Zamknij
REKLAMA

Oszczędzanie dla dziecka. Jak uzbierać pieniądze na zapewnienie dziecku dobrego startu w dorosłe życie?

13:25, 20.07.2020 | O.R

Zapewnienie dziecku najlepszych warunków rozwoju oraz przygotowanie go do dorosłego życia to najważniejsze cele wszystkich rodziców. Wychowanie dzieci wiąże się jednak z dużymi wydatkami.

Nie można zapomnieć, że tak naprawdę od momentu narodzin do osiągnięcia dorosłości są one finansowo zależne od rodziców. Często również po osiągnięciu pełnoletności rodzice utrzymują dzieci, poprzez na przykład opłacanie studiów lub mieszkania. Rodzice na różne sposoby wspierają finansową przyszłość swoich pociech. Przykładów można szukać zarówno w świecie gwiazd jak i w gronie najbliższych znajomych i rodziny. Ty też możesz ułatwić swojemu dziecku start w dorosłość. Regularne oszczędzanie drobnych kwot jest odpowiedzią na pytanie: jak to zrobić? Ubezpieczenie umożliwiające oszczędzanie na przyszłość dziecka ułatwi Ci odkładanie konkretnych sum.

Jak wynika z badania wśród rodziców dzieci 0-10 lat, przygotowanym przez IQS dla Avivy w lutym 2017r. 91% rodziców deklaruje, że oszczędza lub zamierza oszczędzać pieniądze z myślą o przyszłości swoich dzieci. Nie warto jednak odkładać tej decyzji na później.

Jak w takim razie zabezpieczyć przyszłość dziecka? Oto 5 kroków do bezpieczeństwa finansowego Twojego dziecka.

1.    Odkładaj regularnie małe sumy

Słyszałeś o efekcie Latte? Jeśli dziennie wydajesz 8 zł na kawę kupioną w drodze do pracy, to miesięcznie z Twojego konta w niezauważalny sposób ubywa aż 160 zł, a w skali roku kwota ta urasta do sumy ponad 1900 zł. Jeśli 8 zł, które codziennie przeznaczasz na kawę zaczniesz odkładać z myślą o przyszłych potrzebach swojego dziecka, to po 10 latach możesz uzbierać ok. 19 tys. zł. Systematyczność ma znaczenie i jest kluczowa, jeśli chcesz na poważnie zająć się odkładaniem pieniędzy dla dziecka.

2.    Nie czekaj, aż dziecko będzie starsze.

Możesz uważać, że jeszcze zdążysz pomyśleć o odkładaniu pieniędzy, a teraz nie jest na to dobry moment, bo wypadałoby zmienić samochód lub wyremontować kuchnię.  Należy pamiętać, że małe dziecko to małe wydatki, duże dziecko to…duże wydatki. Utrzymanie przedszkolaka do 5 r.ż. to średnio ok. 7032 zł rocznie, ale koszty rosną wraz z wiekiem. Na wychowywanie dziecka w wieku 10-12 lat potrzebujemy już ponad 8000 zł rocznie. A przecież, gdy nasza pociecha skończy 18 lat wydatki się nie kończą. Wyjazd na studia z rodzinnego miasta i usamodzielnienie się dziecka, nie jest tanie i pochłania z domowego budżetu od 11 do 18 tys. zł rocznie.

Jeśli Twoja pociecha ma rok, a Ty postanawiasz zacząć oszczędzać właśnie teraz, to odkładając co miesiąc np. 100 zł, po 18 latach zgromadzisz ponad 20 000 zł. Jeżeli zaczniesz gromadzić gotówkę, gdy Twoje dziecko skończy 10 lat, aby uzyskać tę samą sumę w identycznym czasie, na ten cel będziesz musiał przeznaczyć miesięcznie już ok. 213 zł.

3.    Wybierz cel oszczędzania

Zdecydowanie łatwiej będzie Ci zacząć oszczędzać, jeśli wiesz, z jakimi wydatkami trzeba będzie liczyć się w przyszłości. Jeżeli np. chcesz pomóc sfinansować swojemu dziecku zakup pierwszego mieszkania, nawet przy wsparciu kredytu to spory wydatek, który odczuje domowy budżet. Jeśli Twoim celem jest sfinansowanie studiów dziecka w trybie zaocznym, aby jednocześnie mogło zdobywać doświadczenie na przykład na stażu, to potrzebna będzie kwota nawet rzędu 70 tysięcy, aby uzyskać dyplom magistra. Nadejdzie także moment, w którym Twoje dziecko będzie chciało założyć własną rodzinę. Wiesz, że wyprawienie wesela kosztuje młodą parę nawet 40 tys. zł? Oblicz więc, jaki kapitał chcesz zgromadzić i skorzystaj z programu regularnego oszczędzania, który pomoże pomnożyć oszczędności i chociaż częściowo pomóc dziecku w rozpoczęciu dorosłego życia.

4.    Pomnażaj oszczędności

Pieniądze możesz odkładać na koncie, ale część Twoich oszczędności może zostać „zjedzona” przez inflację. Z kolei przy obecnym poziomie stóp procentowych, lokaty nie gwarantują wysokiego zysku. Wybierz zatem produkt, który nie tylko pomoże Ci wytrwać w postanowieniu o regularnym odkładaniu pieniędzy, ale także pomoże zgromadzić potrzebny kapitał na przyszłe potrzeby dziecka.

5.    Zabezpiecz się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

Wypadek czy choroba to nieprzewidziane sytuacje, które mogą zachwiać Twoją płynnością finansową czy uniemożliwią wykonywanie zawodowych obowiązków. Możesz jednak zabezpieczyć swoje dziecko na taką ewentualność. Wybierz rozwiązanie, które da Ci pewność, że Twoja pociecha będzie miała zagwarantowane wsparcie finansowe, nawet jeśli podupadniesz na zdrowiu lub gdy Cię zabraknie.

 

Reasumując warto znaleźć produkt, który pomoże spełnić wszystkie te zasady. Istotne jest, aby pomyśleć o tym zanim będzie za późno. Program ochronno-inwestycyjny dla dzieci to odpowiedź na tą potrzebę. Aby skutecznie zadbać o nadchodzące lata dla naszej pociechy możemy zdecydować się na ubezpieczenie juniorGO. Jest to uniwersalny produkt łączący w sobie ochronę, jak i pozwala na gromadzenie kapitału dla zabezpieczenia przyszłości dziecka. Niezależnie od tego, jaką taktykę w oszczędzaniu dla dzieci obierzemy, najważniejsza jest systematyczność oraz racjonalne podejście. Tylko w taki sposób będziemy w stanie połączyć gromadzenie środków na przyszłość dzieci z prowadzeniem wygodnego stylu życia.Skontaktuj się, aby dowiedzieć się więcej.

Oliwia Rajca
Pośrednictwo Ubezpieczeniowe
Tel: 535224014
r[email protected]
https://www.facebook.com/OliwiaRajcaAviva/


Oszczędzanie dla dzieci - badanie wśród rodziców dzieci 0-10, raport przygotowany przez IQS dla Avivy, luty 2017 r.
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/334799/polska-mama-przeznacza-607-zl-miesiecznie-na-utrzymanie-dziecka
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/334799/polska-mama-przeznacza-607-zl-miesiecznie-na-utrzymanie-dziecka
http://www.studia.net/poradnik-kandydata/7357-studia-w-polsce-czesne-i-koszty-zycia-infografika
http://www.papilot.pl/slub-i-wesele/ile-kosztuje-slub-i-wesele-w-polsce,37908,3

 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA