ITA TOOLS Stal Mielec zapewniła sobie utrzymanie w ekstraklasie! Co dalej? [FOTO, WIDEO]

13:05, 27.02.2024 PC Aktualizacja: 13:08, 27.02.2024

Mieleckie siatkarki potrzebowały dwóch punktów do przedłużenia swojej gry w Tauron Lidze na kolejny sezon już na dwie kolejki przed końcem rundy zasadniczej. I cel swój spokojnie osiągnęły!

STAL: Katarzyna Bryda 6, Izabela Bałucka 3, Emilia Mucha 10, Weronika Gierszewska 20, Sonia Kubacka 5, Sylwia Kucharska 2 oraz Klaudia Łyduch (libero), Karolina Pancewicz (libero), Jovana Janković.
Trener: Mateusz Grabda.

PAŁAC: Martyna Gorzkiewicz 2, Pola Nowakowska 14, Joanna Sikorska 14, Wiktoria Makarewicz 1, Wiktoria Paluszkiewicz 5, Dominika Witowska 6 oraz Magdalena Saad (libero), Paulina Bałdyga 1, Pola Bujnarowska 1, Koleta Łyszkiewicz 4, Julia Gliwa, Aleksandra Lipsa.
Trener: Martino Volpini

Sędzia pierwszy: Krzysztof Kapusta. Sędzia drugi: Anna Banaś. Komisarz: Konrad Pakosz.

Czas trwania meczu: 97 min.

Widzów: 1154.

RELACJA WIDEO:

To już pewne, matematycznie ITA TOOLS Stal Mielec zapewniła sobie utrzymanie w ekstraklasie. Na dwie kolejki przed końcem rundy zasadniczej mielczanki mają osiem punktów przewagi nad ostatnią w tabeli Grupą Azoty Akademia Tarnów, która jest obecnie niemal pewna degradacji do 1 ligi.

Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem było jasne, że Stal może już w poniedziałek przedłużyć swój pobyt w Tauron Lidze na sezon 2024/2025. By tak się stało zespół Mateusza Grabdy potrzebował minimum zwycięstwa po tie-breaku, czyli dwóch punktów do ligowej tabeli. Zdobył trzy i może świętować!

Pierwszy set poniedziałkowej potyczki upływał pod kontrolą Stali. Po asie zagrywkowym Brydy było 8:5 dla Mielca, gdy Pałac zaliczył zaskakujący błąd ustawienia Stal prowadziła 10:5. Przyjezdne próbowały jeszcze się bronić, po swoim asie utrzymywały stratę pięciu oczek (19:14), ale Stal bardzo spokojnie, wręcz w sennym tempie, prowadzenie w całym meczu objęła.

Nieco więcej emocji pojawiło się w drugiej partii. Z przewagi 6:2 mielczanek nagle zrobiło się 10:11. Ale skutecznymi blokami Stal odzyskała kontrolę nad setem przy wyniku 16:13. A set skończył się własnym błędem Pałacu.

Rezultat w setach 2:0 oznaczał, że mielczanki były o jednego seta od utrzymania się w Tauron Lidze.

Można było się spodziewać, że zespół z Bydgoszczy spróbuje przedłużyć ten mecz. Nie było to wielkie widowisko, chociaż odsłona trzecia była wyrównana (15:15, 19:19) to większe emocje pojawiły się dopiero w samej końcówce meczu. Wówczas obudzili się wszyscy.

Przy przewadze Bydgoszczy 21:20 sędziowski duet doprowadził halę do wrzenia. Najpierw przyznał punkt Stali, by pod wpływem protestów siatkarek Pałacu oddać to oczko tej ekipie. Arbitrzy uznali, że siatkarki Stali przeszkadzały rywalce w podbiciu piłki szybującej w okolicach ławki rezerwowych Mielca. Zapachniało absurdem.

Nagle Pałac wygrywał 22:20, nagle pojawiły się nerwy. I bardzo nagle ten set się skończył. Gierszewska kontry zamieniała na punkty, bydgoszczanki nie potrafiły odpowiedzieć i całe spotkanie zakończyło się zwycięstwem Stali 3:0.

Jest utrzymanie! Co dalej?

Siatkarki Stali po rozegraniu 20 z 22 kolejek rundy zasadniczej zajmują w tabeli Tauron Ligi miejsce numer 10, ale mają dokładnie tyle samo punktów co dziewiąta w tabeli ekipa Volley Wrocław, czyli 16.

Lokata numer 9 to miejsce, które Stal może maksymalnie osiągnąć na koniec sezonu. Ostatnie nadzieje na ewentualny udział w rundzie play-off, czyli w grze o miejsca 1-8, zespół z Mielca stracił przegrywając niedawno w Kaliszu.

Do końca rundy zasadniczej pozostały dwie kolejki. W weekend dojdzie w Rzeszowie do derbów Podkarpacia. Walczące o drugie miejsce na koniec rundy zasadniczej PGE Rysice podejmą Stal w hali Podpromie, w sobotę 2 marca o 16:00.

W Dzień Kobiet – 8 marca o 19:00 w hali MOSiR Mielec -  odbędzie się mecz, którym Stal zakończy rundę zasadniczą. Zespół trenera Mateusza Grabdy podejmie Volley Wrocław.

Od tego meczu oraz postawy Pałacu Bydgoszcz, który lokuje się na przedostatnim miejscu w tabeli – numer 11 – zależy, jak Stal zakończy sezon.

Jeśli mielczanki ulegną Rysicom i Volleyowi Wrocław, a Pałac zapunktuje w swoich dwóch ostatnich spotkaniach, to Stal zakończy rundę zasadniczą na miejscu numer 11 i tym samym zakończy cały sezon 2023/2024.

Wiele wskazuje jednak na to, że Mielec z Wrocławiem będzie rywalizował o miejsce dziewiąte, a na finał sezonu dojdzie do trzech z rzędu spotkań Stali i Volleya. Najpierw będzie to wspomniany mecz rundy zasadniczej, a później przewidziany w regulaminie rozgrywek dwumecz o miejsce numer 9.

Gospodarzem pierwszego spotkania o miejsce numer 9 będzie zespół, który po fazie zasadniczej rozgrywek zajął 10 miejsce w tabeli. Gospodarzem meczu rewanżowego będzie zespół, który po fazie zasadniczej zajął 9 miejsce tabeli.

Drużyna wygrywająca mecz w stosunku 3:0 lub 3:1 otrzymuje za zwycięstwo 3 punkty meczowe, a przegrywający 0 punktów meczowych, przy czym dotyczy to także przegranej walkowerem. Za zwycięstwo w stosunku 3:2 drużyna wygrywająca otrzymuje 2 punkty meczowe a przegrywająca 1 punkt meczowy.

W przypadku równej liczby punktów meczowych po rozegraniu dwóch spotkań, o wygraniu rywalizacji zdecyduje zwycięstwo w „złotym secie” rozgrywanym 15 minut po zakończeniu drugiego meczu.

„Złotego seta” gra się do 15 punktów wg zasad obowiązujących dla piątej, decydującej partii w meczach piłki siatkowej.

Niemal pewne spadku są siatkarki z Tarnowa, okupujące od dłuższego czasu ostatnie miejsce z dorobkiem ośmiu punktów. By się utrzymać muszą wygrać dwa ostatnie mecze i liczyć na dwie porażki Bydgoszczy.