Zamknij

Październik w ogrodzie - jak zadbać o rośliny i nie tylko? - akcesoria, skrzynie oraz pokrowce

10:28, 14.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:28, 14.10.2020

Wszystko wskazuje na to, że letnie dni opuściły nas na jakiś czas, jednak wcale nie jest to równoznaczne z faktem, że to już koniec prac w ogrodzie w tym roku. Październik to bowiem właściwy moment nie tylko na zbieranie plonów, ale również inne prace ogrodnicze!

Choć ten jesienny miesiąc kojarzy się przede wszystkim z okresem zakończenia zbierania jabłek, śliwek i innych darów pochodzących z sadów oraz ostatnimi zbiorami warzyw, które dotąd w spokoju rozwijały się  na grządkach, to jest on również jak najbardziej odpowiednim momentem na wprowadzenie zmian, o których myślałeś już od dawna. To właśnie w październiku wykonujemy nowe nasadzenia drzew i krzewów, a także planujemy nowe i porządkujemy już obecne grządki po skończonych uprawach.

Pierwsze przymrozki, słoty jesienne, brak intensywnych promieni słońca, które jeżeli już pojawi się na niebie to jest na nim znacznie krócej – to tylko niektóre istotne dla rozwoju roślin zmiany, z którymi muszą się one zmagać w październiku. Dlatego też tak ważną kwestią jest odpowiednio szybka reakcja, dzięki której zarówno sady, jak i ogrody warzywne i ogrody ozdobne będą zachwycały swoim wyglądem również w przyszłym sezonie. W tym przypadku wszystko jest dosłownie w Twoich rękach.

Ostatnie zbiory i dokładne sprawdzenie stanu drzew – październik w sadzie

Dobra wiadomość dla wszystkich umiarkowanych miłośników niekończących się jesiennych zbiorów w ogrodzie – to właśnie w tym miesiącu przyjdzie Wam po raz ostatni zbierać pyszne jabłka i gruszki oraz idealnie nadające się do przetworów późne odmiany śliwek oraz pigwę. Zbiory ”jesiennych ostatków” dobrze jest rozpocząć od dużych i imponująco się prezentujących egzemplarzy, a dopiero później drobniejsze owoce, którym warto jest dać jeszcze nieco czasu by dojrzały. Pamiętaj jednak, że jabłka i gruszki są w stanie wytrzymać maksymalnie temperaturę sięgającą -3 stopni Celsjusza, tak więc należy je zebrać przed większymi mrozami.

Jak przechowywać zebrane owoce by nie straciły one swoich cennych właściwości? Przede wszystkim warto zwrócić szczególną uwagę na ich stan – jeżeli część zebranych przez Ciebie owoców jest robaczywa i/lub posiada uszkodzoną skórkę, to tych egzemplarzy musisz się niestety pozbyć, gdyż do przechowywania w chłodnym i suchym pomieszczeniu nadają się wyłącznie zdrowe dary natury.

Ważnym krokiem, który jest niezbędny podczas październikowych prac w sadzie jest również bardzo skrupulatne koron drzew owocowych, z których należy usunąć wszelkie zaatakowane przez choroby fragmenty roślin. Jeżeli na którymś z drzew znajdują się również tzw. mumie, a więc zeschnięte owoce należy usunąć je z gałęzi i głęboko zakopać – dzięki temu nie będą one odpowiedzialne za ewentualne zakażenie drzew w przyszłym sezonie.

Niestety wyżej wspomniane przykłady to jeszcze nie wszystkie możliwe szkodniki, które bardzo upodobały sobie drzewa owocowe. Niektóre z nich atakowane są również przez tzw. raka drzew owocowych, który skutkuje powstawaniem na powierzchni porażonych gałęzi narośli przypominających kształtem bulwy. Jeżeli ten właśnie szkodnik zawitał w Twoim sadzie to po zakończeniu zbiorów pamiętaj o wycięciu chorych gałęzi (na zdrowej części w odległości ok. 15 cm od miejsca zakażenia), a następnie posmarowaniu ich balsamem przyspieszającym gojenie.

Nawożenie

W okresie jesiennym warto także zadbać o nawożenie za pomocą organicznych oraz mineralnych mieszanek. Zalecaną techniką jest rozsypanie i płytkie zakopanie lub wgrabienie obornika, kompostu bądź jesiennego nawozu bez-azotowego pomiędzy poszczególnymi drzewami i krzewami.

W październiku możesz również zająć się sadzeniem nowych drzew i krzewów owocowych – jeśli więc od jakiegoś czasu nosiłeś się z takim zamiarem to teraz jest na to odpowiedni moment. Wśród dostępnych propozycji możesz zdecydować się na drzewka z odkrytym korzeniem lub też nieco droższe drzewka w pojemnikach. W tym przypadku tak naprawdę nie ma ściśle określonych ram czasowych – wystarczy, że po prostu zasadzisz je przed zamarznięciem ziemi na głębokość dzięki której miejsce okulizacji będzie znajdowało się około 5-10 cm nad ziemią. Po wkopaniu nowych mieszkańców ogrodu lub sadu obficie je podlej, a następnie obsyp kopczykiem ziemi, który skutecznie ochroni szyjkę korzeniową przed wszelkimi spadkami temperatury.

Eleganckim i funkcjonalnym elementem, którego nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie są skrzynie przeznaczone do przechowywania narzędzi, ozdób oraz akcesoriów ogrodowych 

Pleciony kosz z technorattanu sprawdzi się jako pojemnik na zebrane plony 

Akcesoria i wyposażenie ogrodowe, którym nie straszne są jesienne chłody? Tylko w Ogrodolandii!

Sianie, podlewanie oraz wykopywanie czyli październik w ogrodzie ozdobnym

Grabienie i sprzątanie opadłych z drzew liści, oczyszczanie oczek wodnych, sianie niektórych gatunków roślin jednorocznych, to tylko niektóre prace ogrodowe, którymi warto zająć się w październiku. Jakim zabiegom należy zwłaszcza  poświęcić nieco więcej uwagi?

Sadzenie

Marzysz o pięknym, kwietnym ogrodzie, który na wiosnę zachwyca kontrastującymi ze sobą barwami chabrów, nagietków, smagliczki nadmorskiej oraz ostróżki pospolitej? W takim razie to już najwyższa pora byś rozpoczął sianie tych właśnie gatunków jednorocznych. Dlaczego warto zrobić to już jesienią? Ponieważ zabieg ten znacznie przyspieszy ich wiosenną wegetację i usprawni etap ich rozwoju i wzrostu, który rozpocznie się wraz z polepszeniem się pogody.

W październiku można bez obaw sadzić również niektóre gatunki roślin cebulowych takie jak np.:

  • tulipany;
  • krokusy;
  • narcyzy;
  • hiacynty;
  • hiszpańskie dzwonki;
  • śnieżniki;
  • kosaćce;
  • szachownice;
  • cebulice;

Jednakże aby uniknąć niemiłej niespodzianki dobrze jest zrobić to jeszcze przed tym jak zamarznie ziemia, w przeciwnym razie zamiast oszałamiająco pięknego, wiosennego ogrodu zastaniesz raczej nieciekawą kompozycję (a właściwie jej brak).

Wykopywanie

Z uwagi na nieuchronnie zbliżające się ochłodzenie, w październiku nie może również zabraknąć wykopywania wszelkich cebul, bulw oraz kłączy zaliczających się do gatunków niezimujących – mowa tutaj zwłaszcza o daliach, mieczykach, tygrysówkach, frezjach, tritoniach, fiołkach alpejskich oraz sprekeliach. Kiedy należy zająć się tą kwestią? Najbardziej odpowiednim momentem jest ten, gdy pojawiające się pierwsze przymrozki doprowadzą do zwarzenia się liści roślin. To właśnie wówczas, mając na względzie dobro roślin oraz ogrodu, dobrze jest postępować według następującego scenariusza:

  1. Odcinamy obumarłe pędy na wysokości około 10 cm ponad karpą
  2. Delikatnie wyciągamy karpy z ziemi, tak by nie uszkodzić ich tkanek
  3. Suszymy karpy w przewiewnym pomieszczeniu, a następnie przekładamy do uprzednio przygotowanych skrzynek i zasypujemy warstwą kory, torfu lub trocin i przechowujemy w suchym pomieszczeniu odciętym od mrozu.

Sadzenie drzew i krzewów ozdobnych 

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowy rozwój drzew oraz krzewów ozdobnych jest odpowiednio przygotowana gleba, jeśli więc zamierzasz ozdobić swój ogród na wiosnę nowymi gatunkami roślin to wszelkie prace powinieneś rozpocząć właśnie od tego kroku.

Jak więc zapewnić ozdobnym krzewom oraz drzewom zadowalające warunki? Najlepiej stosując się do starego, znanego powiedzenia, że liczy się wnętrze – jednak  w tym przypadku ma ono dość dosłowny wymiar. Przed posadzeniem roślin należy bowiem wymieszać glebę z doglebowym absorbentem wody (tzw. hydrożelem), który ułatwia zatrzymywanie wilgoci i tym samym znacznie ogranicza częstotliwość podlewania ogrodu. Zatrzymuje on wilgoć wokół korzeni i skutecznie zapobiega usychaniu roślin nawet wtedy, gdy przyjdzie im się zmierzyć z najbardziej ekstremalnymi warunkami.

Gdy gleba zostanie już odpowiednio przygotowana, wówczas można przejść do meritum, a więc sadzenia drzew oraz krzewów. Zanim jednak korzenie na dobre zadomowią się w nowym miejscu warto przyjrzeć się im nieco bliżej – jeżeli zakupione przez Ciebie rośliny z nagimi korzeniami posiadają jakiekolwiek uszkodzone fragmenty, to należy je przyciąć.

Jesienią warto zadbać nie tylko o właściwą osłonę drzew i krzewów, ale również mebli ogrodowych np. za pomocą grubego, poliestrowego pokrowca

Pokrowce, pojemniki oraz skrzynie, które zaprowadzą porządek w Twoim ogrodzie znajdziesz w Ogrodowym Salonie

Przygotowanie ogrodu do zimy

Uwaga właściciele oczek wodnych – to właśnie teraz należy oczyścić rośliny wodne z wszelkich usychających kwiatostanów i liści, a także usunąć z powierzchni wody wszelkie zanieczyszczenia, które nagromadziły się na niej na skutek działalności wiatru. Dzięki temu nie tylko skutecznie zapobiegniesz psuciu się wody, ale również zdasz o dobre samopoczucie ryb jeśli takowe się w niej znajdują.

Jeżeli chodzi o ogrodową florę, przed zimą wrażliwe na działanie mrozu krzewy takie jak hortensje, róże oraz powojniki warto jest obsypać ziemią bądź korą do wysokości sięgającej około 20-40 cm. Dzięki kopczykowaniu nawet jeżeli dojdzie do przemarznięcia gałęzi to roślina będzie w stanie odbić się na wiosnę z dolnych, okrytych przez Ciebie części. 

Zadbaj o ogród na jesień z profesjonalistami - Ogrodolandią i Ogrodowym Salonem 

Szukasz sklepów online oferujących skrzynie, pokrowce na meble, osłonki oraz inne niezbędne elementy wyposażenia ogrodu, które okazują się niezastąpione podczas jesiennych miesięcy? Ich różnorodną ofertę znajdziesz w Ogrodolandii oraz Ogrodowym Salonie!

Od licznie dostępnej konkurencji wyróżniają się one: 

  • wysoką jakością oferowanego asortymentu;
  • różnorodną ofertą zgodną z najnowszymi, obowiązującymi trendami; 
  • korzystną ofertą cenową;
  • możliwością dostosowania poszczególnych produktów do indywidualnych wymagań każdego klienta; 

Przekonaj się na własne oczy co przygotowały dla Ciebie w tym sezonie te dwa sklepy i sprawy by Twój ogród był piękny również jesienią! 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%