Zamknij
REKLAMA

Dieta ketogeniczna - co warto wiedzieć?

10:59, 09.07.2021 | Materiał partnera

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się dieta ketogeniczna. Jej główne założenie to spożywanie większej ilości tłuszczów, aby ograniczyć do minimum  węglowodany. Szczególnie polecana jest w walce z nadprogramowymi kilogramami, a także w leczeniu cukrzycy czy nadciśnienia. W takim przypadku główne źródło energii przestaje wystarczać, dlatego organizm poszukuje alternatywy w spalaniu tłuszczu.

Jednym z błędnych, powszechnych przekonań jest twierdzenie, że nadprogramowe kilogramy spowodowane są spożywaniem nadmiernej ilości tłuszczów. Tymczasem okazuje się, że tak naprawdę odpowiadają za to węglowodany. Ich nadmiar powoduje odkładanie tkanki tłuszczowej, a tym samym przybieranie na wadze. Aby temu zaradzić, doskonałym rozwiązaniem jest  dieta ketogeniczna. Stosując ją, dużo łatwiej uzyskasz piękną, smukłą sylwetkę, a także dużo szybciej osiągniesz wymarzoną wagę. Sprawdź, co warto wiedzieć o takim sposobie żywienia!

Dlaczego warto korzystać z diety ketogenicznej?

Stosowanie diety ketogenicznej to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chciałby cieszyć się zdrowymi, wartościowymi posiłkami bez tuczących węglowodorów. Stosując ją, możesz uzupełnić organizm o zdrowe tłuszcze, które korzystnie wpłyną na funkcjonowanie mózgu i narządu wzroku czy też układu krążenia. Szczególnie polecana jest, aby obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego krwi. W efekcie redukują tkankę tłuszczową, zwiększają ilość energii i pomagają zwalczyć insulinooporność.

Poza właściwościami wspomagającymi odchudzanie dieta ketogeniczna ma również wiele innych korzyści. Przede wszystkim poprawia funkcje poznawcze i zwalcza nieprzyjemne uczucie “głodu”, dzięki czemu zapobiega podjadaniu między posiłkami. Jednocześnie świetnie wpływa na stan zdrowia i samopoczucie. Ostatecznie w wyniku ketozy dochodzi do rozpadu tłuszczów. Należy jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem takiego żywienia, koniecznie trzeba wykonać odpowiednie badania i skonsultować to ze  specjalistą.

Jakie produkty są zalecane w diecie ketogenicznej?

W diecie ketogenicznej najważniejszą zasadą jest, aby umiejętnie komponować posiłki, co pozwoli dostarczyć odpowiednich proporcji tłuszczów, węglowodanów i białka. Powinny być pełnowartościowe, aby w pełni pokrywały zapotrzebowanie organizmu i stanowiły doskonałe źródło energii.  W tym celu najlepiej wykorzystać dobrej jakości, jak najmniej przetworzone produkty. Szczególnie świetnie sprawdzą się te o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i jednonienasyconych, zaś unikać wielonienasyconych innego pochodzenia niż zwierzęcego.

W przypadku diety ketogenicznej białko powinno mieć swoje źródło w mięsie. Podstawową zasadą jest wybór takiego rodzaju, aby zawierał jak najmniejszą ilość protein. Duże znaczenie ma, aby był to dobrej jakości produkt pochodzący ze sprawdzonej hodowli. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku jajek. Pozwoli to uniknąć substancji obciążających dodatkowo organizm. Z kolei węglowodany najlepiej czerpać z warzyw i owoców, pamiętając o wybieraniu tych o ich najmniejszej zawartości.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%