Fot. Redakcja
Przypomnijmy, że wojewoda uznał, iż radny naruszył przepisy ustawy o samorządzie gminnym poprzez wykonanie usługi transportowej na rzecz gminy. Zawiadomienie w tej sprawie złożył radny Mariusz Kawalec.
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, który po rozpoznaniu skargi Piotra Gamracego na rozprawie 21 maja 2026 roku uchylił zaskarżone zarządzenie zastępcze.
W uzasadnieniu sąd wskazał, że w sprawie nie doszło do naruszenia przepisów, które uzasadniałoby wygaśnięcie mandatu radnego.
„W niniejszej sprawie radny zawarł ustną umowę z Gminą na przewóz materiałów wyborczych. Kwota wypłacona radnemu pochodziła z dotacji celowej, która mogła być wykorzystana tylko na ten cel. Nie ma i nie było ryzyka nadużycia pozycji ze strony radnego czy jakichkolwiek zagrożeń o charakterze korupcyjnym”.
Sąd zwrócił uwagę, że wynagrodzenie za wykonanie przewozu zostało sfinansowane z dotacji celowej przeznaczonej wyłącznie na organizację wyborów, a okoliczności sprawy nie wskazywały na możliwość wykorzystania mandatu radnego do osiągnięcia nienależnych korzyści.
Wyrok oznacza, że zarządzenie zastępcze wojewody zostało uchylone, a Piotr Gamracy zachował mandat radnego.
Kamila Bik [email protected]