Na Podkarpaciu powstanie siedem nowych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a te już istniejące zostaną zmodernizowane i wyposażone w nowe urządzenia. Na ten cel ma zostać przeznaczonych w sumie ponad 51 mln zł; znaczna część to unijne dofinansowanie.
Jak poinformowała zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Monika Maziarz, w sumie dofinansowanych zostało 26 projektów.
- Wychodząc naprzeciw wymogom w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego, nabór dotyczył nie tylko budowy nowych czy też modernizacji istniejących już PSZOK-ów, ale nakierowany był również na szeroko pojęte rozwijanie selektywnego gromadzenia odpadów komunalnych, np. w budownictwie wielorodzinnym, poprzez budowę m.in. wiat - dodała.
Nowe PSZOK-i powstaną w: Tarnobrzegu, Domaradzu, Nowej Dębie, Radomyślu Wielkim, Stanach oraz w Strzyżowie i Straszęcinie. Natomiast istniejące już punkty zostaną zmodernizowane i wyposażone w niezbędną infrastrukturę do selektywnej zbiórki odpadów, w szczególności szkła, metalu, plastiku, papieru, odpadów biodegradowalnych oraz pozostałych odpadów komunalnych.
Maziarz zaznaczyła, że powstaną również miejsca, w których używane czy zepsute rzeczy będą przyjmowane i naprawiane, aby ponownie można było z nich korzystać. - Dzięki unijnemu wsparciu powstaną też nowe instalacje do recyklingu odpadów - podkreśliła.
Wśród inwestycji, które dostały dofinansowanie i będą zrealizowane, jest projekt z Mielca. Utworzone zostaną tzw. centra ponownego użycia. Będzie to Foodsharing, czyli lodówka społeczna, w której będzie można zostawiać artykuły spożywcze lub posiłki. Natomiast przy ośmiu mieleckich szkołach staną szafy do dzielenia się różnymi rzeczami. Będzie też „książkodzielnia” - czyli cztery szafy do dzielenia się książkami.
Takim miejscem ma być także projektowany na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Mielcu Punkt Napraw i Ponownego Użycia.
Oprócz inwestycji będą prowadzone również działania edukacyjne, które będą uczyć m.in., jak segregować odpady. Np. w gminie Dydnia, na terenie PSZOK w Jabłonce, powstanie budynek edukacyjno-administracyjny. Pomieszczenie edukacyjne zostanie wyposażone m.in. w tablice edukacyjno-informacyjne; w ramach projektu będą prowadzone kampanie informacyjno-edukacyjne dla mieszkańców gminy.
Z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia dofinansowanych ma być 21 projektów na łączną kwotę ponad 51 mln zł.
(PAP) huk/ pad/