Zamknij

Łysienie u kobiet - rodzaje, przyczyny, leczenie

17:27, 23.02.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:28, 23.02.2024

Pełne blasku, bujne i zdrowo wyglądające włosy to nie tylko atrybut kobiecości, ale także odzwierciedlenie dobrego zdrowia. Kondycja naszych włosów może wiele powiedzieć o naszym ogólnym stanie zdrowia. Dlatego każda kobieta powinna zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sygnały, jak np. nadmierne wypadanie włosów, które mogą być pierwszą oznaką potrzeby udania się na konsultację z lekarzem specjalistą.

Łysienie u kobiet - dlaczego wypadają mi włosy?

Łysienie to problem, który, mimo że częściej kojarzony jest z mężczyznami, dotyka również wiele pań. Utrata włosów może być dla nich doświadczeniem głęboko stresującym, prowadzącym do obniżenia samooceny i samopoczucia. Wpływa to niekorzystnie na codzienne życie i może utrudniać proces leczenia, opóźniając pozytywne efekty terapii. Wypadanie włosów u kobiet ma wiele przyczyn i form - od łagodnego przerzedzenia, przez zauważalne ubytki, aż po całkowite łysienie. Na szczęście, współczesna medycyna oferuje szereg rozwiązań i terapii, dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdej kobiety, które pomagają nie tylko w walce z łysieniem, ale także w odzyskaniu pewności siebie i poprawie samopoczucia.

Rodzaje łysienia 

Łysienie androgenowe u kobiet jest najbardziej powszechnym typem utraty włosów, w dużej mierze determinowanym przez czynniki genetyczne. Jego bezpośrednie przyczyny to wahania hormonalne, które mogą być powiązane z różnymi schorzeniami, takimi jak zespół policystycznych jajników, nadczynność kory nadnerczy, czy nawet nowotwory jajnika. Zazwyczaj objawy tego typu łysienia zaczynają się pojawiać po 30. roku życia, nasilając się z upływem czasu, szczególnie w okresie menopauzy.

Kluczową rolę w procesie łysienia androgenowego odgrywa dihydrotestosteron (DHT) – aktywna biologicznie forma testosteronu. DHT negatywnie wpływa na receptory androgenowe w mieszkach włosowych, co prowadzi do skrócenia fazy wzrostu włosa. W konsekwencji włosy stają się coraz cieńsze, krótsze i słabsze. W tym typie łysienia obserwuje się również wydłużony czas między fazą obumierania włosa (telogenem) a jego ponownym wzrostem (anagenem), co skutkuje widocznym przerzedzeniem włosów na całej powierzchni skóry głowy.

Łysienie plackowate, drugi najczęściej występujący typ łysienia, także dotyka kobiet. Dla tego typu łysienia charakterystyczne jest pojawianie się wyraźnie odgraniczonych, całkowicie łysych obszarów. Pomimo intensywnych badań, nie udało się jeszcze w pełni zrozumieć przyczyn tej choroby. 

Kobiety także mają do czynienia z łysieniem telogenowym i anagenowym. Przyczynami łysienie telogenowe są najczęściej wysoka gorączka, urazy, wypadki, operacje, leki, silny stres. Podczas tego schorzenia coraz więcej włosów przechodzi w fazę wypadania. Łysienie anagenowe spowodowane jest leczeniem farmakologiczny lub zatruciem metalami ciężkimi. Przerwanie działania czynnika, który spowodował wypadanie włosów, najczęściej odwraca proces łysienia. 

Przyczyny wypadania włosów u kobiet 

Stan i wygląd naszych włosów są wynikiem wpływu licznych czynników. Wiele kobiet słusznie uznaje, że wahanie hormonów, które następuje w różnych okresach życia - takich jak ciąża, połóg, po porodzie, a także w czasie menopauzy - może negatywnie wpłynąć na kondycję włosów. Na kondycję włosów wpływa także stan psychiczny - często stresujące wydarzenia, takie jak poważna choroba czy śmierć bliskiej osoby, mogą prowadzić do wypadania włosów jako reakcji organizmu na ekstremalne napięcie emocjonalne.

Nadmierne wypadanie włosów może być skutkiem ubocznym przyjmowania leków, może świadczyć o niedoborze witamin lub innych elementów w organizmie, a także może wiązać się z innymi chorobami tj. PCOS, Hashimoto, choroby autoimmunologiczne itd. Nawyki żywieniowe również mają wpływ na kondycję włosów - przetworzona żywność, sztuczne dodatki i konserwanty negatywnie wpływają na włosy. 

Co robić, gdy włosy nadmiernie wypadają?

W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna oferuje kompleksowe rozwiązania dla kobiet, dla których stan i wygląd włosów to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na ich samoocenę, samopoczucie i akceptację własnego wyglądu. Aby osiągnąć zdrowe, gęste włosy, niezbędna jest wizyta u specjalisty. Profesjonalna diagnostyka i indywidualnie dobrane metody leczenia łysienia pozwalają na odzyskanie pięknych, bujnych włosów. Zaawansowane technologie i bezpieczne zabiegi przeciwdziałające wypadaniu włosów cieszą się rosnącą popularnością, oferując widoczne i satysfakcjonujące rezultaty.

Każda kobieta, zmagająca się z problemem łysienia, powinna mieć świadomość, że współczesna medycyna dysponuje szerokim wachlarzem metod leczenia, które mogą pomóc odzyskać piękne włosy. Są to m.in. mezoterapie, implanty włosów, karboksyterapia, terapie farmakologiczne i inne. Specjalista po dokładnej diagnostyce problemu określi, który zabieg najlepiej się sprawdzi w danym przypadku lub przygotuje terapię łączoną. 

Wśród metod leczenia łysienia również przeszczep włosów wyróżnia się jako jedno z najbardziej trwałych i efektywnych rozwiązań. Ta technika pozwala na precyzyjne uzupełnienie ubytków w owłosieniu, nie tylko przywracając piękny wygląd, ale także poprawiając jakość życia.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%