Dziewczęcy Chór Katedralny "Puellae Orantes" wystąpił z koncertem „Matka Boża w literaturze muzycznej”, który odbył się w sobotę 22 czerwca, o godz. 19.00 w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu.
Na repertuar koncertu złożyło się kilkanaście utworów o tematyce maryjnej mistrzów różnych epok, m.in. Giovanni Pierluigi da Palestriny, Giovanni Battista Pergolesiego, Johannesa Brahmsa, Franza Schuberta, Wolfganga Amadeusa Mozarta.
Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” istnieje od 1985 roku przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Założycielem i dyrygentem chóru jest Ks. Władysław Pachota, za kształcenie wokalne odpowiada Aleksandra Topor, wykonująca również sopranowe partie solowe. Do chóru należą dziewczęta w wieku 10-19 lat z Tarnowa i kilkunastu okolicznych miejscowości. Wysoki poziom artystyczny chóru jest efektem żmudnej, wieloletniej pracy artystycznej i wychowawczej.
Chór „Puellae Orantes” jest laureatem 22 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Pierwsze konkursy, w których uczestniczył zespół miały rangę wydarzeń regionalnych, później były to konkursy ogólnopolskie, a następnie międzynarodowe. Obecnie chór bierze udział w najbardziej prestiżowych konkursach międzynarodowych (Międzynarodowy Konkurs Polifoniczny Guido d’Arezzo, Międzynarodowy Konkurs C.A. „Seghizzi” w Gorizii).
Chór prowadzi szeroką działalność koncertową. Przemierzył tysiące kilometrów, koncertując wielokrotnie w Holandii, Belgii, Włoszech, Austrii, Niemczech, Francji. Występował także w Stanach Zjednoczonych, Słowacji, Węgrzech, Danii i Bułgarii. Wielokrotnie reprezentował Polskę podczas prestiżowych imprez w kraju i za granicą. Jest jedynym polskim zespołem, który został zaproszony do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Laureatów w Vaison la Romaine, we Francji.
„Puellae Orantes” współpracuje z wybitnymi kompozytorami: Pawłem Łukaszewskim, Michałem Lorencem, Miłoszem Bembinowem, Marcinem Łukaszewskim, Pawłem Sydorem, Jackiem Sykulskim, Marcelem Chyżyńskim, Łukaszem Farcinkiewiczem i Louie Madrid Calleja. Dzięki tej współpracy powstało wiele aranżacji oraz utworów skomponowanych dla chóru. Dla „Puellae Orantes” komponował również nieżyjący już Marian Sawa. W 2007 roku, utwór „Magnificat” skomponowany dla tarnowskiego zespołu przez Mariana Sawę był wykonywany przez połączone chóry podczas międzynarodowego festiwalu oratoryjnego Musique en Morvan, we Francji. Po raz pierwszy w 32. letniej historii festiwalu jednym z głównych dzieł był utwór polskiego kompozytora.
Chór wydał 8 płyt CD, z których trzy były nominowane do najważniejszej nagrody polskiego rynku fonograficznego - FRYDERYK, a jedna z nich otrzymała statuetkę FRYDERYKA.
Tarnowski zespół dokonał kilku nagrań dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, telewizji francuskiej France 2 i France 3, radia watykańskiego, holenderskiego, francuskiego.
k
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz