Zamknij

Jak przyspieszyć pracę i zwiększyć efektywność? Siłownik jednostronnego działania

16:38, 09.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:39, 09.05.2022

W każdej pracy liczy się efektywność. Trzeba przyznać, iż na ową efektywność w dużej mierze ma wpływ praca siłowników i tutaj doskonale sprawdzą się siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania. Dzięki prostej budowie i niskiej cenie doskonale sprawdzą się w branży hutniczej, metalurgicznej, ale siłowników używa się także na co dzień. Czas dowiedzieć się więcej na temat specyfiki siłownika jednostronnego działania.

Siłownik jednostronnego działania - zalety użytkowania

Nim przejdziemy do przedstawienia Wam tego, jak pracuje siłownik pneumatyczny jednostronnego działania, to czas poznać jego zalety. W tym przypadku na pewno jedną z największych jest niezwykle prosta konstrukcja. Do tego mały port, który jest pojedynczy. Dochodzi również do redukcji kosztów, a to za sprawą tego, że stosuje się mniej zaworów oraz rurociągów. Wykorzystanie sprężonego powietrza zapewnia bezpieczną pracę, nawet w niezwykle trudnych warunkach. Swoją drogą taki siłownik może pracować nawet w warunkach ekstremalnych, a więc wszędzie tam, gdzie występuje bardzo wysoka czy niska temperatura. Koszty eksploatacji siłownika jednostronnego działania również nie są duże. W końcu takie siłowniki pneumatyczne można uznać za niezawodne. Dzięki doskonałej jakości uszczelnieniom zapobiegają wypływowi powietrza. Do tego nie od dziś wiadomo, że przemysł generuje dużą ilość zanieczyszczeń, jednak siłownik jednostronnego działania stoi w opozycji do tego. Medium czystego powietrza nie powoduje zanieczyszczeń, ale nie wpływa też negatywnie na układ oddechowy pracowników. Za sprawą takich siłowników można uzyskać powtarzalność w pracy i to niezależnie od branży, w której są stosowane. 

Energia wykorzystywana do działania maszyn 

Każdemu komu zależy na uzyskaniu najlepszych efektów w pracy i jej przyspieszeniu, zaleca się stosowanie siłowników pneumatycznych jednostronnego działania. Sama budowa każdego siłownika jednostronnego działania jest bardzo prosta. Można powiedzieć, że jego sercem jest tłok, który został wyposażony w dodatkowy magnes. Oczywiście nie można zapominać o kolejnym ważnym fragmencie siłownika, a mianowicie o tłoczysku. To właśnie tłoczysko przenosi, a może raczej pozwala na przeniesienie powstałej energii z tłoku na maszynę, która następnie wprowadzana jest w ruch czy też napędzana. Wszystkie te elementy znajdują się w pokrywach. Trzeba też zwrócić uwagę na uszczelnienia. Otóż nie tylko zapobiegają one wypływowi powietrza, ale nie ulegają uszkodzeniu nawet podczas kontaktu z olejami, czy substancjami żrącymi. Siłownik jednostronnego działania wytwarza energię mechaniczną, która pochodzi oczywiście ze sprężonego powietrza. I właśnie wybór sprężonego powietrza także ma duże znaczenie. 

Jakie sprężone powietrze wybrać do siłownika jednostronnego działania?

Sprężone powietrze jest niezwykle ważnym medium. Na pewno duże znaczenie ma czystość tego medium. Najlepiej stosować sprężone powietrze klasy V, które jest zgodne z normą ISO 8573-1-2010. Dzięki temu nie dochodzi do negatywnego wpływu na elementy siłownika i w ten prosty sposób w maksymalnym stopniu wydłuża się jego żywotność. Oczywiście obniża to ewentualne koszty napraw czy też wymiany siłownika na nowy. 

Siłownik jednostronnego działania ciągnący - wszystko, co musisz wiedzieć

Siłownik pneumatyczny jednostronnego działania ciągnący ze sprężyną podczas ruchu roboczego wykorzystuje oczywiście sprężone powietrze. Jednak zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy dochodzi do powrotu. Otóż ruch powrotny jest wykonywany dzięki sprężynie. Dochodzi do ściskania sprężyny, a dzięki energii, która powstaje, możliwe jest jej rozprostowanie. Niewątpliwie tak prosty układ działania jeszcze bardziej obniża koszty pracy i pozwala zaoszczędzić na ilości zużywanego sprężonego powietrza.

Siłowniki jednostronnego działania ze sprężyną mogą być pchające. Otóż w tym przypadku w pozycji wyjściowej tłoczysko jest schowane i za sprawą właśnie sprężonego powietrza dochodzi do jego wysunięcia, zaś za sprawą sprężyny dokonuje się powrót tłoczyska na swoje miejsce. Trzeba jednak pamiętać, że skok takich siłowników nie jest bardzo duży i zasadniczo nie przekracza 100 mm. Skok jest bardzo ograniczony, co powoduje, że dynamika pracy nie jest bardzo duża. Z drugiej strony jest na tyle wystarczająca, by wprawiać w ruch maszyny. Jeżeli szukacie wysokiej jakości siłowników jednostronnego działania i chcecie dowiedzieć się więcej na temat ich specyfikacji, to odwiedźcie stronę: pneumatig.eu/silowniki-pneumatyczne/silowniki-tlokowe-iso-m/jednostronnego-dzialania.html. Na pewno dobrej jakości siłowniki poprawią efektywność pracy.                           

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%