Kwalifikacja do mistrzostw była możliwa wyłącznie dla zawodników, którzy znaleźli się na oficjalnych listach ogłoszonych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Do każdej konkurencji indywidualnej kwalifikowano maksymalnie 24 zawodników. Podstawą do opracowania list były wyniki uzyskane w regulaminowych warunkach w okresie od 25 kwietnia do 29 czerwca 2025 roku, osiągnięte na zawodach kalendarzowych PZLA posiadających minimum I klasę sportową oraz na międzynarodowych mityngach ujętych w World Athletics Global Calendar (kategoria F).
Zawodnicy z Mielca wywalczyli dwa medale – srebrny i brązowy – a także szereg miejsc finałowych oraz punktowanych, ustanawiając przy tym wiele rekordów życiowych.
Srebrny medal w rzucie dyskiem (1.5 kg) wywalczył Maciej Gotfryd, który w finałowym konkursie uzyskał wynik 52.52 m – najlepszy w swojej dotychczasowej karierze. Co warto podkreślić, zawodnik LKS Stal Mielec przystępował do rywalizacji z ósmym rezultatem w Polsce.
Brązowy medal w skoku w dal zdobył Jakub Czarnecki, osiągając w finale wynik 6.91 m i bijąc tym samym swój rekord życiowy. Dzień później wystąpił również w finale trójskoku, gdzie po wyczerpującej rywalizacji uzyskał wynik 12.67 m co dało dwunaste miejsce.
Wysoką formę potwierdzili również pozostali mielczanie.
W chodzie sportowym na 5000 m świetnie zaprezentował się Kordian Krężel, który finiszował na 4. pozycji z czasem 24:55.82, poprawiając rekord życiowy.
W tej samej konkurencji wśród kobiet wysokie miejsca wywalczyły: Emilia Trzpis (7. miejsce, 27:59.19 PB), Julia Krawiec (8. miejsce, 28:20.07).
Do finału A biegu na 400 m awansował Piotr Cisło, który w eliminacjach poprawił rekord życiowy (49.83), a w finale zajął 7. miejsce z jeszcze lepszym wynikiem – 49.18.
Kacper Kocoł zajął 8. miejsce w finale A konkursu pchnięcia kulą (5 kg) z wynikiem 14.40 m.
Na wyróżnienie zasłużyli także:
- Szymon Kiciński – 11. miejsce w rzucie młotem, 51.01 m
- Maciej Kmuk – 12. miejsce w biegu na 3000 m, 9:10.83 (PB)- Adrian Tymuła – 14. miejsce w biegu na 1500 m, 4:10.65- Veronica Trzpis – 18. miejsce w chodzie na 5000 m, 30:08.43
- Martyna Ptak – 19. miejsce w eliminacjach 400 m przez płotki, 66.55- Gabriela Gajek – 19. miejsce w chodzie na 5000 m, 30:10.82 (PB)
- męska sztafeta 4x400 m w składzie: Adrian Tymuła, Sebastian Hajduk, Gabriel Borawski i Piotr Cisło zajęła 15. miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej sztafet
Zawodnicy LKS Stal Mielec wywalczyli 58 punktów do ogólnopolskiego współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży co przełożyło się na bardzo wysokie 11 miejsce w punktacji klubowej mistrzostw. Sklasyfikowano 217 klubów.
Mielczanie potwierdzili swoją przynależność do krajowej czołówki. Liczne rekordy życiowe, awanse do finałów oraz pzdobyte punkty są wynikiem systematycznej pracy szkoleniowej oraz dobrze przepracowanego sezonu przygotowawczego.
- Mimo nie najlepszej pogody, zwłaszcza pierwszego dnia, tylko 13 stopni i ciągłe opady deszczu, większość naszych zawodników zaprezentowała się bardzo dobrze, a niektórzy wręcz rewelacyjnie - podsumował Stanisław Zioło, trener koordynator i wiceprezes LKS Stal Mielec. - Nasz klub był drugą najliczniej reprezentowaną ekipą z województwa podkarpackiego - tuż za CWKS Resovią Rzeszów, która wystawiła 15 zawodników.
- Patrząc na rankingi przed mistrzostwami, nic nie wskazywało na to, że uda się sięgnąć po medale. Tymczasem wracamy z Poznania z dwoma krążkami: srebrnym medalem Macieja Gotfryda w rzucie dyskiem, który okazał się największą niespodzianką tych zawodów, oraz brązem Jakuba Czarneckiego w skoku w dal - dodał Zioło.
Zawodników do startów przygotowywali trenerzy: Ryszard Jakubowski, Tomasz Torba, Marzena Kulig, Stanisław Zioło.