Zamknij
REKLAMA

Celność strzału to warunek pomyślnego polowania. Jak o nią zadbać?

19:13, 20.02.2020 | Materiał Partnera

Łowiectwo jest oczywiście zajęciem dostarczającym ogromnej satysfakcji, jednak to nie jest jedyny cel, w jakim myśliwi udają się na polowanie. Stoją przed nimi konkretne, istotne z punktu widzenia ochrony środowiska zadania, które muszą być wykonane tak, by zminimalizować cierpienie pozyskiwanej zwierzyny, a im samym oszczędzić kłopotów, np. z poszukiwaniem postrzałka. Kluczowa jest tu więc zdolność oddania celnego strzału, na co składają się nie tylko umiejętności strzeleckie, ale i sprzęt, jakim będą dysponowali.

Dobra broń to podstawa. Dokonaj właściwego wyboru

Wybór sztucera to temat rzeka i nawet nie będziemy próbowali go wyczerpać, zresztą, im bardziej wnikliwie zarysujemy temat, tym więcej pojawi się kwestii, wobec których zajmować można rozmaite stanowiska. Jedni korzystają z najnowszych osiągnięć techniki, która w tej dziedzinie także wciąż idzie do przodu. Inni zawstydzają towarzyszy wynikami osiąganymi np. za pomocą Mosina. Indywidualne predyspozycje należą wszak do najistotniejszych czynników wyboru.
Tak czy inaczej, istotny pozostaje też odpowiedni dobór kalibru (toteż niejeden myśliwy wyposaża się w dwa sztucery), co z kolei wymaga określenia rodzaju pozyskiwanej zwierzyny i typu polowań. Mocniejszy pozwala na powalenie zwierzęcia nawet przy mniej celnym strzale, cóż jednak z tego, jeśli zbyt łatwo oddać za mało celny?

Dbaj o swój sztucer. Delta Optical Titanum podniesie jego użyteczność

Jeśli mamy pewność, że nasza broń to najlepszy wybór, jakiego mogliśmy przy swoim stanie wiedzy, budżecie, potrzebach i innych okolicznościach dokonać, pozostaje nam dobrze o niego dbać. Czyszczenie to podstawa, należy ponadto pamiętać o właściwej regulacji spustu. Można też pokusić się o różnego rodzaju modyfikacje, czy to w obrębie wspomnianego mechanizmu spustowego, czy innych elementów – potrzebne jest tu jednak wsparcie dobrego rusznikarza.
Wreszcie – przyrządy celownicze. Wysokiej jakości lunety wcale nie muszą kosztować majątku, czego dowodem są np. wyroby Delta Optical Titanum dostępne w szerokim wyborze w sklepie Łowca. Tutaj także konieczny jest odpowiedni dobór i niejednokrotnie przydatne będą dwie – inna do strzelania na dalekie dystanse, a inna tam, gdzie potrzebujemy szerokiego kąta widzenia. Luneta z całą pewnością nie jest elementem, którego zakup można traktować po macoszemu i lekceważyć kwestię jej jakości. Zapewniać musi bezproblemową identyfikację celu i rozpoznanie jego szczegółów, a jednocześnie oprzeć się trudnym warunkom użytkowania.

Trening, trening i jeszcze raz trening. Więcej czasu na strzelnicy to łatwiejsze polowanie

Broń powinna być przystrzeliwana jak najczęściej. Zmiana panujących warunków – wraz z kolejnymi porami roku czy nawet częściej – może wpływać na sposób jej zachowania się. Warto nie tylko to weryfikować, ale też nieustannie trenować. Regularne wizyty na strzelnicy to podstawa, jeśli chcemy stale podnosić bądź przynajmniej podtrzymywać swoje umiejętności. Nie należy także zapominać o treningu suchym, który także pomoże nam dobrze celować i pracować na spuście.
Wszystkie te elementy – choć doświadczeni myśliwi być może wskazaliby jeszcze inne – z pewnością przyczynią się do podniesienia możliwości strzelca i jego skuteczności podczas polowania.

(Materiał Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone