Zamknij
REKLAMA

Urządzenia i akcesoria do ćwiczeń - jakie wybrać?

15:36, 29.05.2020 | Materiał partnera

Niezwykle ważnym elementem praktycznie każdego treningu jest sprzęt do ćwiczeń. Współczesna oferta tego typu produktów jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Znajdziemy w niej szereg różnego rodzaju akcesoriów i sprzętu sportowego, zarówno do zastosowania domowego, jak i przeznaczonych do profesjonalnych siłowni czy klubów fitness. Jaki sprzęt wybierać i czym się przy tym wyborze kierować?

Rodzaj treningów a sprzęt do ćwiczeń

Akcesoria sportowe i sprzęt do ćwiczeń różnią się swoją konstrukcją i zastosowaniem, co związane jest z rodzajem treningów, do jakich są używane. Przy czym istnieje oczywiście spora liczba urządzeń i akcesoriów, które mogą być wykorzystywane do przeprowadzania różnego rodzaju treningów. Sprawdźmy dokładnie, na jakie treningi dzieli się aktywność sportowa i jakie dokładnie urządzenia sportowe znajdują w nich zastosowanie?

  • Trening siłowy – są to ćwiczenia mające na celu zwiększenie siły i wytrzymałości oraz budowanie masy mięśniowej. Urządzenia podstawowe do tego typu ćwiczeń to: hantle, sztangi, ławki do ćwiczeń, maszyny stosowe czy atlasy.

  • Trening aerobowy – ćwiczenia te nazywane są również treningiem cardio lub wydolnościowym, służą do poprawy kondycji oraz spalenia nadmiaru tkanki tłuszczowej. Sprzęt dedykowany do tego typu ćwiczeń to rowerki stacjonarne, bieżnie, orbitreki, wioślarze.

  • Trening fitness – są to ćwiczenia gimnastyczne określane również jako aerobik, które łączą w sobie elementy treningu aerobowego z funkcjonalnym i siłowym. Najpopularniejsze akcesoria używane w tego typu treningach to maty, piłki, stepy, gumy do ćwiczeń, kettlebells, hantle, rollery.

  • Trening funkcjonalny – jest to trening wzmacniający całe ciało, zwiększający gibkość mięśni i umożliwiający wypracowanie prawidłowej postawy i koordynacji ruchów. Najpopularniejszym urządzeniem do tego typu treningu jest tzw. klatka do treningu funkcjonalnego, nazywana również bramą oraz drabinki koordynacyjne. Oprócz tego zastosowanie w nim znajdują różnego rodzaju gumy i obciążenia.

Najlepszy trening to taki, który jest kombinacją kilku rodzaju treningów, z czego wynika popularność siłowni i klubów fitness. Szeroki zakres urządzeń pozwala na wygodne przeprowadzenie treningów kombinowanych obejmujących np. trening siłowy i aerobowy albo siłowy i funkcjonalny.

Sprzęt do ćwiczeń – bezpieczeństwo i ergonomia

Bardzo często wybierając sprzęt do ćwiczeń, kierujemy się jedynie jego ceną, zapominając o bezpieczeństwie i ergonomii. Sprzęt do ćwiczeń powinien jednak być nie tylko funkcjonalny, ale przede wszystkim bezpieczny i komfortowy w użytkowaniu. Czołowi producenci tego typu urządzeń przez lata opracowywali konstrukcje swoich produktów, tak, aby trening na nich był jak najbardziej efektywny, wygodny i bezpieczny.

Dlatego warto zwracać również uwagę na to, jak wykonane jest dane urządzenie, jak jest zaprojektowane i czy ćwiczy się na nim wygodnie, i czy nie grozi nam w trakcie jego użytkowania jakaś kontuzja. Jakość wykonania sprzętu sportowego jest szczególnie ważna w sytuacji, kiedy będzie on intensywnie eksploatowany np. na profesjonalnej siłowni.

W takim przypadku jedynym rozsądnym wyjściem jest zakup profesjonalnego sprzętu do ćwiczeń, który nie tylko jest wytrzymały, ale również podlega naprawom i regeneracji. Można również kupić używany sprzęt na siłownię już po regeneracji, który jest tańszy od nowego, jednak jako profesjonalne urządzenie do ćwiczeń na siłowni, odznacza się wysoką jakością i wytrzymałością.

Artykuł powstał we współpracy z Apus-Sports.com - dystrybutorem profesjonalnego sprzętu na siłownię.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA