• Przez ostatnie pół roku OSP Mielec przeszkoliło ponad sto osób powyżej 60 roku życia z zakresu obsługi komputerów i poruszania się w sieci.
• Dzisiaj nasza aktywność jest już inna. Nie będziemy już strażakami, którzy będą gasić pożary, ale chcemy aktywizować lokalną społeczność w różnych obszarach. Nie tylko z osobami 60+, ale mamy też play utworzenia młodzieżowej drużny pożarniczej - mówi Andrzej Marczenia, który we wrześniu objął funkcję prezesa OSP Mielec.
• Podsumowanie trwającego od maja projektu szkolenia seniorów realizowanego w ramach rządowego Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025, odbyło się w poniedziałek w zabytkowej remizie OSP Mielec przy ul. Kilińskiego.
[FOTORELACJA]9019[/FOTORELACJA]
- Jako OSP przeprowadziliśmy szkolenie dla 102 osób z terenu powiatu mieleckiego: z Mielca, Padwi Narodowej, Radomyśla Wielkiego. Pandemia jednak spowodowała to, że dzisiaj podsumowujemy ten projekt wyłącznie w grupie mieleckiej - powiedział Andrzej Marczenia, prezes OSP Mielec.
- W ramach tego programu mogliśmy tez pozyskać sprzęt komputerowy i audiowizualny. Będzie on służył nie tylko społeczności OSP Mielec, ale także wszystkim uczestnikom szkolenia - dodał wręczając uczestnikom szkolenia symboliczne dyplomy i upominki.
Rządowy program przewidziany jest do 2025 roku. Prezes OSP Mielec zapewnia, że jednostka w dalszym ciagu będzie ubiegała się o możliwość kontynuowania działań prospołecznych. - Nie tylko w zakresie cyfrowym, ale też w innych obszarach - mówi.
- To bardzo piękne i godne uznania, że jako jednostka OSP podjęliście się państwo pracy z osobami starszymi - przekazał za pośrednictwem listu okolicznościowego poseł Fryderyk Kapinos. - Jest to wspaniały gest skierowany do osób, który z różnych względów potrzebowały podnieść poziom swoich umiejętności w zakresie korzystania z nowoczesnych technologii oraz posługiwania się nowymi mediami - dodał.
- Zachęcam wszystkie gminy do partycypowania i włączenia się w takie działania - powiedział z kolei Robert Pluta, wójt gminy Padew Narodowa, zwracając uwagę, że uczestniczki szkolenia zażądały wręcz stałego dostępu do sieci. - Dzisiaj same znakomicie już sobie radzą - powiedział.
Z ciepłym odbiorem realizacji programu przez OSP Mielec zwróciła się również wiceminister rodziny polityki społecznej Anna Schmidt. - Wiem jak ważna w życiu seniorów jest aktywizacja do dalszego rozwoju fizycznego, psychicznego, jak i społecznego. Właśnie dlatego Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyszło naprzeciw tym potrzebom realizując program „Aktywni+” - przekazała wiceminister.
- Cieszę się, że w powiecie mieleckim powstała profesjonalna i przyjazna przestrzeń sprzyjającą osobistemu rozwojowi oraz twórczemu i radosnemu spędzaniu czasu przez osoby starsze - dodała wiceminister.
OSP Mielec to jednostka działająca od 160 lat - powstała w 1864 roku, ale regulamin i status zatwierdzony został 5 lat później, a pełna działalność została zorganizowana w1874 roku. Budynek OSP Mielec - przy rondzie u zbiegu ulic Kilińskiego, Jana Pawła II i Staszica, wybudowany został w 1882 roku. - Stan tego obiektu zawdzięczamy pokoleniom. Dzisiaj w szczególności jesteśmy za to wdzięczni byłemu prezesowi OSP Mielec - Piotrowi Toczyńskiemu - mówił Marczenia.
- Mamy tu tzw. salę tradycji z wieloma muzealnymi eksponatami. Myślę, że wspólnie uda nam się doprowadzić do odrestaurowania tej sali i będzie można to wszystko pokazać społeczeństwu - dodał.