł straty finansowe szpitali powiatowych w 2020 roku doprowadzą do braku płynności finansowej, a w konsekwencji do zamykania placówek lub ich prywatyzacji.

Zwracamy uwagę, że szpitale nie mają innych przychodów, niż przychody z Narodowego Funduszy Zdrowia i po wprowadzeniu ryczałtowego finansowania nie mają wpływu na ich wysokość (w odróżnieniu od zakładów produkcyjnych i innych podmiotów gospodarczych mogących dyktować ceny). Nie mamy wątpliwości, że Ministerstwo Zdrowia świadomie dąży do ograniczania liczby szpitali, jednak metoda służąca osiągnięciu tego celu jest skrajnie nieodpowiedzialna i zagraża bezpieczeństwu pacjentów. Prowadzona polityka finansowa zmierzająca do wyniszczenia szpitali powiatowych jest naszym zdaniem świadomym działaniem Ministerstwa.

Oczekujemy od Rządu RP uruchomienia instrumentów prawnych i finansowych w celu oddłużania szpitali i zapewnienia finansowania w działalności szpitali w sposób adekwatny do tempa wzrostu kosztów leczenia, z przyczyn od nich niezależnych, umożliwiającego bilansowanie się działalności szpitali, a przede wszystkim:

- wyrównania wzrostu kosztów świadczeń szpitalnych za 2018 rok,

- rekompensaty wzrostu kosztów świadczeń medycznych spowodowanych decyzjami płacowymi Ministerstwa Zdrowia oraz poziomem inflacji,

- zmiany wyceny świadczeń medycznych z uwzględnieniem kosztów ponoszonych przez szpitale (w szczególności wynagrodzeń personelu medycznego),

- finansowania świadczeń wykonywanych przez szpitale ponad limit określony ryczałtem.

Liczymy na to, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej podejmie natychmiastowe działania zmierzające do ratowania polskiej ochrony zdrowia z dramatycznej sytuacji i przystąpi do budowy sprawnego systemu zabezpieczenia zdrowotnego Polaków.

Deklarujemy pełne zaangażowanie w tym zakresie i pomoc naszych organizacji, pod warunkiem faktycznej, a nie pozorowanej pracy nad nowymi rozwiązaniami. 

Sygnatariusze apelu:
Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność”
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (40)

i tak trzeba żyći tak trzeba żyć

42 27

szybko poszło, za rzadów pis w powiecie zwiazki atakowały władze pis powiatowe, jak pis stracił władze w powiecie do ataków wzięte zostały władze pis w państwie, a panowie Lonczak i ekipa sobie spokojnie rządzą. Takie rządzenie to ja rozumiem, bajka to mało powiedziane. 12:43, 12.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

BezstronnyBezstronny

12 14

i tak trzeba żyć - Uruchom swoje szare komórki i przyjrzyj się jak rośnie inflacja a w raz z nią wzrastają ceny materiałów (także leków), usług i płac. Szpital nie leży na wyspie. P. Lończak to nie moja bajka, ale jaki wpływ ma On i Jego ekipa na wzrost kosztów utrzymania szpitala?
Cięcie płac, przy braku na rynku lekarzy i personelu, jest równoznaczne z ograniczeniem liczby łózek a nawet wydziałów. Przestań uprawiać politykę i bredzić w tym temacie. Związki zawodowe robią to co do nich należy.
14:28, 12.11.2019


Polak-prawdziwyPolak-prawdziwy

0 2

Słuchasz TVN tam kłamią.Nic nie drożeje. W szpitalach nie chce się nic robić wszystkim.A tak to w ogule to powiaty dać kaśe na szpitale a nie dają. Wszyscy nauczyciele,lekarze ,policjaty topo kasę do Kaczyńskiego a on nie może wszystkim dawać. 20:08, 13.11.2019


PioPio

40 21

Weźcie się do roboty, a nie listy piszecie. 12:46, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wreszciewreszcie

24 25

to jest dobry szpital, w którym wszyscy chca pracowac w spokoju. sa specjalisci w róznych grupach zawodowych, pomysły, checi, tylko brak kasy od płatnika. 13:00, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dziobakdziobak

18 12

to nie płaca minimalna jest problemem, tylko kominy w sektorze usług medycznych; dla przykładu nauczyciel z najwyższym stopniem awansu ma 3800zł brutto, a lekarz rezydent na starcie co najmniej 4000zł brutto, dodam, że lekarz pracuje 35h tygodniowo, a za każdą godzinę ponad ten czas ma sowicie płacone 13:01, 12.11.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Wfd5Wfd5

16 16

Lekarz rezydent ma już duża odpowiedzialnosc samodzielnie podejmuje decyzje wplywajace na zdrowie i życie pacjentów A nauczyciel jaką ma odpowiedzialnosc że źle nauczy dodawać? 13:19, 12.11.2019


jendker83jendker83

13 5

Żyjemy w naprawdę chorym kraju, jeśli 4000 zł BRUTTO dla lekarza to według kogoś za dużo. 14:03, 12.11.2019


dziobakdziobak

3 11

jendrker83, w takim zestawieniu to nawet bardzo dużo, ale dla osiągnięcia właściwych proporcji to nauczyciel powinien dostać ok. 6000-7000zł, a gdy wszyscy będą zarabiać więcej to więcej kasy wpłynie do NFZ i więcej będzie do podziału na leczenie 14:45, 12.11.2019


NARYSUJ NARYSUJ

28 18

Wreszcie ktoś poszedł po rozum do głowy i zwrócił się do tego kto tym wszystkim rządzi. takiej plakanie tu na miejscu i wymyślanie jakie to mamy straszne objawy było bez sensu bo objawy mają swoją przyczynę. I to ją trzeba zaleczyć! a nie tylko pitolić jak jest źle. Sami my tu na dole kompletnie nic nie możemy z tym zrobić bo nie tu jest problem. Jakby była zapłata to przecież są lekarze są pielęgniarki są łóżka jest sprzęt wszystko jest. 13:03, 12.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CzłowiekCzłowiek

3 3

Jak nie tu jest problem na dole, to po co zmieniali dyrektora ? 15:22, 12.11.2019


PremierkaPremierka

29 11

No sie obudzili.... Juz po wyborach. Premier nic wam.juz nie obieca. Za pol roku beda przyjezdzac kandydaci na prezydenta Polski to wam naobiecaja cuda wianki na kiju. Bedzie festiwal obietnic dla was. 13:06, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bzbz

26 33

Trzeba było myśleć jak były wybory i nie głosować na pis.
Teraz to sobie możecie pisać na Berdyczów albo modlić się o zdrowie.
Proponuję zawierzyć szpital jakiemuś świętemu, może to pomoże, kretyni.

13:09, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SkaldowieSkaldowie

17 8

Ludzie listy piszą, zwykle pokręcone ... ??? 13:10, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

inciinci

13 28

Wywalcie tam zatrudnionych klechów- trochę kasy zostanie 13:57, 12.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JusbJusb

1 0

wkrótce przyszpitalne zakłady pogrzebowe będą bardziej zasobne niż cały szpital powiatowy, a obsługa niewielka
- a miała być cacana prywatna klinika (szeptem podsłuchane) 14:32, 12.11.2019


bolobolo

31 22

a jaki ma wplyw rzad na nieudolny samorzad? 14:01, 12.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

co za co za

9 10

Bałwan 14:27, 12.11.2019


BezstronnyBezstronny

7 8

do co za - NIE OBRAŻAJ BAŁWANA! 14:32, 12.11.2019


REKLAMA

WwertyiiopWwertyiiop

38 22

Skowrońska im ten list dyktowała? Gdzie byli gdy PO rzadziła 8 lat i likwidowała szpitale, przychodnie, przemysł, zwijała Polskę. Tak bezczelnym wystąpieniem chcą cos osiągnąć? Prostactwo, chamstwo i wrodzona nienawiść do prawicy a nie troska o szpital. 14:06, 12.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

StarszyStarszy

8 15

Ale bredzisz. A za jakich rządów rozbudowano ten szpital??? Jak nie wiesz, to zapytaj starszych. 14:42, 12.11.2019


Wojtek61Wojtek61

8 4

Podaj przykład jednego zamkniętego szpitala i przestań rozpowiadać te kłamstwa. PiS na kłamstwie doszedł do władzy i okazuje się ze nie umie sobie poradzić. Bo to coś więcej niż opowiadanie bzdur 18:22, 12.11.2019


JUsbJUsb

10 6

cooo ? - solidarność przeciw rządowi PiS, niebywałe,
i po co było ludzi zmuszać do głosowania przeciw sobie, była dyscyplina związkowej 'solidarności' przy wyborach to trzeba pić piwo nawarzone duszkiem 14:37, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

boryna boryna

19 1

najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to że ci robole myślą że szpital i te doktory są od leczenia :) chcesz się leczyć to idź prywatnie do lekarza, czy do prywatnej kliniki itp a jak cie nie stać to cóż taki twój robotniczy los, całe życie gonicie za pieniążkami za nadgodzinami, a potem siada zdrowie a tych pieniędzy i tak nie będziecie mieć 15:56, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

opopopoopopopo

14 6

A kto rządzi Mielcem, niech ktoś przypomni ? 17:08, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rexrex

5 2

Czy można leczyć się w tym szpitalu półprywatnie? 19:15, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RemRem

11 6

W szpitalu w Mielcu zmarli moi rodzice. Wiem przez kogo i przez jakich leni. W przyszłości się odwdzięczę.A teraz nieroby do roboty. 19:28, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KiciKici

8 7

Do "inci" cytuję: "Wywalcie tam zatrudnionych klechów- trochę kasy zostanie" Wiesz co, żyć się bez Boga da, ale ciężko chorować i umierać to już nie
20:13, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Za nicZa nic

6 2

Od czasów komuny, mieleccy "działacze społeczni", dyrektorzy firm państwowych umieli tylko realizować to co zostało im przyznane z góry. Przykładem jest WSK Mielec.Doskonale realizowano wytyczne partii i rządu, uruchamiano tylko wyroby z "góry" narzucone, najczęściej licencje zagraniczne, pozbywano się wyrobów które kazano im przenieść do innych zakładów. Wydaje mi się, że przykład mieleckiego szpitala jest tym czego nauczono się za czasów komunistycznych. Jeśli góra nie da my nic nie możemy. 20:25, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RodakRodak

1 7

Problem w tym że szpital nie bierze udziału w głosowaniach, więc kupić go nie można za jakieś tam plus?a ludzie forsę wzięli i zapomnieli że zachorować też można . Oni dają tylko nie na to co najistotniejsze. Z pustego i Salomon nie naleje 20:36, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dziwne toDziwne to

7 2

Nie wiem czy sie śmiać czy płakać ale raczej to drugie ludzie widza co sie dzieje i pamiętają zachowanie z przeszłości, oni myślą ze ludzie są idiotami chyba 21:25, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

su2su2

11 7

Morawiecki swoją pseudoreformą okradł samorządy , obniżył podatki PIT i CIT i dzięki temu mniej kasy w samorządzie a ciemny lud ich nagrodził w wyborach do koryta , no ale jak zachorujesz drogi wyborco ,,dojnej zmiany,, to tylko prywatnie bo w NFZ juz nie zdążysz 22:50, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SerioSerio

5 2

Zrobcie sobie z nimi zdjecie 00:00, 13.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obserwator 1Obserwator 1

3 2

To chyba żart. Piszcie na Berdyczów. 00:07, 13.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DyrdyDyrdy

3 0

Jak kredyt wziął w parabanku to niech sam go odda. 13:50, 13.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Prawdziwy PolakPrawdziwy Polak

1 4

Słuchacie TVN tam kłamią.Nic nie drożeje. W szpitalach nie chce się nic robić wszystkim.A tak to w ogule to powiaty dać kaśe na szpitale a nie dają. Wszyscy nauczyciele,lekarze ,policjaty to po kasę do Kaczyńskiego a on nie może wszystkim dawać a to Wisnia i Lonczak powinni dawac.. 20:11, 13.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jsjs

3 0

Co za mądra wypowiedź- ona powala wszystkich na tym forum. Niech zgadnę?
to była wypowiedź zwolennika zamachu Smoleńskiego z formułowana przez zagorzałego wyznawcę sekty- Guru Jarosława Zbaw bez Trybu Kaczyńskiego.! 20:17, 13.11.2019


Boru Boru

2 0

A w ogóle i w szczególe.Prawdziwy Polak kocha ojczysty język i nie wali byki. 22:57, 13.11.2019


jaja

2 0

Ktoś nawiązał do tego, że nauczyciel nie ma odpowiedzialności, bo najwyżej źle nauczy dodawać..... To teraz.... jak nauczy źle dodawać to lekarz później źle obliczy dawkę leku i co nauczyciele nie są potrzebni? Od stycznia 2020r., stawka minimalna to 2600zł, nauczyciel kontraktowy tyle nie dostanie...Ale nauczyciele są niepotrzebni bo lekarze, prawnicy, politycy, spawacze, mechanicy, kucharki itp. sami się wykształcą.
Ja wiem i rozumiem, że trzeba różnicować płace, że jeden ma taką odpowiedzialność a drugi taką, ale nie wkładajmy wszystkich do jednego worka i nie mówmy, że ten ma mieć tak a ten tak, bo każdy zasługuje na porządne wynagrodzenie i równe traktowanie, a nie sort lepszy zawód i gorszy.
Dotyczy mnie sprawa jedna i druga i to mocno więc wiem co mówię. Siatka szpitali nie wypaliła i to nie wina władz samorządowych. Redukują co się da, łóżka, oddziały etaty a personelu brakuje, tylko na ich wypłaty nie ma... 10:37, 14.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pipipipi

2 0

A może obciąć etat pseudo-kierowniczki , które się nie nadają na takie stanowisko i nie jest potrzebne takie stanowisko. Już by była oszczędność dla szpitala, oraz wróciłby zdrowy rozsądek. Może długi też byłyby mniejsze 16:06, 14.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA