W porządku czwartkowej sesji rady powiatu pierwotnie znajdował się punkt w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zamiany nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Mieleckiego na nieruchomość stanowiącą własność Skarbu Państwa, a konkretnie Wojska Polskiego.
O tej sprawie pisaliśmy na łamach hej.mielec.pl już w 2023 roku. Już wtedy pojawiła się inicjatywa zamiany budynków między samorządem Powiatu Mieleckiego a WCR. Konkretnie chodzi o obiekt dawnej bursy przy ul. Kościuszki, który należy do powiatu. Zamysł jest taki, by obiekt przejęło własne wojsko. W zamian powiat przejmie obiekt obecnego WCR przy ul. Legionów.
Jednak już na początku obrad starosta Kazimierz Gacek zaproponował zamianę punktu dotyczącego zamiany nieruchomości na przyjęcie oświadczenia w tej sprawie. Jak się okazuje, tymczasową przeszkodą w głosowaniu nad wyrażeniem zgody na wymianę jest brak gotowego operatu szacunkowego - wyceny obiektu przy ul. Legionów, który jest własnością Wojska Polskiego. Zlecenie takiego operatu przygotowało właśnie WP, jednak do 17 lipca dokumenty te nie zostały jeszcze w pełni opracowane. Co ważne, operat szacunkowy obiektu przy Kościuszki - należącego do samorządu, jest gotowy.
Właśnie przeciągające się formalności wynikające z wyceny budynku przy Legionów są powodem wycofania pierwotnej uchwały. Bez takiego dokumentu wymiana obiektów byłaby bezprawna. Starosta podkreślił jednak, że jest to wyłącznie kwestia formalna i powiat poczeka, aż Wojsko Polskie dostarczy wycenę budynku, a wtedy nie będzie już przeszkód na drodze do przeprowadzenia zamiany nieruchomościami.
Co ważne, wśród radnych jest pełna zgoda na długo zapowiadaną i przygotowywaną zamianę budynków. Obiekt dawnej bursy przy ul. Kościuszki od dłuższego czasu nie jest już wykorzystywany, a jego charakter i lokalizacja ma odpowiadać na potrzeby Wojska Polskiego i Wojskowego Centrum Rekrutacji w Mielcu.
Choć radni opozycyjni z PiS mieli wątpliwości co do przyjmowania oświadczenia, które nie ma żadnej mocy prawnej, przekonywali, że jest pełna zgoda co do wymiany budynków. Starosta nalegał jednak na symboliczne przyjęcie oświadczenia, które ma ugruntować pozycję zarówno samorządu, jak i przedstawicieli Wojska Polskiego. Finalnie osiągnięto porozumienie co do przyjęcia oświadczenia przez aklamację.
Wszystko wskazuje na to, że ten temat wróci na obrady sesji rady powiatu - być może już w sierpniu. Wówczas z pełną już dokumentacją - operatem szacunkowym budynku - radni będą głosować w sprawie wyrażenia formalnej zgody na zamianę budynków.