Zamknij

Projekt domu z tarasem - na co zwrócić uwagę?

22:30, 20.11.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 22:30, 20.11.2020

Bardzo wiele osób marzy o pięknym jednorodzinnym domu z tarasem. Wybierając projekt takiego domu, trzeba jednak bardzo uważnie przyjrzeć się jego projektowi. Warto zadbać o maksymalną funkcjonalność projektu, a także odpowiednie połączenie domu z tarasem, jego zadaszenie, a także połączenie pomieszczenia z tarasem przez okna lub drzwi tarasowe.

Zacznij od podstaw
Projekt tarasu - na co zwrócić uwagę?
Jak połączyć taras z resztą domu?

Zacznij od podstaw

Projekty domów z tarasem na Extradom zwracają uwagę swoimi atrakcyjnymi bryłami, wykończeniem, pomysłem na elewację, a przede wszystkim atrakcyjnym miejscem do wypoczynku, jakim jest taras. Warto jednak na samym początku przeanalizować je od strony funkcjonalności rozkładu pomieszczeń, ich liczby, wielkości, lokalizacji, zastosowanych ciągów komunikacyjnych. Słowem, na samym początku warto przyjrzeć się wnętrzu. Zanim zaczniesz analizować projekt tarasu, jego zadaszenie i sposób połączenia z resztą domu, warto abyś dokonał wstępnej selekcji projektów pod względem funkcjonalności samego wnętrza. Taras jest pięknym dodatkiem, to uzupełnienie projektu nie może ci jednak przysłonić chłodnej analizy dostosowania projektu domu do twoich potrzeb. 

Projekt tarasu - na co zwrócić uwagę?

Kiedy już dokonasz oceny projektów od strony funkcjonalności wnętrza, możesz całą swoją uwagę skoncentrować na tarasie. Dlaczego warto wybierać projekty domów z tarasem? Ponieważ pozwalają one uzyskać dodatkową strefę wypoczynkową, miejsce, gdzie można przyjmować gości, a w okresie wiosenno-letnim spędzać większość czasu. Ocenę projektu tarasu, oprócz strony czysto wizualnej, należy zacząć od typu zadaszenia. Masz do wyboru tras:

•    bez zadaszenia (dobry wybór, jeśli z tarasu zamierzasz korzystać tylko latem),
•    pod wiatą,
•    pod typowym zadaszeniem (jeśli chcesz korzystać z tarasu cały rok, także podczas chłodniejszych i deszczowych dni, zadaszenie nie musi obejmować całego tarasu, może być ono częściowe).

Ważnym elementem oceny projektu powinien być także zastosowany materiał wykończeniowy. Od niego zależy nie tylko trwałość tarasu, odporność na często niekorzystne warunki atmosferyczne, lecz także efekt wizualny. Najpopularniejsze rozwiązania to przede wszystkim zastosowanie płytek gresowych, które są odporne na działanie wody i niskich temperatur, cechują się wyjątkową trwałością, nie niszczą się pod wpływem urazów mechanicznych, a przy tym są antypoślizgowe. Obecnie występują w tak wielu wybarwieniach i fakturach, że każdy znajdzie coś dla siebie. Można wybrać np. płytki imitujące beton, kamień czy drewno. Nie mniej popularnym rozwiązaniem jest wyłożenie tarasu drewnianymi deskami o wilgotności drewna niż wyższej niż 30%.

Warto zwrócić także uwagę na lokalizację tarasu względem stron świata. Jeśli wybierasz północ, możesz liczyć, że światło będzie ci towarzyszyć cały rok. Jeśli obok jest basen, jest to świetne rozwiązania. Południe to propozycja dla osób lubiących cień. Taras zlokalizowany na zachodzie świetnie sprawdzi się, jeśli korzystasz z niego głównie w drugiej połowie dnia. Z kolei ten ustawiony na wchodzie zagwaratnuje ciepło i słońce przede wszystkim rano. 

Jak połączyć taras z resztą domu?

Bardzo ważnym elementem oceny całego projektu powinno być także połączenie tarasu z domem. Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem są przede wszystkim duże, efektowne przeszklenia. Z jednej strony gwarantują one dostęp dużej ilości światła do domowych pomieszczeń, z drugiej - wyglądają bardzo elegancko. Nie do wszystkich projektów pasuje jednak takie rozwiązanie, nie każda osoba chce także tak dużego wyeksponowania jednej strony domu. Niezależnie od tego czy decydujesz się na duże przeszklenie czy mniejsze drzwi tarasowe, pamiętaj, aby wybrać rozwiązania o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła, dla stolarki okiennej i drzwi balkonowych nie powinien on być wyższy niż 0,9 W/m2K. 
 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%