Zamknij

Zakup wanny krok po kroku

11:18, 02.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:20, 05.04.2021

Wanna to element obecny w niemal każdej łazience. W wannie zażywamy relaksujących, długich kąpieli, poddając swoje ciało rytuałom oczyszczania i upiększania. By zakupiona wanna była maksymalnie użyteczna, warto zwrócić uwagę na najważniejsze cechy. Jakie? Tego dowiesz się poniżej.

Kształty, proporcje i bryły – od klasyki po nowoczesność

Znajdziemy wiele dostępnych wanien, różniących się choćby kształtem. Większość wanien jest podłużna – na planie prostokąta lub owalu. Są to wanny, które można łatwo wpasować w wolną przestrzeń, umieszczając np. przy ścianie. Do stawiania w kantach nadają się wanny narożne.

Wanny wolnostojące to rozwiązanie dla właścicieli przestronnych łazienek. Można wówczas zaryzykować nieco mniej konwencjonalny wybór – i sięgnąć po wannę asymetryczną. Jej ładnie wyprofilowany front doda pomieszczeniu gracji i elegancji. Niektórzy też decydują się na wanny w stylu retro – na zgrabnych nóżkach, o prostej, opływowej konstrukcji.

Rozmiary wanny – jak wybrać, by trafić?

Najłatwiej jest dobrać wymiar wanien klasycznych – prostokątnych. Nieco trudniej bywa w przypadku wanien narożnych lub tych o innych, mniej standardowych kształtach. Wybierając rozmiar, należy pamiętać zarówno o: wolnej przestrzeni w naszej łazience, jak i predyspozycjach osób, które z wanny będą korzystać.

W łazienkach niedużych rozmiarów wybiera się zazwyczaj wanny prostokątne o długości do 150 cm lub wanny narożne. Modele takie pozwalają na przyjęcie wygodnej, półleżącej lub leżącej pozycji. Poszczególne modele różnią się wyprofilowaniem ścianek – niektóre są wygodniejsze w czasie opierania się, inne mniej. Warto wybierać te, które zagwarantują nam możliwość zrelaksowania się w ulubionej pozycji.

Wanna o długości ok. 150 cm, będzie pasować idealnie dla osób o wzroście nawet 170-180 cm. Osobom wyższym polecamy wanny o długości ok. 170 cm, co pozwoli wygodnie się rozłożyć. Głębokość to też ważny parametr. Standardowo – wynosi ok. 50 cm.

Jaki materiał na wannę?

Większość dostępnych wanien jest wykonana z akrylu – jest to materiał wytrzymały, łatwy w czyszczeniu, odporny na uszkodzenia oraz – co niezwykle ważne – lekki. Ułatwia to transport wanny, a także pozwala na jej łatwy montaż.

Rzadziej stosowanym dziś materiałem jest żeliwo. Jest on również wytrzymały, choć zdecydowanie cięższy. Zdecydowanym atutem tych wanien jest dobre trzymanie ciepła, co pozwala na naprawdę długą, regenerującą kąpiel. Stal emaliowana również jest stosowana, choć podobnie jak żeliwo, ustępuje akrylowi pod kątem popularności.

Dodatkowe elementy w wyposażeniu wanny

O czym jeszcze warto pamiętać, kupując wanny łazienkowe? Przede wszystkim – warto zwrócić uwagę na obecność dodatkowych elementów, które mogą zwiększyć przyjemność kąpieli. Chodzi przede wszystkim o opcję hydromasażu, biczów wodnych oraz innych udogodnień.

Hydromasaż wpływa kojące na nasze ciało i umysł. Poprawia krążenie, stymuluje tkanki do odbudowy oraz wygładza naszą skórę. Dostępne modele wanien z hydromasażem pozwalają na wybór różnych zakresów pracy. Podstawowy to tak zwany masaż perełkowy – z wykorzystaniem pęcherzyków powietrza. Często wybierane są także bicze wodne – czyli bardziej intensywne natryski, które wywołują efekt masująco-pobudzający. Wersja miejsca pozwala na masaż wodno-powietrzny.

Ponadto, wanna może być także wzbogacona o specjalne systemy oświetleniowe (chromoterapia), zagłówek, podłokietniki, grzałki oraz – programator, potrzebny do ustawienia parametrów pracy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%