Zamknij

Czy fotowoltaikę można założyć wszędzie? Na co zwracać uwagę przy instalacji?

10:51, 03.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:53, 03.12.2021

Pytania zadane w tytule często pojawiają się przy planowaniu inwestycji w panele fotowoltaiczne. W teorii jest to bardzo opłacalne, wysoko rentowne i ekologiczne rozwiązanie. Jednak o jakich czynnikach powinniśmy pamiętać podczas montażu instalacji fotowoltaicznej? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Kierunek i nachylenie dachu

Na samym starcie warto zacząć od samego miejsca położenia paneli fotowoltaicznych. Albowiem jeśli planujemy zamontować instalację na dachu lub na gruncie, to powinniśmy pamiętać o tym, że najwięcej słońca dotrze do naszej mini elektrowni ze strony południowej. Natomiast najmniej promieni słonecznych uzyskamy od strony północnej. Jest to niezwykle ważne, gdyż może wpłynąć na kilkadziesiąt procent wyprodukowanej energii przez fotowoltaikę. A to już nie są małe ilości.

Trzeba też wspomnieć o samym nachyleniu dachu. Obecnie przyjmuje się, że optymalnym nachyleniem jest kąt od 30 do 40 stopni. W przypadku zastosowania ostrzejszych lub bardziej rozwartych kątów, to po prostu nasze panele nie będą wydajne w 100%.

Wytrzymałość oraz konstrukcja dachu

Wytrzymałość oraz konstrukcja dachu to również bardzo ważna kwestia w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych. Jeśli w nasz dach jest uszkodzony, dziurawy, spróchniały, za stary czy planujemy go remontować - to powinniśmy wstrzymać się z założeniem fotowoltaiki. Albowiem jeden panel waży średnio 25 kilogramów i nie warto ryzykować jego zsunięciem się czy spadnięciem na czyjąś głowę.

Materiał, z jakiego wykonany jest dach, jest też bardzo istotny. Fotowoltaiki nie położymy na azbeście czy słomie - jest to całkowicie wykluczone. Natomiast taką instalację da się zamontować już na papie czy drewnie, chociaż najlepszym rozwiązaniem wydaje się być wytrzymała dachówka lub gont bitumiczny.

Źródło: GlobalEco

Zacienienie miejsca instalacji fotowoltaiki

Na koniec warto wspomnieć o tym, że miejsce instalacji powinno być odkryte. Dzięki temu promienie słoneczne będą mogły swobodnie docierać do paneli fotowoltaicznych. Dlatego warto rozplanować sobie miejsce instalacji i usunąć/przesunąć “zacieniacze” lub po prostu zmienić miejsce. Wspomnianymi “zacieniaczami” mogą być chociażby drzewa, krzewy (w przypadku fotowoltaiki na gruncie), budynki, słupy, lampy uliczne czy banery reklamowe.

Podsumowanie

Jeśli planujemy założyć fotowoltaikę to dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z technikami ze specjalistycznej firmy zajmującej się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych - jak chociażby GlobalEco. Najlepiej jest omówić tę kwestię przed podjęciem ostatecznej decyzji, bo każdy z nas chce, żeby nasza “słoneczna inwestycja” zwróciła się jak najszybciej i funkcjonowała jak najdłużej. A wiele czynników zwyczajnie możemy nie zauważyć lub pominąć.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%