[FOTORELACJANOWA]11994[/FOTORELACJANOWA]
Poranek był chłodny i mglisty, temperatura powietrza ledwo przekraczała zero stopni, jednak tłum mielczan wyruszył na stare miasto, by świętować Narodowy Dzień Niepodległości.
Tak jak co roku, oficjalne obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona z Bazylice. Po modlitwie miejscy samorządowcy złożyli kwiaty przy Ścianie Katyńskiej zlokalizowanej na murze okalającym zabytkową świątynię.
Na ulicy Kościuszki uformowała się natomiast kolumna do pochodu po ulicy Mickiewicza, pod pomnik Kilińskiego zwany popularnie Pomnikiem Wolności.
Ten monument zajmuje szczególne miejsce w historii Mielca. W roku 1908 wśród mieleckich rzemieślników zrodziła się myśl wystawienia pomnika Janowi Kilińskiemu - szewcowi z kościuszkowskiej insurekcji. Po odzyskaniu niepodległości, w 1918 roku zawiązał się Komitet Budowy Pomnika, w skład którego wchodzili: inżynier Jan Haładej, Izydor Kawa, Franciszek Krymski, Jakób Wydro, Walenty Kolasiński, Teodor Lachnit, Antoni Narowski, Stanisław Stankiewicz, Józef Kałucki i Józef Korpanty.
Gmina katolicka miasta Mielca pod budowę pomnika ofiarowała plac u zbiegu ówczesnych ulic Wolności i Kolejowej. Komitet rozpisał konkurs na projekt pomnika wśród słuchaczy wydziału architektury Politechniki Lwowskiej, jednak konkurs nie wyłonił projektu, który byłby zadowalający. Wobec tego zdecydowano się na improwizację. W roku 1919 wykonano fundament pomnika według pomysłu inżyniera Baekera, który był kierownikiem budowy dróg publicznych w tym czasie. Na tym jednak budowa utknęła, głównie za sprawą braku funduszy, ponieważ wszystkie składki społeczne wspierały armię w wojnie z bolszewikami.
Dopiero w roku 1928 zbudowano cokół pomnika, rok później kolumnę. Obelisk zaprojektował inżynier Marcin Sadowski, orła i podobiznę Kilińskiego wyrzeźbił mistrz stolarski Bolesław Prinz. Całość koordynował inżynier Jan Haładej.
Rok 1929 – Obchody Dnia Niepodległości przy budowanym Pomniku Wolności. Zdjęcie Wiktora Jadernego, z zasobów Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”:
Wreszcie, po 18 latach od zawiązania się komitetu, w dniu 11 listopada 1936 roku dokonano odsłonięcia pomnika, nazwanego Pomnikiem Wolności.
W kolumnie pod Pomnik Kilińskiego, prowadzonej w 2024 roku przez Mielecką Orkiestrę Dętą, maszerowały poczty sztandarowe, harcerze z wielką Biało-Czerwoną flagą, politycy i samorządowcy, wreszcie wielu mieszkańców miasta wyposażonych we flagi narodowe.
Tradycyjnie, przed pomnikiem zabrzmiał hymn państwowy a po nim zebrani wysłuchali montażu słowno-muzycznego, tym razem w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej numer 8.
Później nastąpiło długie składanie kwiatów. Obchody przed Pomnikiem zakończyła zwyczajowa Parada Sztandarów, której oprawę muzyczną zapewniła Mielecka Orkiestra Dęta wraz. Chórem Melodia.
Następnie uroczystości przeniosły się za Pomnik – do Parku Stulecia Harcerstwa. Delegacja samorządowców i parlamentarzystów złożyła kwiaty i znicze pod Obeliskiem Niepodległości, a całe wydarzenie zakończył harcerski krąg braterstwa.
Wydarzenia związane z Dniem Niepodległości w Mielcu i regionie trwają cały weekend.
Przed nami jeszcze koncert Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej.
[CGK]2774[/CGK]
Koncert Patriotyczny odbył się również w mieleckiej Szkole Muzycznej.
[ZT]90763[/ZT]
Przy Pałacyku Oborskich doszło do Patriotycznych Śpiewanek.
[ZT]90788[/ZT]
Na Bulwarach Gryfitów Mieleckich odbył się natomiast Bieg Niepodległości.
[ZT]90784[/ZT]
[DAWNY]1731331341966[/DAWNY]