Zamknij
REKLAMA

Dlaczego warto prowadzić zdrowy tryb życia?

18:01, 30.04.2021 | Materiał partnera

Coraz częściej mówi się o zdrowym stylu życia i o zasadach, jakie nim kierują. Coraz więcej osób dąży do wprowadzenia zmian, które będą miały pozytywny wpływ na zdrowie, samopoczucie i ogólną jakość życia.

Na czym polega zdrowy tryb życia?

Pojęcie zdrowego stylu życia określa się jako równowagę pomiędzy sferą fizyczną, umysłową i społeczną. Marc Lalonde, minister zdrowia i opieki społecznej Kanady w raporcie "A New Perspective on the Health of Canadians" przedstawił koncepcję zdrowego stylu życia określaną jako "pół zdrowia". Według niego zdrowie jednostki jest zależne aż w 50% od stylu życia. Pozostałe 50% to zależność od czynników biologicznych, środowiska w którym żyjemy oraz dostępności i poziomu opieki zdrowotnej. Podstawowe zasady zdrowego stylu życia zawrzeć można w ośmiu elementach takich jak: regularna aktywność fizyczna, zdrowe nawyki żywieniowe, unikanie używek, częste badania profilaktyczne, unikanie stresu, zdrowy sen, wypoczynek oraz pozytywne nastawienie do siebie i świata. Wprowadzenie powyższych zasad może znacznie wpłynąć na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej, na wydłużenie oraz sprawność życia do późnego wieku oraz na poprawę samooceny i bardziej optymistycznego postrzegania świata.

Zdrowe nawyki żywieniowe

Prawidłowe odżywianie to jedna z bardzo ważnych zasad zdrowego stylu życia, wpływa bowiem w znacznym stopniu na jakość zdrowia i samopoczucia. Ważnym jest, aby codziennie dostarczać organizmowi wszystkich koniecznych składników odżywczych. Istotnym elementem zdrowych nawyków żywieniowych jest unikanie przede wszystkim żywności wysokoprzetworzonej oraz fast-foodów. Ważnym jest również ograniczenie spożycia mięsa, przede wszystkim czerwonego i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz soli i cukru. W zdrowym żywieniu nie powinno zabraknąć warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz wody. Istotnym jest również sposób przyrządzania potraw. Powinno unikać się smażenia i poddawania niektórych produktów żywieniowych głębokiej obróbce termicznej. Jeszcze jednym ważnym elementem zdrowych nawyków żywieniowych jest regularność i ilość spożywanych posiłków.

Zbilansowana dieta

W diecie zbilansowanej muszą znaleźć się wszystkie składniki odżywcze i, co istotne, zawarte w odpowiednich proporcjach. W skład zbilansowanej diety muszą odpowiednio wchodzić: białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne oraz błonnik. Przykładem właściwego zdrowego żywienia jest zaprezentowany niedawno przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego talerz zdrowego żywienia, gdzie w formie grafiki przedstawiono najbardziej optymalny układ produktów żywieniowych koniecznych w codziennej diecie. Połowę talerza zajmują tu warzywa i owoce, z naciskiem na warzywa, których powinno być więcej. Czwartą część zajmują produkty pełnoziarniste, będące źródłem błonnika i węglowodanów. Pozostała część to źródła białka: mięso drobiowe, ryby, jaja, rośliny strączkowe, mleko i jego przetwory.

"Jesteś tym, co jesz" - żywność ekologiczna

Zdrowa żywność obecnie zyskuje coraz większą popularność, toteż wzrasta ilość sklepów  oferujących wysokie jakości produkty przygotowane z najlepszych i ekologicznych składników. Sklep z bio żywnością Foods By Ann spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów. To tu właśnie jest dostępny pełny asortyment produktów bez syntetycznych dodatków i ulepszaczy. Produkty wykorzystywane do przygotowania zdrowej, ekologicznej żywności uzyskiwane są ze sprawdzonych i bezpiecznych źródeł pochodzących od uznanych producentów. Zawierają one znacznie mniej pestycydów, metali ciężkich czy innych szkodliwych substancji, są natomiast znacznie bogatsze w witaminy i minerały. Zdrowa, ekologiczna żywność to nie tylko korzyść dla zdrowia, ale jest ona również bardzo smaczna. Zarówno produkty zapewniające pełnowartościowy posiłek, jak również różnego rodzaju przekąski.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%