Zamknij
REKLAMA

Ostatnie chwile przed porodem - o czym powinnaś pamiętać?

11:05, 29.11.2018 | Materiał partnera

Nadszedł 38. tydzień ciąży? To oznacza, że poród może rozpocząć się w każdym momencie. Jeśli nie chcesz, aby cokolwiek Cię zaskoczyło, sprawdź, czy faktycznie jesteś gotowa. Oto kilka kwestii, o których powinnaś pamiętać w ostatnich chwilach przed wyjazdem do szpitala.

Ostatnie tygodnie przed wyznaczoną datą porodu mijają bardzo szybko. Aby nie przegapić żadnej istotnej sprawy, warto się odpowiednio przygotować. W 38. tygodniu ciąży mogą pojawić się pierwsze objawy akcji porodowej ? w chwili silnych emocji możesz zapomnieć o wielu ważnych rzeczach, może Ci też na nie po prostu zabraknąć czasu.

Przygotuj torbę do szpitala

Zaleca się, aby kompletowanie wyprawki szpitalnej zakończyć na ok. 4 tygodnie przed ustalonym terminem rozwiązania. Wiele kobiet z tym zwleka, tymczasem 38. tydzień ciąży to już naprawdę ostatni dzwonek.

Do torby spakuj wyłącznie najważniejsze przedmioty ? zarówno dla siebie, jak i dla noworodka. Pamiętaj, że będziesz potrzebować ich nie tylko do porodu, ale również na czas kilkudniowego pobytu w szpitalu. Aby pakowanie przebiegło sprawnie, przygotuj listę. Następnie wykreślaj z niej to, co zostało już skompletowane ? dzięki temu żadna ważna rzecz nie umknie Twojej uwadze.

Ustal plan opieki nad drugim dzieckiem

Jeżeli to Twój drugi poród, musisz szczególnie zadbać o opiekę nad dzieckiem, które pozostanie w domu.

Ustal wraz z partnerem, czy będzie on w stanie samodzielnie zająć się pociechą. Jeśli praca mu na to nie pozwoli, warto pomyśleć o zaangażowaniu najbliższych osób. Porozmawiaj również z samym dzieckiem. Jeśli to kilkulatek, poinformuj go, kto się nim zajmie na czas Twojej nieobecności.

Pomyśl o posiłkach

W pierwszych dniach po powrocie ze szpitala do domu Twoją uwagę będzie w pełni absorbował noworodek. Możesz być też zmęczona i obolała, co uniemożliwi wykonywanie codziennych obowiązków. Dlatego już w 38. tygodniu pomyśl o przygotowaniu i zamrożeniu posiłków.

Spakuj dokumenty potrzebne w szpitalu

Przyjęcie do szpitala wiąże się z koniecznością przedstawienia kilku niezbędnych dokumentów. Sprawdź zatem, czy spakowałaś:

  • dowód osobisty;
  • kartę przebiegu ciąży;
  • wyniki badań, np. ostatniej morfologii i badania moczu, USG wykonanego po 36. tygodniu, posiewu w kierunku paciorkowców (GBS), HBsAg, WR oraz informację o grupie krwi.

Tak przygotowana możesz oczekiwać na rozpoczęcie akcji porodowej. Rozpoznasz je nie tylko po nasilających się, regularnych i trwających coraz dłużej skurczach ? o zbliżających się narodzinach dziecka może świadczyć także odejście wód płodowych i oderwanie czopu.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA