Radni powiatu mieleckiego jednogłośne przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie i przystąpienie do Spółdzielni Energetycznej Powiatu Mieleckiego. W jej myśl powołana zostanie spółdzielnia, której celem będzie m.in. produkcja i pozyskiwanie energii na potrzeby członków spółdzielni. Członkami nowo powstałej spółdzielni energetycznej będzie Powiat Mielecki, ale w przyszłości będą do niej mogli dołączać inni członkowie.
Jak wyjaśniają autorzy projektu, „przystąpienie Powiatu Mieleckiego do Spółdzielni Energetycznej ma na celu obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną kupowaną od dystrybutorów, a w przyszłości dążenie do autonomiczności energetycznej”.
- Dzisiaj spółdzielnie mogą funkcjonować na terenach wiejsko-miejskich. Mamy przychodnię zdrowia w Przecławiu i Rzemieniu. Chcemy w tym roku przy rejestracji tej spółdzielni założyć instalację OZE w budynku z Rzemieniu. Naszym celem jest dojście do tego, żeby spółdzielnia mogła zafunkcjonować na tanie miasta Mielca, bo główne koszty na energię ponosimy w Mielcu - wyjaśniał Bogdan Bieniek, dyrektor Wydziału Funduszy, Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami.
Jak dodał, jest szansa, że w niedalekiej przyszłości spółdzielnie będą mogły działać także na terenach miejskich. - To nasz pomysł na przyszłość, żebyśmy mogli się bronić przed ogromnymi kosztami energii. Będziemy czekać, aż pojawią się ustawy w kierunku miejskim - dodał Bogdan Bieniek.
- Spółdzielnia nie wyklucza grupy zakupowej, która już funkcjonuje w powiecie mieleckim. Musimy mieć co najmniej 40 proc. z produkcji energii z OZE - dodaje Kazimierz Gacek, starosta mielecki. - Daje nam to możliwość dodatkowych punktów, a będzie nabór na odnawialne źródła energii u marszałka. Chcemy wziąć udział w tym konkursie, bo chcemy uzupełnić to, co już mamy. - mówi starosta.
- Chcemy też wyjść szerzej w obszar OZE, żeby nasze budynki o wiele szerzej z tego korzystały. Złożyliśmy wniosek wraz z UM do Polsko-Szwajcarskiego Funduszu Wsparcia, ale ten wniosek niestety się nie załapał. Teraz chcemy przygotować się do wniosku do urzędu marszałkowskiego na OZE - mówi Kazimierz Gacek.
- Większość instalacji powiatu znajduje się na terenie miasta, a póki co takie instalacje nie mogą wchodzić do spółdzielni energetycznych. Rozmawiamy w tym zakresie, żeby te zmiany zostały wprowadzone przez ministerstwo - aby miasta mogły wchodzić do spółdzielni energetycznych. Chcemy to zrealizować teraz, żeby wejść w ten próg 40% i liczyć na to, że mieleckie punkty poboru energii uda się włączyć do spółdzielni, a przy okazji zwiększyć możliwości wytwórcze przy środkach zewnętrzych.