Zamknij

Wyprawa rowerowa - jak się do niej przygotować?

16:34, 05.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:35, 05.01.2022

Gdy sezon zimowy powoli dobiega końca - już planujesz swoją pierwszą trasę na wyprawę rowerową. Zanim jednak wyruszysz w drogę, przydałoby się odpowiednio przygotować.

Najważniejsze, abyś upewnił się co do stanu technicznego swojego roweru. Pomijanie tej kwestii jest jednym z najczęstszych błędów. Pozostałe etapy przygotowań - czyli odzież rowerowa i wyposażenie - są jednak równie ważne. Sprawdź, jak szybko i sprawnie przeprowadzić przygotowania do pierwszej w sezonie wyprawy rowerowej!

Przygotowania do wyprawy czas zacząć! Oględziny roweru przed wyjazdem

Bez wątpienia najistotniejszym elementem wyprawy rowerowej jest... Cóż - rower. Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić po zimie, jest wykonanie jego przeglądu. Jeśli był przechowywany w dobrych warunkach - nie napracujesz się. W przeciwnym wypadku będziesz musiał pokwapić się o kilka dodatkowych czynności przygotowawczych.

Absolutna podstawa - czyszczenie roweru i stan opon

W rowerze mamy do czynienia ze sporą ilością ruchomych elementów. Wszelki brud, który się do nich przedostaje, może wyrządzić naprawdę wiele szkód. Dlatego dokładne czyszczenie roweru jest jedną z najważniejszych czynności serwisowych.

Szczególną uwagę zwróć na zębatki i łańcuch. Z reguły jednak powinieneś usunąć zabrudzenia z dosłownie każdego miejsca, gdzie się one znajdują. Pamiętaj, żeby w miejscach, gdzie to niezbędne, nałożyć świeży smar (stary w końcu usunąłeś razem z brudem).

Druga kwestia to stan opon - a konkretniej, ciśnienie powietrza wewnątrz. Pożądana wartość jest określana z góry przed producenta opon i z reguły mieści się w przedziale 2,5 - 3 bar. Warto pamiętać, że wyższe ciśnienie oznacza mniejszy opór podczas jazdy i sprawia, że nierówności są bardziej wyczuwalne. Z kolei niskie ciśnienie to wyższa przyczepność i bardziej "miękka" jazda, ale większy opór jazdy.

Bezpieczeństwo - czyli światła, linki, przerzutki i hamulce

Podczas czyszczenia roweru upewnij się, że przerzutki i hamulce, a także dedykowane im linki są w dobrym stanie (tzn. nie zardzewiały, ani nie widać na nich uszkodzeń). Na koniec zadbaj o działające oświetlenie z przodu i z tyłu.

Ergonomia jazdy - niezbędna odzież kolarska na dłuższe wyprawy

Na krótkich dystansach jazda rowerem nie wymaga większych przygotowań (poza sprawdzeniem stanu technicznego). Jeśli jednak wybierasz się w dalszą, może nawet kilkudniową trasę - musisz zadbać o odpowiednie warunki jazdy.

Podstawą ergonomii jazdy rowerem jest odzież kolarska. Jest ona przystosowana do długotrwałego pedałowania na jednośladzie. Dzięki swojej budowie redukuje obtarcia, odciski, ból od siedzenia na siodełku i inne niedogodności. Zapewnia również optymalny komfort termiczny. Pamiętaj też o bezpieczeństwie - koniecznie załóż kask na głowę.

Buty rowerowe - o nich musisz pamiętać!

Odzież kolarska to nie tylko spodenki, koszulka, rękawice i okulary, ale też buty rowerowe. Pozornie możesz to uznać za zbędny wydatek: różnicę jednak poczujesz już po przejechaniu kilku kilometrów.

Stopy są bowiem jedną z najbardziej obciążonych części ciała podczas jazdy. Odpowiednio skonstruowane buty rowerowe znacznie poprawiają wydajność, sprawność i wygodę podczas jazdy. Jeśli jesteś miłośnikiem kolarstwa i jeszcze nie masz dedykowanej pary: zdecydowanie powinieneś to zmienić!

Wyposażenie - czyli co zabrać ze sobą na wyprawę rowerową?

Ostatnią częścią Twoich przygotowań jest skompletowanie wyposażenia na wyprawę. Tutaj sprawa jest bardzo prosta: są to rzeczy przeznaczone do ewentualnych napraw czy czynności technicznych w rowerze. Druga część ekwipunku to to, czego sam będziesz potrzebował (jedzenie, woda itp.).

Przygotowanie do ewentualnych napraw i czynności technicznych - narzędzia i niezbędne elementy

Jeśli chodzi o elementy związane z samym rowerem, każda wyprawa będzie wymagała praktycznie tej samej listy:

  • zestaw naprawczy do roweru,
  • pompka,
  • taśma izolacyjna,
  • olejek/płynny smar do łańcucha,
  • skuwacz do łańcucha (oraz dodatkowa spinka),
  • zapasowe dętki,
  • opaski zaciskowe.

Taki zestaw będzie całkowicie wystarczający dla zdecydowanej większości wypraw rowerowych (również tych dłuższych).

Ekwipunek dla Ciebie - jedzenie, odzież, bidony rowerowe

Jeśli chodzi o sam ekwipunek - zastanów się po prostu, co będzie Ci potrzebne. Dobierz odpowiednio ilość jedzenia do długości i intensywności trasy (warto podliczyć kaloryczność prowiantu). Zabierz też ze sobą kurtkę przeciwwiatrową, gdyby prognoza pogody jednak się nie sprawdziła. Napełnij bidony rowerowe (noszenie dwóch jest dużo bardziej praktyczne). Możesz do tego wykorzystać wodę lub napój izotoniczny (kupny albo zrobiony samodzielnie).

Jako ciekawy dodatek do wyposażenia roweru możesz potraktować chwytaki na bidony rowerowe. Dzięki nim możesz wziąć kilka łyków podczas jazdy - bez konieczności zarządzania postoju.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%