Zamknij

Jak być wystarczająco dobrą mamą?

16:50, 25.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:51, 25.05.2020

Relacje z matkami bywają skomplikowane. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że nie ma idealnych rodziców, nie ma idealnych matek. Nawet jeśli czujemy żal czy wstyd na myśl o swoich matkach, spróbujmy sięgnąć pamięcią do tych chwil, które kojarzą nam się z prawdziwym matczynym ciepłem i autentyczną bliskością. Może to wspólne lepienie pierogów, albo śpiewanie piosenek podczas długiej podróży... Jeśli nie czujemy potrzeby składania wylewnych życzeń swojej matce, nie róbmy tego. Bądźmy w zgodzie ze sobą i wykorzystajmy tę okazję do zastanowienia się, jaki wpływ ma matka na nasze życie. I spróbujmy wybaczyć, to, co uważamy za krzywdzące. 

Wpływ matek na życie ich dzieci

Największy wpływ na nasze życie ma ta pierwsza najważniejsza relacja z opiekunek pierwotnym, którym właśnie najczęściej jest mama. Słynne badania Bowllby’ego i Ainsworth pokazują, że to, co tworzy się między opiekunem (mamą) a dzieckiem przez pierwsze trzy lata życia to więź, która decyduje o całym naszym życiu. To bardzo szeroki temat, o którym napisano mnóstwo naukowych publikacji. Warto popularyzować tę teorię więzi, by zwracać uwagę jak istotnie jest budowanie relacji z dzieckiem już od pierwszych dni jego życia, a nawet wcześniej. Ta teorii mówi nam o tym, że sposób, jaki budowano z nami relacje, gdy byliśmy dziećmi powtarza się w naszym całym życiu. Najprościej mówiąc, jeśli nasz opiekun stworzył z nami bezpieczną relację, pełną zrozumienia, akceptacji i szacunku, to właśnie takie relacje będziemy tworzyć w naszym życiu z innymi ludźmi, np. z partnerami czy własnymi dziećmi. Matki mają ogromny wpływ na nasze życie. Nawet, jeśli zdarza się tak w naszym życiu, że ich fizycznie nie ma, to ta nieobecność też ma znaczenie.

Najczęstsze błędy matek

Każdy z nas popełnia błędy.  Każdy rodzic to robi - to całkowicie naturalne i normalne. Matki też mogą popełniać błędy, to jest legalne. Warto mieć wiedzę o sobie, by w porę zauważyć te błędy i umieć je naprawić, a przynajmniej nie powtarzać. Nie ma rodziców idealnych. Niektórzy dają za dużo np. za dużo kontrolują albo na zbyt wiele pozwalają, a inni dają za mało, np. za mało uważności, za mało rozmowy. Młode mamy najczęściej popełniają taki błąd, że chciałaby by ich macierzyństwo było idealne. Czyli takie bez cierpienia, bez bólu, bez złych decyzji czy błędów w opiece nad dzieckiem. Często obserwują idealny nieprawdziwy świat na Instagramie czy blogach znanych osób. Widzą tam tylko to, co piękne, błyszczące, bezproblemowe. To nie jest prawdziwe życie, dlatego rozczarowują się i szybko odczuwają frustrację i niemoc. Bardzo dużo kobiet chciałoby być perfekcyjnymi mamami i często popełniają jeszcze jeden błąd: nadmiernej kontroli. Mowa tu o tych mamach, które nawet dorosłym dzieciom nie potrafią odpuścić - wydzwaniają i sprawdzają czy wszystko w porządku, czy na pewno obiad zjedzony, czy ten partner to na pewno dobry człowiek i czy tej pracy to jednak nie dużo. Telefon co prawda można wyłączyć albo nie odbierać, ale głos takiej mamy wciąż słyszymy w swojej głowie, naprawdę trudno się od niego uwolnić i żyć po swojemu.

Co zrobić, żeby być dobrą matką?

Pamiętajmy, że macierzyństwo jest procesem. Choć biologicznie jesteśmy od początku życia wyposażone do pełnienia tej funkcji, to nie oznacza, że rodzimy się z gotowością do pełnienia roli matki.  To jest proces i u każdej kobiety wygląda on inaczej. Niektóre teorie mówią, że zaczyna się on jeszcze przed zajściem w ciążę! Macierzyństwo jest postawą. Z perspektywy psychologicznej zawiera więc trzy komponenty: poznawczy, behawioralny i emocjonalny. To oznacza, że bycie mamą powoduje, że myślimy w konkretny sposób (np. myślimy o dziecku), zachowujemy się „jak matka” (np. opiekując się dzieckiem) i odczuwamy specyficzne dla tego stanu emocje (np. zmartwienie czy niepokój). Bycie dobrą matką oznacza przede wszystkim bliskość, czyli bycie obecnym przy swoim dziecku, nie tylko fizycznie. Chodzi tu o podążanie za swoim dzieckiem, wsłuchiwanie się w jego emocje i potrzeby, które za nimi idą. To oczywiście też odpowiadanie na te potrzeby i obdarzenie swojego dziecka akceptacją i zrozumieniem. To również pomoc dziecku w nazywaniu i uporządkowaniu jego świata i szacunek dla jego odrębności. Dobra matka wychowuje do samodzielności, ale nie przez zostawienie dziecka samego sobie, ale przez naukę tego, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, konfliktami, toksycznymi relacjami. Robi to przede wszystkim wtedy, gdy sama jest przykładem... Dobra mama stawia granice, jest konsekwentna, ale nie głosi dzieciom kazań. 

Macierzyństo - praca na pełen etat

Matka powinna mieć taki czas, w którym może zająć się tylko sobą. To ważne z perspektywy zdrowia psychicznego, by mogła czasem ochłonąć, wziąć głęboki oddech, zaopiekować się sobą. Dbanie o siebie to część dobrego macierzyństwa i bycia dobrą matką. Niektóre mamy nazywają swoje małe pociechy prezesami. Tak właśnie jest, że często to nasze dzieci “rządzą” naszym światem. Są dla nas najważniejsze, a to sprawia, że często zapominamy o sobie i naszych potrzebach. Dzień matki, to idealny moment, by zastanowić się nad tym, jaką jestem mamą, co przekazuję swoim dzieciom i czym mogę siebie samą obdarzyć, by czuć się spełnioną w macierzyństwie.

Ewa Ingram
Pracownia Psychologiczna Relacja
www.pprelacja.pl

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%