Zamknij
REKLAMA

Ile kosztuje organizacja pogrzebu i od czego zależy cena?

16:06, 22.02.2021 | Materiał partnera

Pogrzeb to ceremonia, która ma na celu złożenie ciała ukochanej nam osoby do grobu. Jest to ceremonia, do której musimy się odpowiednio przygotować, a także wydać pewną sumę naszych oszczędności, aby zapewnić bliskim podróż w zaświaty. Śmierć bliskiej osoby może być dla nas zaskoczeniem, dlatego warto, jest zachować zimną krew i z opanowaniem wykonać kilka pierwszych kroków, w kierunku zapewnienia zmarłemu odpowiedniej opieki.

Przede wszystkim powinniśmy zawiadomić szpital rejonowy i dom pogrzebowy. Lekarz wystawi nam kartę zgonu, a dom pogrzebowy zajmie się przygotowaniem ciała do ostatniego sakramentu, za co już będziemy musieli odpowiednio zapłacić. Na jakie koszta musimy się przygotować i ile kosztuje dzisiaj organizacja pogrzebu?

Cennik usług pogrzebowych

Pochówek, trumna czy kremacja, oraz odpowiedni pomnik. Cena pogrzebu może być wydatkiem wielkości kilku tysięcy złotych, chociaż może się różnić w różnych miastach, wsiach czy nawet w różnych domach pogrzebowych. Podstawowym wydatkiem jest zakup odpowiedniej trumny. Ceny trumien wahają się od 700 zł za trumnę sosnową, do 3000 za trumnę dębową. Innymi wydatkami będą kremacja, organizacja pochówku, msza pogrzebowa, a także przygotowanie ciała do pochówku, oraz przechowywanie ciała w chłodni. Ile zatem będą kosztowały te wydatki?

Dom pogrzebowy zajmuje się przygotowaniem ciał do pochówku, za co pobiera odpowiednią opłatę. O ile przechowanie ciała w chłodni to koszt rzędu 100 zł, tak mycie, ubieranie i makijaż zmarłego może nas już kosztować ok. 300-400 zł. Później następuje już złożenie ciała do trumny, za którą zapłacimy kolejne 1000 - 4000 zł. Przewiezienie ciała na cmentarz i ewentualna msza pogrzebowa, poprzedzająca ceremonię, to kolejne wydatki, na które się musimy przygotować. Średnią stawką za mszę jest ok. 500 zł i łączy się także z wynajęciem organisty i zapewnieniem naszej mszy oprawy muzycznej. Do tego dochodzi opłata dla domu pogrzebowego za zapewnienie całego i niezbędnego przygotowania do ceremonii, ile zatem kosztuje ten serwis?

Organizacja pochówku

Pogrzeb może nas kosztować o wiele więcej niż wydatki dla domu pogrzebowego. Całość ceremonii pogrzebowej, po podliczeniu powyższych kosztów, to wydatek ok. 5 tysięcy zł., nie wliczając w to jeszcze kosztów urzędowych czy wykonania pomnika. Oprócz kosztów przygotowania ciała także w skład kosztów pogrzebu wchodzi przewiezienie ciała karawaną, przeniesienie trumny do kościoła czy do grobu, a także opuszczenie i zasypanie. Te koszta nazywane są kosztami organizacji pochówku i dołącza się je do ogólnej ceny pogrzebu, co może wiązać się z kolejnym wydatkiem rzędu 2 tysięcy zł.

Kremacja

Inną metodą pochówku jest kremacja, czyli ciałopalenie. Przy wyborze tej metody odchodzi nam wiele kosztów związanych m.in. z przygotowaniem ciała zmarłego, kupnem trumny czy transportem na cmentarz, co może wydawać się tańszą opcją. Cena kremacji wynosi od 500 do 900 zł, przy czym kupno urny, to wydatek rzędu 400 zł.

Zorganizowanie uroczystości po pogrzebie

Dodatkowo możemy zorganizować tzw.: stypę, czyli ucztę pogrzebową, co będzie wiązało się z zaproszeniem rodziny i przyjaciół do własnego mieszkania, wynajętego domu czy restauracji, a także zorganizowanie posiłku, oraz niekiedy i noclegu dla przyjezdnych. Często to rodzina zmarłego organizuje tego typu uroczystość, służącą spotkaniu się i wspominaniu zmarłego, przeglądaniu starych fotografii czy odgrzebywaniu pamiątek. Dobrze jest w całym szaleństwie związanym z organizacją pogrzebu także i przewidzieć ten moment na chwilę refleksji i odpoczynku.

Chociaż wyżej wymienione ceny mają charakter bardziej poglądowy, to powyższy cennik może nam zobrazować przybliżoną cenę pogrzebu. W zależności od tego, na jaki rodzaj pogrzebu się decydujemy, oraz jakie elementy, z oferty domu pogrzebowego, wybieramy, ta cena może się różnić. Różne także są ceny w dużych miastach i mniejszych miejscowościach, jednak prawdą jest, że całość pogrzebu to duży wydatek dla naszego portfela.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://pogrzebyeden.pl/

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%