Zamknij
REKLAMA

Rafał Augustyn na rekonesansie przedolimpijskim w Tokio

10:15, 05.08.2019 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Zawodnik LKS Stal Mielec Rafał Augustyn aktualnie przebywa w Tokio na zgrupowaniu sportowym, którego głównym celem jest zebranie cennego doświadczenia aklimatyzacyjnego i adaptacji do warunków atmosferycznych, które będą miały miejsce za rok podczas XXXII Igrzysk Olimpijskich w sportach letnich. 

Podobne rekonesanse przeprowadzają w tym samym czasie reprezentacje chodziarzy z Włoch, Hiszpanii czy miejscowi Japończycy. Imprezą docelową tego roku są wrześniowe MŚ w katarskim Doha, gdzie nasz zawodnik ma już zapewniony start na 50 km. Wyjazd do Tokio jest zatem bardzo ciekawym i wymagającym eksperymentem, który jest wpisany w tegoroczne przygotowania najlepszych zawodników.

- Wspólnie ze sponsorem PGNiG, PZLA oraz Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie podjęliśmy decyzje o zmianie planów i przeprowadzeniu profesjonalnego rekonesansu przedolimpijskiego w Tokio. Stąd też zmiana planu sierpniowego zgrupowania ze Spały na Tokio. Udałem się do Azji dokładnie rok przed planowanym startem Igrzysk Olimpijskich, uwzględniając datę 8 sierpnia 2020 jako okres pod aklimatyzację. Przybyłem do stolicy Kwitnącej Wiśni dokładnie 31 lipca rano, i do 8 sierpnia mam 9 dni na przystosowanie organizmu do ekstremalnych warunków pogodowych – 85% wilgotności i temperatura 35 stopni - przekazuje Rafał Augustyn.

- W takich warunkach – najprawdopodobniej – przyjdzie rywalizować chodziarzom za rok w Tokio. Nie jest łatwo, ponieważ przy takiej wilgotności człowiek gotuje się od wewnątrz. Podobnie mają znajomi z Włoszech czy Hiszpanii, ale staramy się wyciągnąć jak najwięcej wniosków i dobrych rozwiązań. Mam ogromną nadzieję, że będę miał możliwość powrotu tutaj już za rok jako olimpijczyk, dlatego też podjęliśmy decyzję z trenerem i PZLA o sprawdzeniu wszystkiego odpowiednio wcześniej. Powrót do Polski planuję na 13 sierpnia do Polski - relacjonuje z Tokio Rafał Augustyn.

Rafał Augustyn jest jednym z pierwszych lekkoatletów z Polski, którzy wypełnili już wskaźnik dający automatyczny awans do przyszłorocznych IO w Tokio. Uczynił to 23 marca 2019 w Dudincach wygrywając MP na dystansie 50 km z czasem 3:47:04. Po raz pierwszy o awansie na IO będzie decydować nowa, podwójna formuła kwalifikacji - uzyskanie wskaźnika IAAF i/lub pozycja w rankingu 60 najlepszych zawodników świata.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

jsjs

2 0

Mistrzu a może jakiś medal na Igrzyskach w Tokyo 02:46, 16.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA