Mielec Wiadomości

Zamknij

WSA uchylił decyzję wojewody. Piotr Gamracy zachował mandat radnego

Kamila Bik Kamila Bik 07:19, 26.06.2026 Aktualizacja: 07:21, 26.06.2026
WSA uchylił decyzję wojewody. Piotr Gamracy zachował mandat radnego Fot. Redakcja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uchylił zarządzenie zastępcze Wojewody Podkarpackiego z 30 marca 2026 roku stwierdzające wygaśnięcie mandatu radnego gminy Mielec Piotra Gamracego.

Przypomnijmy, że wojewoda uznał, iż radny naruszył przepisy ustawy o samorządzie gminnym poprzez wykonanie usługi transportowej na rzecz gminy. Zawiadomienie w tej sprawie złożył radny Mariusz Kawalec.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, który po rozpoznaniu skargi Piotra Gamracego na rozprawie 21 maja 2026 roku uchylił zaskarżone zarządzenie zastępcze.

W uzasadnieniu sąd wskazał, że w sprawie nie doszło do naruszenia przepisów, które uzasadniałoby wygaśnięcie mandatu radnego.

„W niniejszej sprawie radny zawarł ustną umowę z Gminą na przewóz materiałów wyborczych. Kwota wypłacona radnemu pochodziła z dotacji celowej, która mogła być wykorzystana tylko na ten cel. Nie ma i nie było ryzyka nadużycia pozycji ze strony radnego czy jakichkolwiek zagrożeń o charakterze korupcyjnym”.

 

Sąd zwrócił uwagę, że wynagrodzenie za wykonanie przewozu zostało sfinansowane z dotacji celowej przeznaczonej wyłącznie na organizację wyborów, a okoliczności sprawy nie wskazywały na możliwość wykorzystania mandatu radnego do osiągnięcia nienależnych korzyści.

Wyrok oznacza, że zarządzenie zastępcze wojewody zostało uchylone, a Piotr Gamracy zachował mandat radnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%