Zamknij
REKLAMA

Kto uratuje zabytkową figurę? Miasto zwróciło się do właściciela

02:05, 06.08.2021 | P.C
REKLAMA

Wracamy do sprawy pękającej zabytkowej figury, która znajduje się przy ulicy Mickiewicza w Mielcu. Czytelnik obawia się, że dojdzie do jej zniszczenia. Urząd liczy na reakcję prywatnego właściciela tego zabytku.

Pochodząca z 1798 roku figura św. Józefa zaczęła pękać. Stoi przy ulicy Mickiewicza w Mielcu. Czytelnik hej.mielec.pl apeluje o szybkie prace konserwatorskie. - Figura widnieje w gminnej ewidencji zabytków i stanowi barokową perełkę. Zabytek znajduje się pomiędzy domami na ulicy Mickiewicza 28A. Można do niej bez problemu podejść i ją oglądnąć. Problem w tym, że wspomniana figura nie jest w dobrym stanie - wskazywał jeszcze wiosną Internauta. Przygotował także fotograficzną dokumentację.

- W tym momencie widać, że na barokowej figurze pojawiło się pęknięcie znacznych rozmiarów. Może to być związane z tęgimi mrozami ubiegłej zimy. Co więcej sama figura jest pokryta nalotem, co może spowodować jej erozję - relacjonował mielczanin.

Sprawą zajął się Urząd Miejski w Mielcu.

- Przede wszystkim podkreślenia wymaga fakt, że figura usytuowana jest na terenie prywatnym, nie jest zatem własnością miasta. Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta z 2016 roku, za ochronę konserwatorską odpowiedzialny jest właściciel (opiekun) zabytku, ma on także obowiązek zabezpieczenia i utrzymania zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie oraz informowania Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wszelkich zniszczeniach. Mimo tego, Prezydent Jacek Wiśniewski zwrócił się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z zapytaniem o instrumenty finansowe i możliwości prawne, jakimi dysponuje w/w organ i które mogą być podjęte przez Konserwatora w sprawie figury św. Józefa.  Prezydent poprosił także o zajęcie stanowiska w sprawie potencjalnych działań, jakie mogłaby podjąć w tym temacie gmina. Na podstawie informacji uzyskanych z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, wysłane zostało pismo do właścicieli zabytku, z prośbą o ustosunkowanie się do sprawy. Oczekujemy na odpowiedź - poinformował naszą redakcję Urząd Miejski. 

Fragment wiadomości skierowanej do właścicieli figury przez magistrat:

Wojewódzki Konserwator Zabytków wskazał potencjalne tryby działania. 

Pierwsza możliwość zakłada dofinansowanie prac konserwatorskich ze środków własnych gminy, w przypadku posiadania stosownej uchwały, lub w formie dotacji udzielanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Ubieganie się o dotację z budżetu Miasta Mielca jest możliwe na podstawie uchwały Rady Miejskiej z 19 czerwca 2015 r., przy spełnieniu określonych warunków. 

Podstawą do wnioskowania jest wpis zabytku nieruchomego do rejestru zabytków. Figura św. Józefa z Dzieciątkiem jako obiekt objęty Gminną Ewidencją Zabytków, nie spełnia wymogów określonych w w/w dokumencie. Również w przypadku ubiegania się o dotację z budżetu państwa, za pośrednictwem wojewódzkiego konserwatora zabytków, konieczne jest wcześniejsze dokonanie wpisu figury do rejestru zabytków. Z wnioskiem o wpis do rejestru występuje właściciel obiektu. 

W przypadku zainteresowania takim rozwiązaniem, tut. organ udzieli Państwu pomocy w zakresie przygotowania stosownego wniosku do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie wpisu figury do rejestru. Opieka nad zabytkiem i ewentualne dotacje na prace restauratorskie będą w dalszym ciągu spoczywały na właścicielu obiektu.

W przypadku wystąpienia o wpis do rejestru zabytków i uzyskaniu pozytywnej decyzji konserwatora, istnieje możliwość przeniesienia na gminę praw i obowiązków wynikających z opieki nad zabytkiem. Jednym z rozwiązań jest wydzielenie fragmentu nieruchomości, na której zlokalizowany jest zabytek i przekazanie w użytkowanie Gminie Miejskiej Mielec. 

Taka forma umożliwia scedowanie obowiązku utrzymania i dbałości o zabytek na gminę i jednocześnie uprawnia organ do występowania o dotacje ze środków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na podstawie posiadanego tytułu prawnego. Istnieje również możliwość przekazania przez właścicieli prawa własności figury na rzez Gminy Miejskiej Mielec, połączona z translokacją zabytku na tereny własne gminy. Organ jako właściciel obiektu będzie mógł w przyszłości podejmować działania gwarantujące ochronę zabytku i jego prawidłowe utrzymanie.

Mając na uwadze sugestie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, proszę o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie i przedstawienie Państwa opinii jako właścicieli zabytku.

[DAWNY]1628208243517[/DAWNY]


 

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

BasiiaBasiia

11 2

Mam nadzieje że szybko uda się ją odnowić... żeby nie było za późno! 12:27, 06.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ArtuArtu

7 0

Ładna figura.
Byłem nie tak dawno 12:32, 06.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

d4d4

7 1

I Ok,byle by odnowili zabytek 12:34, 06.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


infoinfo

0 1

nie zabytek wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków prowadzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu tylko obiekt wpisany do gminnej ewidencji zabytków prowadzonego przez Prezydenta Miasta Mielca, tak dla wiedzy tych nie maja pojęcia o ewidencji zabytków 21:08, 08.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%