Zamknij
REKLAMA

Sposoby czyszczenia i mycia mat do jogi

10:22, 03.04.2020 | Materiał partnera

Jeśli chcemy profesjonalnie uprawiać jogę, będziemy potrzebowali specjalnej maty. Zapewne po pewnym czasie ulegnie ona zabrudzeniom i przyjdzie czas na jej wyczyszczenie. Podczas tego procesu należy przestrzegać pewnych istotnych zaleceń, ponieważ można matę uszkodzić. Sprawdzamy jak czyścić i myć produkty wykonane z najbardziej popularnych materiałów.

Maty z polichlorku winylu (PVC)

Materiał PVC jest tani i łatwo dostępny, przez co wielu producentów właśnie z niego produkuje swoje maty do jogi. Jeżeli taką posiadamy, to jej czyszczenie nie powinno nastręczyć większych trudności. Jest ono bowiem łatwe i intuicyjne. Gdy mata stanie się brudna, wystarczy do jej umycia wykorzystać zwilżoną ściereczkę lub gąbkę. Brud trudniejszy do usunięcia można zmiękczyć stosując łagodny detergent, na przykład szare mydło. Niektóre maty z polichlorku winylu można prać w pralce automatycznej. Jednak zanim się na to zdecydujemy, sprawdźmy czy producent naszego egzemplarza tego nie odradza.

Maty z kauczuku naturalnego

W przypadku mat kauczukowych możemy mówić o znacznie większym komforcie. Trzeba jednak bardziej o nie dbać, stosując się bardzo dokładnie do instrukcji czyszczenia. W tym przypadku absolutnie nie wolno maty do jogi prać w pralce, nie można też stosować żadnych detergentów (w tym mydła).

Procedura czyszczenia powinna wyglądać następująco:

 • Przygotowujemy roztwór wody z octem
 • Pokrywamy nim zewnętrzną powierzchnię maty (bez namaczania!)
 • Odczekujemy kilka minut
 • Dokładnie wycieramy suchą szmatką
 • Rozwijamy matę i pozwalamy jej samodzielnie wyschnąć

Podczas suszenia w żadnym wypadku nie należy wystawiać mat na światło słoneczne. Nie używamy też gorącego powietrza z suszarki ani opalarki. Po całej procedurze, matę należy umieścić w suchym i przewiewnym miejscu. Wersje z naturalnego kauczuku co prawda wymagają nieco większej uwagi, niż te wykonane z PVC, jednak oprócz tego mają właściwie same zalety. Jedną z firm, która sprzedaje kauczukowe maty do jogi, jest Utupluti. Kierując się opiniami klientów znalezionymi w sieci, ich produkty z czystym sercem można polecić każdemu, kto lubi uprawiać jogę.

Pozostałe rodzaje materiałów

Na rynku znajdziemy jeszcze kilka innych rodzajów mat, o których warto powiedzieć kilka słów. Skupimy się na tych, których jest w sprzedaży zdecydowanie najwięcej:

 • Maty poliuretanowe
  Ich struktura jest bardzo delikatna, a jednocześnie łatwo ulega zabrudzeniom. Czyszczenie może odbywać się za pomocą mokrej szmatki i gąbki, jednak należy robić to delikatnie. Unikać prania w pralce i stosowania środków na bazie alkoholu.
   
 • Maty z mikrofibry
  Pielęgnacja jest prostsza, jednak w dalszym ciągu nie należy używać silnych detergentów. Pomocna będzie zwykła mieszanina wody z mydłem. Te maty do jogi, jako jedne z nielicznych, można bez obaw prać w pralce. Należy jednak unikać wirowania i suszenia w bębnie.
 • Maty jutowe
  W przeciwieństwie do mat z mikrofibry, tych absolutnie nie wolno prać. Materiał jest bowiem na tyle delikatny, że może ulec uszkodzeniom podczas ruchów bębna. Czyścimy tylko ręcznie, standardowo za pomocą mokrej ścierki lub gąbki, zwykłą wodą lub z niewielkim dodatkiem mydła.
(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA