Jest to już kolejne porozumienie zawarte pomiędzy policją i żołnierzami WOT, wcześniej zawarli je dowódcy Podlaskiej, Śląskiej i Małopolskiej Brygady OT. Podstawą do zawierania tego typu umów pomiędzy brygadami OT a wojewódzkimi komendami policji jest porozumienie podpisane 5 lutego 2020 br. przez Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesława Kukułę i Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka. Podpisany dokument przekłada się dziś na praktyczne działania i usprawnia podejmowanie wspólnych akcji wojska i policji na szczeblu lokalnym.
W ramach operacji "Odporna Wiosna" żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej prowadzili wspólne działania z funkcjonariuszami policji, które miały na celu ograniczenie rozprzestrzenia się koronawirusa. W kluczowym momencie, działania te pochłaniały blisko 80 żołnierzy skierowanych do operacji „Odporna wiosna”. Terytorialsi z Podkarpacia wspierali policjantów 2423 razy w kontroli osób przebywających w kwarantannie oraz 1065 w patrolach prewencyjnych.
Jak zaznaczył podczas podpisania porozumienia dowódca brygady płk Dariusz Słota – każdy z obecnych tutaj ma swoje zadania do wykonania. Tylko bliska współpraca pomoże nam w tym by wspierać nasze społeczności lokalne szybciej i w pełnej skali. Dostrzegamy potężne pole do współpracy w obszarze działań ratowniczo-poszukiwawczych oraz przeciwkryzysowych. Podpisane porozumienie wskazuje ramy wspólnych możliwości działania dowódców batalionów stacjonujących w powiatach oraz komendantów powiatowych Policji, dając tym samym jasne podwaliny do jeszcze szybszej i skuteczniejszej współpracy.
Głównymi założeniami porozumienia zawartego w Komedzie Wojewódzkiej Policjiw Rzeszowie ma być współpraca obejmująca zagadnienia z zakresu zarządzania kryzysowego, ratowania życia ludzkiego i poszukiwania osób zaginionych. Aby przygotować się do takich wspólnych działań prowadzonych w razie zaistnienia sytuacji kryzysowych, klęsk żywiołowych, czy w ramach akcji poszukiwawczych planowane są wspólne szkolenia. Podczas nich będą poruszane tematy m.in. ze sposobu przekazywaniu informacji niezbędnych do realizacji postanowień porozumienia, korzystaniu z bazy szkoleniowej, materiałów szkoleniowych oraz świadczeniu usług dydaktycznych, współpracy kadry instruktorskiej, dydaktycznej oraz pomocy innych specjalistów.
Strony będą sobie udzielać wsparcia logistycznego w zależności od potrzeb, polegającego w szczególności na umożliwieniu korzystania - zgodnie z zawartymi umowami - z zakwaterowania i strzelnic, sprzętu o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym oraz środków transportu.
5 1
zależności służbowe na pierwszy rzut oka widoczne, współpraca to ściema
2 0
A to trzeba podpisywać?
1 0
gdzie terytorialsi mają formalnie komendę
0 0
Ochotników na Kochanowskiego codziennie krzyczą *%#)!& i *%#)!& policje chętnie wstąpią do Terytorialsów.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz