Zamknij
REKLAMA

Absolutorium i wotum zaufania dla Józefa Rybińskigo

09:57, 02.07.2021 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Na wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim radni jednogłośnie udzielili burmistrzowi Józefowi Rybińskiemu wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu za 2020 rok.

Zanim radni podjęli te decyzje rozpatrzony został "Raport o stanie Gminy Radomyśl Wielki". Następnie burmistrz przedstawił wykonanie ubiegłorocznego budżetu.

- Był to wyjątkowy i szczególny rok, tak w samorządach, jak i w życiu osobistym każdego z nas. Wszystko to ze względu na pandemię koronawirusa. Te pierwsze dni, tygodnie to był szok. Pomimo tego jako Urząd cały czas funkcjonowaliśmy, choć w zmienionej formie organizacyjnej – mówił burmistrz Józef Rybiński. - Ta trudna sytuacja nie odbiła się negatywnie na naszej gminie. Jeśli chodzi o inwestycje i remonty to osiągnęliśmy ponad 20 % wydatków budżetowych, to dobry wskaźnik. Zrealizowany został wielki projekt kanalizacyjny, sporo działo się w drogownictwie, wbudowaliśmy drogę do strefy, odnawialiśmy kolejne nawierzchnie, współfinansowaliśmy prace przy drogach powiatowych, chodnikach wojewódzkich, oddana do użytku została przez województwo obwodnica Radomyśla.

- Zrealizowaliśmy też projekt gospodarki osadami na SUW-ie w Jamach. W Rudzie przy stadionie rozpoczęliśmy budowę budynku zaplecza do rekreacji i wypoczynku, którą już ukończyliśmy. Z kolei jeśli chodzi o dochody, to cieszy stały wzrost dochodów własnych – wyliczał włodarz.

Dochody

Jak zatem przedstawiają się najważniejsze pozycje z wykonania budżetu? Dochody wyniosły 86,55 mln zł, a wydatki 85,96 mln zł. Po stronie dochodów blisko 32 % stanowiły subwencje - 27,44 mln zł (w tym 17,63 mln zł subwencja oświatowa), ponad 44 % to dotacje celowe i środki zewnętrzne (38,24 mln zł), a dochody własne 20 %, czyli 16,96 mln zł, z czego 8 mln zł to wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych, 2,46 mln zł – podatek od nieruchomości od osób prawnych i 1,37 mln zł - podatek od nieruchomości od osób fizycznych. Podatek rolny to jedynie 480 tys. zł.

Wydatki

Po stronie wydatków na pierwszym miejscu znalazł się dział Rodzina (a więc wydatki związane z rządowym programem Rodzina 500+, które wyniosły 25,82 mln zł - 30%). Wydatki na edukację to 25,46 mln zł (29,6%). Kolejna pozycja to gospodarka komunalna i ochronę środowiska - 14,8 mln zł. Na transport i łączność wydano 6,84 mln zł, na pomoc społeczną - 3,28 mln zł, a na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego blisko 1 mln zł. Zsumowana kwota wydatków na inwestycje i remonty wyniosła 18,53 mln zł.

Głosowania

Regionalna Izba Obrachunkowa i komisje Rady Miejskiej pozytywnie zaopiniowały wykonanie budżetu gminy Radomyśl Wielki za 2020 rok. Uchwały dotyczące zatwierdzenia sprawozdania z wykonania budżetu gminy wraz z informacją o stanie mienia komunalnego oraz zatwierdzenia sprawozdania finansowego gminy, a także w sprawie absolutorium dla burmistrza z tytułu wykonania budżetu gminy za rok ubiegły, radni przyjęli jednomyślnie. Po udzielonym absolutorium Józef Rybiński podziękował samorządowcom za kolejny rok dobrej współpracy.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

mieszkanka Radomyślamieszkanka Radomyśla

2 3

Brawo Panie Burmistrzu 20:04, 03.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%