Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę swojemu pracownikowi, gdy ten przebywa na urlopie. Nieważne, jakiego rodzaju jest to urlop. Może się to jednak zmienić w momencie, gdy pracownik wraca po urlopie na swoje stanowisko. Sprawdź, jak to jest w przypadku urlopu rodzicielskiego.
Według prawa, gdy pracownik wykorzysta urlop macierzyński, może skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Otrzymać go może w wymiarze 32 tygodni, jeśli urodzi się jedno dziecko podczas jednego porodu. Mogą to być również 34 tygodnie, jeśli w trakcie jednego porodu urodzi się co najmniej dwójka dzieci. Z urlopu rodzicielskiego skorzystać może zarówno matka, jak i ojciec. Urlop mogą wykorzystać osobno, ale dzieląc go po połowie. Mogą również wykorzystać urlop rodzicielski w tym samym czasie. W tym miejscu przeczytasz więcej o urlopie rodzicielskim: https://www.ingksiegowosc.pl/news/sprawy-kadrowe/wypowiedzenie-umowy-po-powrocie-z-rodzicielskiego.
Dlaczego wprowadzono urlop rodzicielski? Otóż po to, aby rodzice mogli spędzić z nowo narodzonym dzieckiem więcej czasu. Podczas przebywania pracownika na urlopie rodzicielskim nie można wypowiedzieć mu umowy o pracę. Może jednak pojawić się wyjątek od tej reguły. Jeśli cała firma musi zostać zamknięta, osoba przebywająca na urlopie rodzicielskim straci pracę. Zostanie zwolniona również w przypadku pojawienia się przyczyny, która upoważnia pracodawcę do zwolnienia dyscyplinarnego.
W przypadku urlopu rodzicielskiego obowiązują przepisy, takie jak dla urlopu macierzyńskiego. Zanim pracownik wróci z urlopu do pracy, jest chroniony przez 12 miesięcy – nie można go wtedy zwolnić. Nie można wypowiedzieć mu umowy o pracę również, gdy złoży wniosek o urlop rodzicielski. Co ważne, ma do tego prawo nawet 3 tygodnie przed zaplanowaną datą urlopu. W takim przypadku wypowiedzieć umowę pracownikowi można wyłącznie, gdy np. firma ma zostać zlikwidowana lub pracownik ma zostać zwolniony dyscyplinarnie.
Gdy pracownik wraca z urlopu rodzicielskiego, może od razu wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy. Pracodawca nie może odmówić jego udzielenia, nawet w przypadku gdy pracownik wnioskuje o całość urlopu wypoczynkowego – liczący dni wolne nie tylko zaległe, ale i bieżące. Podczas przebywania pracownika na urlopie wypoczynkowym pracodawca nie ma prawa go zwolnić. Warto przestrzegać przepisów, aby podczas kontroli przez PIP nie było żadnych problemów. Tutaj przeczytasz więcej o tym, co dokładnie kontroluje Państwowa Inspekcja Pracy: https://aleo.com/pl/blog/co-podlega-weryfikacji-w-trakcie-kontroli-pip/.
Jeśli firma ma zostać zamknięta, pracodawca może zaproponować pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę. Może zasugerować mu również wypowiedzenie za porozumieniem stron bez okresu wypowiedzenia. Pracownik musi mieć szansę wyboru, co będzie dla niego lepsze.
Częściowa likwidacja zakładu, np. stanowiska osoby przebywającej na urlopie rodzicielskim, nie uprawnia do zwolnienia pracownika. Pracodawca musi znaleźć mu wówczas inne stanowisko lub przenieść do innego działu. Nie może również obniżyć mu wynagrodzenia. Jeśli szukasz narzędzi wsparcia firmy, możesz zajrzeć m.in. na https://www.ingksiegowosc.pl/.