Kolagen nazywany białkiem młodości naturalnie występuje w organizmie człowieka. Niestety z wiekiem jego poziom zaczyna naturalnie spadać. Wówczas na skórze pojawiają się zmarszczki, staje się ona mnie jędrna, gładka, a paznokcie i włosy są słabe i kruche.
Pomocne w ich regeneracji są produkty zawierające kolagen naturalny oraz witaminę C. Ich zadaniem jest bowiem pobudzenie naturalnej syntezy kolagenu ludzkiego. Jakie produkty na zmarszczki są zatem skuteczne? Które z nich wybrać? Sprawdź!
Kolagen jest białkiem strukturalnym, występującym w tkankach komórkowych. To z niego zbudowana jest skóra (w około 75%). Kolagen naturalny występuje również w stawach, synapsach, ścięgnach i mięśniach. Dzięki niemu między stawami nie występują tarcia, a mięśnie są mocne i elastyczne. Jego niedobór objawia się dolegliwościami bólowymi.
Kolagen jest wytwarzany w obrębie fibroblastu skóry właściwej. Włókna kolagenowe są tkane w tkanki, z których zbudowana jest skóra. To właśnie on sprawia, że staje się ona elastyczna, odporna na rozciąganie. Dzięki kolagenowi skóra utrzymuje jędrność i właściwe napięcie, a tym samy zachowuje młodzieńczy wygląd.
Kolagen nawilża skórę, spłyca zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych. Niestety z wiekiem cząsteczki kolagenu formują się coraz rzadziej. Po 25 roku życia wymiana kolagenu nie jest już tak efektywna, a to oznacza, że organizm z każdym rokiem zwalnia jego produkcję. Wówczas w skórze zaczynają postępować procesy starzenia. Co ciekawe, ilość kolagenu spada w skali ok. 1% rocznie. Najpierw kolagenu brakuje w głębokich warstwach skóry, później zmniejsza się nawilżenie skóry, spada jej elastyczność i jędrność. Po 50. roku życia następuje kolejny spadek kolagenu w ludzkim organizmie, a po 60. synteza kolagenu zanika całkowicie. To wszystko sprawia, że na jej powierzchni w końcu pojawiają się pierwsze zmarszczki. Ale nie tylko. Braki kolagenu to także mniejsza ruchomość stawów, większa skłonność do urazów, słabe, kruche paznokcie oraz matowe, nadmiernie wypadające włosy.
Naturalny kolagen w skórze właściwej zbudowany jest z aminokwasów i stanowi podstawowy składnik macierzy otaczającej komórki. W skórze człowieka znajduje się go nawet do 90%. Jest to tzw. kolagen I, który stanowi podporę na skóry. Drugi rodzaj kolagenu istotny dla potrzymania elastyczności skóry jest kolagen typu III. Stanowi on ok. 15% wszystkich kolagenów skóry. Oplata on włókna kolagenu I, nadając im odpowiednie położenie. Wpływa on również na elastyczność skóry i jej sprężystość.
Syntezę kolagenu na szczęście możesz samodzielnie pobudzić, przyjmując suplement diety. Ważne jednak, byś wybierała sprawdzone produkty, które zawierają czysty kolagen, dobrze przyswajalny przez organizm. Idealny będzie suplement zawierający małe cząsteczki. Musisz bowiem wiedzieć, że kolagen zadziała dopiero wówczas, gdy przedostanie się przez ścianę jelitową. Granica przenikalności jelita wynosi 5 000 Daltonów, więc pojedyncza cząsteczka kolagenu powinna być mniejsza. Wówczas z łatwością pokona barierę jelita, skąd przedostanie się do krwi, a następnie w głąb skóry całego ciała. W ten sposób suplement pobudzi naturalną produkcję kolagenu.
Jeżeli więc zastanawiasz się, czy kolagen naturalny działa, sprawdź dokładnie skład produktu. Dobry suplement w składzie powinien mieć: kolagen rybi lub jego syntetyczny odpowiednik, kwas hialuronowy, biotynę, koenzym Q10 oraz witaminy młodości, a więc E, A i inne antyoksydanty, spowalniające negatywne działanie wolnych rodników.
Musisz wiedzieć, że naukowcy potwierdzają skuteczność stosowania kolagenu doustnie. Najlepszy kolagen będzie w formie do picia. To on zawiera małe cząsteczki, czyli pojedyncze aminokwasy łączą się w peptydy, które doskonale zastępują naturalne włókno kolagenowe. Co więcej, zawarte w nim dodatkowo substancje będą działać synergicznie, tj. oddziaływać na siebie wzajemnie, co z pewnością pozytywnie wpłynie na skórę twarzy i całe ciało. Wybierz produkt z kwasem hialuronowym, który dodatkowo zadba o odpowiednie nawilżenie — szczególnie ważne jest to dla głębszych warstw skóry.
Koniecznie wypróbuj też suplementy z witaminą C. Ta niepozorny składnik przyczynia się do produkcji kolagenu, jak żaden inny ekstrakt. Witamina C wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Chroni komórki w całym ciele przed stresem oksydacyjnym. Przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.
Według licznych badań naukowych najlepiej przyswajalny przez organizm ludzki jest kolagen rybi. Dzięki podobieństwu wiązań do kolagenu ludzkiego i aktywności biologicznej ma zdecydowanie lepsze przyswajanie. Nie tylko pomoże Ci zadbać o wygląd skóry, ale również wzmocni mięśnie, stawy oraz włosy i paznokcie.
Suplementy diety zawierające kolagen morski ze skór rybich są skutecznymi środkami wspomagającymi pielęgnacje skóry skłonnej do przesuszania się, powstawania zmarszczek czy utraty jędrności. Ważne jednak, byś zażywała je regularnie. Suplementację najlepiej zacząć jeszcze przed pojawieniem się pierwszych oznak starzenia się skóry. Pobudzenie organizmu do jego syntezy nie tylko poprawi kondycję skóry, ale równie dobrze będzie oddziaływać na cały organizm. Kolagen sprzyja bowiem:
prawidłowemu funkcjonowaniu stawów bez dolegliwości bólowych,
szybszemu gojeniu się ran — szczególnie przy urazach skóry,
zachowaniu elastyczności przez naczynia krwionośne, co znacznie usprawnia krążenie,
poprawie kondycji włosów i paznokci.
Wewnętrzne działanie kolagenu jest niezwykle istotne dla kondycji organizmu. Ale biologicznie aktywny kolagen to także doskonały składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry. Szczególnie często sięgają po niego producenci kremów do twarzy. Jest idealny do każdego rodzaju skóry. Suchej i zwiotczałej skórze przywróci równowagę hydrolipidową, a tłustej, zmęczonej pomoże ustabilizować wydzielanie sebum.
Kolagen do twarzy to nie tylko kremy. Na rynku dostępne są również sera o skoncentrowanym działaniu, żele kolagenowe, a nawet maski z dodatkiem tego aminokwasu. Żeli kolagenowych używa się najczęściej do przeprowadzania zabiegów kosmetycznych w medycynie estetycznej. Ich największą zaletą jest to, że przenikają do głębokich warstw skóry, naprawiając powstałe uszkodzenia. Wygładzają tym samą strukturę skóry. Żele można stosować na wilgotną skórę. Wówczas przyspieszają wchłanianie składników aktywnych przez kolejne jej warstwy.
Ciekawym wyborem są również kosmetyki z kolagenem, które zawierają kwas mlekowy. To składnik o silnym działaniu złuszczającym. Regeneruje, wzmacnia skórę i wykazuje działanie przeciwtrądzikowe. Możesz więc sięgać po maski peelingujące z kolagenem i kwasem mlekowym lub skoncentrowane sera do twarzy.
Niezależnie od tego, jaki będziesz stosować kolagen oraz jaką jego formę wybierzesz, możesz być pewna, że dobry kolagen na skórę poprawi jej kondycję tylko wówczas, gdy będziesz stosować do regularnie. Z pewnością zmniejszy widoczność zmarszczek, poprawi jędrność i elastyczność.