Siatkarki bliskie dużej niespodzianki [FOTO]

00:04, 01.03.2020 P.C Aktualizacja: 00:39, 01.03.2020

Mielczanki wyrwały punkt liderkom 1 ligi siatkarek. Duży wpływ na losy meczu miała dziwna decyzja arbitra.

Siatkówka, 1 liga kobiet
SPS Stal Mielec – Joker Mekro Energoremont Świecie 2:3
(20:25, 25:23, 25:23, 21:25, 8:15)

SPS STAL: Dorota Ściurka, Patrycja Ząbek, Edyta Rzenno, Dominika Mikołajewska, Agata Michalewicz, Aleksandra Cygan oraz Martyna Gorzkiewicz, Paulina Głaz ©, Martyna Dzida, Inez Pheifer-Juha, Magdalena Woźniczka, Wiktoria Murdza (L), Natalia Murdza, Zuzanna Kucińska (L).
Trener: Agnieszka Rabka

JOKER: Adrianna Kukulska, Paulina Brzoska, Katarzyna Wenerska, Weronika Fojucik ©, Paulina Majkowska, Wiktoria Kowalska oraz Agata Trybuła, Patrycja Tomczyk, Gabriela Borawska, Oriana Miechowicz, Pola Nowacka, Aleksandra Żurawska (L).
Trener: Marcin Wojtowicz

MVP meczu: Adrianna Lewandowska (Joker)

Sędziowie: Paweł Zajc, Marcin Rek (Radom)
Widzów: 100

Zespół ze Świecia pewny jest już zwycięstwa w rundzie zasadniczej 1 ligi. Stal pewna jest gry w play-offach, a teraz próbuje jeszcze wskoczyć na wyższą lokatę w rozstawieniu par finałowej części sezonu. Skazywane na pożarcie z liderkami mielczanki długo grały na wysokim poziomie i dopiero w połowie czwartej partii dały się rywalkom zdominować.

Po ataku ze środka mielczanki przeważały w pierwszym secie 6:2, przyjezdne jednak po chwili popisały się blokiem na Ściurce, dobrą zagrywką i doprowadziły do remisu 9:9, a po ataku ze skrzydła po przekątnej przeważały 12:10.

As serwisowy Ząbek doprowadził do remisu 14:14. Joker odpowiedział jednak kolejnym celowanym zbiciem po przekątnej i znów odskoczył na dwa oczka. Po ataku mielczanek w antenkę zrobiło się już 21:19 dla Świecia, Kowalska pocelowała zagrywką i zapewniła swojej drużynie pierwszą piłkę setową przy wyniku 24:20. Partię numer 1 atakiem ze skrzydła zakończyła Wenerska.

Drugi set długo toczył się w myśl zasady „punkt za punkt”. Krótkie problemy z przyjęciem Jokera sprawiły, że Stal odskoczyła na 10:8. Po chwili Ząbek obiła blok, jej koleżanki postawiły natomiast swój blok skutecznie i Mielec przeważał 13:10. Przyjezdne szybko straty zniwelowały, a pomogła w tym kolejna akcja zakończona atakiem po przekątnej.

Mielczanki długo miały problem by nadążyć z blokiem za Jokerem, gdy wreszcie im ta sztuka się udała wyszły na przewagę 20:17. Prawdopodobny błąd arbitra wprowadził jednak jeszcze sporą dawkę emocji w tym sezonie. Joker doszedł Stal na jedno oczko przy wyniku 21:10, zareagowała wówczas trener mielczanek Agnieszka Rabka. Piłkę setową Stali zapewniła asem zagrywkowym Mikołajewska. Seta zakończyła mocnym zbiciem, w swoim stylu, Ściurka.

Udana akcja Majkowskiej wyprowadziła Jokera na przewagę 8:4 w trzeciej odsłonie. Stal jednak przełamała przyjezdne po dobrej zagrywce Cygan, która doprowadziła do remisu 14:14. Atak w aut Jokera wskazał na prowadzenie Stali 15:14. Świecianki odzyskały swoją przewagę na krótko, gdy dwukrotnie zatrzymały Ściurkę, przy stanie 19:18. Kilkadziesiąt sekund później mielecka środkowa minęła się z piłką i Joker wygrywał 21:19, a trener Rabka interweniowała zapraszając swój zespół na rozmowę. Efekty były błyskawiczne. Ząbek trafiła z piłki sytuacyjnej i Stal odzyskała kontrolę przy wyniku 22:21. Piłkę setową mielczankom podarowały świecianki, zagrywając w siatkę. Po chwili też zaatakowały w taśmę i Stal objęła prowadzenie w setach 2:1.

Rzenno próbowała przybić siatkarskiego gwoździa w partii numer cztery, a po tym ataku z przechodzącej Stal prowadziła 14:12. W kolejnej akcji atak świecianek wylądował na taśmie. Ku zaskoczeniu kibiców doświadczony arbiter uznał, że piłka po bloku wypadła w aut. Ta sytuacja rozkojarzyła zawodniczki z Mielca.  Gdy na zagrywce stanęła Wenerska i popisała się asem Joker nagle prowadził 19:15. Mielczanki zatrzymały napór siatkarek ze Świecia dopiero po najdłuższej wymianie meczu, przy wyniku 16:23. Nie były jednak w stanie odwrócić losów seta, a jak się później okazało meczu.

Joker tie-breaka rozpoczął od przewagi 4:1. Po kiwce Stal zniwelował straty do wyniku 5:6, kolejne sędziowskie kontrowersje oznaczały przewagę Świecia 8:5. Gdy ze środka przymierzyła Lewandowska jej drużyna objęła prowadzenie 13:7 i jasne się stało, że mecz 3:2 wygrają właśnie świecianki.

Jeden duży punkt wyszarpany liderkom rozgrywek może być dla Stali niezwykle cenny. Mielczanki dzisiaj zajmują ósmą pozycję i na swoim koncie mają 30 punktów, dwa więcej od AZS Politechniki Gliwice.

W ostatniej kolejce Stal pauzuje, zespół z Gliwic jedzie do Poznania, gdzie zmierzy się utrzymującą trzecią lokatę drużyną Energetyka Poznań. Jeśli gliwiczankom nie uda się wygrać w stolicy Wielkopolski to mielczanki do play-offów przystąpią rozstawione na siódmej pozycji i unikną gry z Jokerem, na rzecz Energetyka lub Uni Opole, czyli zespołów teoretycznie słabszych od Świecia.

Stal pewna jest gry w play-offach bo nie ma już matematycznej możliwości by spadła w tabeli niżej niż na dziewiątą lokatę. Na siódmym miejscu znajduje się zespół SMS PZPS Szczyrk, który nie może być zdegradowany i awansować, w efekcie wykluczony jest z gry w play-offach.

Wynik i terminarz:

25. kolejka: 29-02-2020
Częstochowianka Częstochowa   -  SMS PZPS I Szczyrk    3:1    (15:25, 25:16, 25:20, 27:25)
SAN-Pajda Jarosław   -  KSZO Ostrowiec Św.    3:0    (25:20, 25:20, 25:16)
SPS Stal Mielec   -  Joker Świecie    2:3    (20:25, 25:23, 25:23, 21:25, 8:15)
Budowlani Toruń   -  PWSZ Tarnów    0:3    (0:25, 0:25, 0:25)   walkower
AZS Pol. Śląskiej Gliwice   -      Uni Opole    1:3    (20:25, 16:25, 25:23, 21:25)
Solna Wieliczka       -  Energetyk Poznań    0:3    (21:25, 24:26, 19:25)