Zamknij
REKLAMA

Kredyt hipoteczny - co warto wiedzieć?

10:51, 11.01.2021 | Materiał partnera

W większości przypadków kupno wymarzonego domu bądź mieszkania uzależnione jest od decyzji w sprawie otrzymania kredytu hipotecznego. Jak długo trzeba czekać na taką decyzję i na jakie kwestie bank zwraca uwagę przy jej wydaniu? Poniżej garść informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury!

Zdolność kredytowa

Kluczową sprawą w przypadku ubiegania się o kredyt lub pożyczkę jest zdolność kredytowa. Analiza zdolności kredytowej pokaże, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacić kredyt, o którego przyznanie ubiega się. Na podstawie zdolności kredytowej bank decyduje czy przyzna kredyt i w jakiej wysokości. Czynniki wpływające na zdolność kredytową to:

  • wysokość zarobków
  • koszty utrzymania każdej z osób w gospodarstwie domowym
  • aktualne zadłużenia
  • wiek kredytobiorcy
  • historia kredytowa
  • stan cywilny
  • staż pracy

Decyzja kredytowa - jak długo trzeba czekać?

Pierwszym krokiem w stronę uzyskania kredytu hipotecznego jest przygotowanie wniosku o kredyt hipoteczny. Bank, po rozpatrzeniu wniosku, może wydać decyzję pozytywną lub negatywną. Czas oczekiwania zazwyczaj jest dość stresujący dla potencjalnych kredytobiorców, którzy chcą jak najszybciej dowiedzieć się, jakie są ich szanse na kupno domu bądź mieszkania. Jak długo trzeba czekać na odpowiedź od banku?

Teoretycznie bank na wydanie decyzji ma 21 dni kalendarzowych od momentu dostarczenia przez kredytobiorcę kompletnego wniosku. Kluczowy jest tutaj przymiotnik kompletny. W sytuacji, w której wniosek nie jest poprawnie przygotowany lub jest niekompletny cała procedura wydłuża się.

W praktyce jednak bywa różnie, niektóre banki wniosek rozpatrują wniosek w przeciągu kilku dni, inne nawet miesiąc.

Przelew środków - ile trzeba czekać?

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji i podpisaniu umowy, pozostaje czekać na przelew środków. Ile to trwa? W przypadku kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości z rynku wtórnego na środki czekać będziemy około 3 dni roboczych, kupując nieruchomość na rynku pierwotnym, poczekamy nawet do trzech tygodni.

Internetowe Centrum Kredytowe Getmoney - wsparcie fachowców

Uzyskanie kredytu hipotecznego, jak również innych kredytów bądź pożyczek związane jest z całym szeregiem pytań, rozpoczynając od takich kwestii, jak wysokość rat, ubezpieczenie, wysokość marży po oprocentowanie, odsetki czy prowizję - wymieniać można bez końca. większość osób gubi się w procedurach i po prostu nie rozumie ich. W takiej sytuacji warto zdać się na specjalistów. Wszystkim zainteresowanym polecamy Internetowe Centrum Kredytowe Getmoney. Zespół analityków dokładnie analizuje potrzeby konkretnej osoby i pomaga wybrać optymalną ofertę kredytową. Wspomniane centrum zajmuje się tradycyjnymi kredytami bankowymi w tym gotówkowymi, hipotecznymi, konsolidacyjnymi, samochodowymi, jak również pożyczki w nowym wydaniu, na przykład pożyczki przez internet.

Podsumowanie

Kupno domu bądź mieszkania najczęściej związane jest z ubieganiem się o kredyt hipoteczny. Tutaj kluczową kwestią jest dostarczenie kompletnego wniosku kredytowego, na podjęcie decyzji bank ma 21 dni kalendarzowych od momentu dostarczenia kompletnej dokumentacji. Duży wpływ na decyzję banku ma zdolność kredytowa kredytobiorcy. Na wysokość zdolności kredytowej wpływ mają między innymi zarobki kredytobiorcy, ale także koszty utrzymania, staż pracy czy wiek kredytobiorcy.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA