Zamknij

Czy warto zapłacić więcej za dom z pompą ciepła?

artykuł sponsorowany + 17:00, 08.10.2020 Aktualizacja: 13:43, 09.10.2020

Na rynku nieruchomości można znaleźć oferty zarówno domów ogrzewanych tradycyjnymi metodami, jak i nowoczesnymi – bazującymi na odnawialnych źródłach energii. Analiza cen wykazuje, że domy ogrzewane niekonwencjonalnie są wyraźnie droższe. Z czego to wynika i czy opłaca się kupić dom za wyższą cenę, jeżeli jest wyposażony w pompę ciepła?

Gruntowa pompa ciepła – warianty, pozwolenia, koszty

Istnieją trzy zasadnicze rodzaje pomp ciepła: gruntowa, wodna i powietrzna. Najdroższa w zakupie i instalacji jest pompa gruntowa, ale też jest ona najtrwalsza i najbardziej efektywna. Można ją również zainstalować w każdych warunkach.

Dostępne są dwa warianty pompy gruntowej:

  • Pionowa – wymagająca wykonania odwiertów w ziemi, głębokich niekiedy nawet na więcej niż sto metrów. Nie ma znaczenia powierzchnia działki, ukształtowanie jej powierzchni ani struktura gruntu. W odwiertach umieszcza się kolektory (wymienniki ciepła) – rury wypełnione płynem niezamarzającym, przekazującym ciepło pobrane z gruntu do instalacji w budynku
  • Pozioma – odwierty nie są wykonywane, natomiast kolektor stanowi sieć rur, wkopanych poziomo w ziemię na niewielkiej głębokości. Ważna jest odpowiednio duża powierzchnia działki i jej ukształtowanie, jak również stopień nawilżenia – im większy, tym lepiej.

Inwestorzy często mają wątpliwości, czy konieczne jest pozwolenie na montaż pompy ciepła. Prawo budowlane nie wymaga pozwolenia ani nawet zgłoszenia montażu pompy ciepła. Jednak nie zawiera ono żadnych ustaleń odnośnie gruntowych wymienników ciepła. Natomiast należy sporządzić projekt prac geologicznych i przedłożyć go do akceptacji w starostwie powiatowym. Jeżeli w ciągu 30 dni nie będzie odzewu (tzw. milcząca zgoda) – można przystąpić do wykonywania prac.

Gruntowa pompa ciepła jest dość kosztowną inwestycją, obejmującą kolektory oraz samą pompę. Po dodaniu do tego kosztów robocizny (uzależnionych m.in. od głębokości odwiertów, ich liczby lub długości rur poziomych) otrzymuje się kwotę rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to jednak inwestycja, która dość szybko się zwraca, o ile przestrzegane są zasady jej optymalnego użytkowania.

Minimalizacja kosztów ogrzewania

Dom, który ma być ogrzewany pompą ciepła, powinien posiadać doskonałą termoizolację. Jest to podstawowy warunek efektywnego działania systemu grzewczego. Pompa z wymiennikiem gruntowym umożliwia uzyskanie temperatury około 22 stopni Celsjusza. Należy jednak, oprócz dobrego docieplenia domu, odpowiednio regulować pracę urządzenia.

Przede wszystkim należy zainstalować dwutaryfowy licznik zużycia energii elektrycznej i ustawiać maksymalne grzanie pompy w godzinach, kiedy obowiązuje taryfa niższa. Ciepło, pobrane w tych godzinach, kumuluje się w buforze, a w pozostałych godzinach urządzenie włącza się jedynie czasowo celem dogrzania. Innymi słowy – należy nastawiać różne wartości temperatury w ciągu doby.

Można również wyłączyć ogrzewanie w tygodniu w godzinach, kiedy domownicy są w pracy lub w szkole (np. w godzinach 8 – 13, po godz. 13 aż do 15 obowiązuje druga taryfa) oraz zaprogramować urządzenie na automatyczne włączanie się, kiedy temperatura w domy spadnie poniżej 20 stopni. Odpowiednie ustawienie sterowania umożliwi obniżenie kosztów pobieranego prądu do minimum.

Poniższa tabela zawiera szacunkowe koszty zużycia energii elektrycznej w domu z pompą ciepła. Ważne: wysokość rachunku obejmuje koszty energii zużytej przez wszystkie elektryczne urządzenia domowe oraz oświetlenie (dla trzyosobowej rodziny).

Powierzchnia domu (m2) - Opłata miesięczna za energię w sezonie grzewczym (zł)

135 230
150 330
200 500

Źródło: https://jakbudowac.pl/Czy-warto-ogrzewac-dom-pompa-ciepla

Pompa ciepła wypada zdecydowanie korzystniej w stosunku do konwencjonalnych systemów grzewczych; miesięczny koszt samego ogrzewania węglem wynosi około 330 zł, natomiast gazem ziemnym – około 435 zł. Dochodzą do tego opłaty za energię elektryczną, zużywaną przez urządzenia domowe.

Pompa ciepła Warszawa – realizacje, podsumowanie

Na obrzeżach stolicy powstają nowoczesne eko-osiedla, w których domy ogrzewane są za pomocą pomp ciepła. Producenci urządzeń oferują wieloletnią gwarancję na systemy grzewcze, których zalety są nieocenione:

  • Niższe koszty eksploatacji budynku
  • W pełni ekologiczne rozwiązanie, nie emitujące do atmosfery szkodliwych substancji (brak procesu spalania)
  • Bezpieczeństwo działania – nie grozi eksplozja ani zatrucie tlenkiem węgla/gazem ziemnym
  • Działanie wielofunkcyjne – ogrzewanie, z opcją chłodzenia latem
  • Oszczędność spowodowana wyeliminowaniem komina i pomieszczenia na kotłownię – pompa ciepła może stać np. w garażu
  • Bezobsługowość – brak konieczności codziennego rozpalania, czyszczenia pieca, czynności związanych z zakupem opału – dowóz, rozładunek, składowanie
  • Wieloletnia bezawaryjna praca.

Podsumowując – warto zapłacić więcej za dom wyposażony w pompę ciepła. Dom jest życiową inwestycją, na której nie warto oszczędzać, jeżeli chce się uzyskać wymierne korzyści.

 

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%