Zamknij

Badania geologiczne gruntu - jak ważne są dla prywatnego inwestora?

artykuł sponsorowany + 18:27, 29.01.2020 Aktualizacja: 18:29, 29.01.2020

Wśród dobrych praktyk budowlanych, które czasami są pomijane przez prywatnych inwestorów, np. planujących budowę domu jednorodzinnego, możemy wyróżnić badanie gruntu. To właśnie charakterystyka tego co pod ziemią w dużej mierze decyduje o tym jaką technologię prac ziemnych, konstrukcję budynku oraz ewentualne inne zabiegi należy zastosować, by inwestycja była bezpieczna i wykonana solidnie. Dlaczego nie warto oszczędzać na badaniach geotechnicznych i jaką rolę na budowie spełnia geolog?

Na jakie pytania odpowie nam opracowanie geotechniczne?

Obecność geologa z uprawnieniami jest niezbędna by przeprowadzić badania geologiczne w terenie oraz w laboratorium, a następnie przygotować wartościowe opracowanie z opinią geotechniczną. Dla samego inwestora, badania gruntu są szansą na odpowiedzenie sobie na kilka podstawowych pytań. Najważniejszą kwestią jest rodzaj i charakterystyka gruntu – czy nadaje się pod budowę i jakie ewentualne prace ziemne będzie trzeba przewidzieć, by przyszły budynek był na tym terenie bezpieczny.

Badania geotechniczne poprzez wiercenia i sondowania, pozwalają na dokładne opisanie profilu gruntowego. W ten sposób możemy dowiedzieć się jakie są poszczególne warstwy gruntu, na jakich głębokościach występują i gdzie znajduje się warstwa nośna gruntu. To szalenie ważne dla przyszłych prac fundamentowych. Badania geologiczne gruntu są podstawą do prawidłowo opracowanych projektów oraz prac ziemnych.

Kolejną istotną dla nas kwestią może być poziom zwierciadła wód gruntowych. Wyspecjalizowany geolog zapewni nam analizy hydrogeologiczne, na podstawie których będzie można zaplanować prace ziemne, np. podpiwniczenie, zabezpieczenie wykopów, lokalizację studni itd. Jednym z podstawowych błędów inwestorów w tym zakresie jest przekonanie, że warunki panujące na ich działce są zapewne takie same jak na działce sąsiada i wystarczy pokierować się jego wynikami. Badania gruntu wyraźnie jednak wskazują, że zarówno profil gruntowy jak i poziom zwierciadła wód gruntowych potrafią mocno różnić się nawet w odległości kilkudziesięciu metrów od siebie.

Niezobowiązujące doradztwo:

INTERRA - Przedsiębiorstwo Geologiczne i Geotechniczne
Badanie Gruntu Poznań
Adres: Osiedle Rzeczypospolitej 85, 61-392 Poznań
http://www.interra-geologia.pl/

Jak wyglądają badania gruntu pod budowę domu jednorodzinnego?

Badanie gruntu zlecamy prywatnej firmie. Zespół pod nadzorem geologa z uprawnieniami przygotowuje stosowne mapki i dokumentację archiwalną dotyczącą naszej działki. Następnie prowadzone są terenowe badania gruntu, czyli odwierty i sondowania, a także pobór próbek do dalszych badań laboratoryjnych. Ilość odwiertów w przypadku domów jednorodzinnych to 2 do 3. Cena badania geologicznego gruntu to ok 800 – 1 200 zł za jeden odwiert, przy czym w koszt badania gruntu wliczone jest już także opracowanie.

Druga część badania gruntu odbywa się w laboratorium, gdzie dokonuje się oceny parametrów gruntu, między innymi jego rodzaju, spoistości, wilgotności itd. Szereg parametrów fizyko-chemicznych i mechanicznych, wraz z wynikami terenowego badania gruntu, zostaje zebrana w opracowanie geologiczne wraz z opinią.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%