Zamknij

Najważniejsze informacje na temat mieszanki poplonowej

art. sponsorowany + 10:18, 30.08.2023 Aktualizacja: 09:22, 01.09.2023

Udało Ci się zebrać główny plon z Twoich pól? Nie możesz pozostawić pustej gleby, ponieważ istnieje ryzyko, że zarośnie chwastami. Ponadto “goła” ziemia bardzo się wyjaławia, przez co w przyszłym roku plony mogą być znacznie mniejsze. Dlatego koniecznie wysiej mieszankę poplonową. Zastanawiasz się, czym jest i jakie ma zalety? Co należy wiedzieć o tym produkcie? Sprawdź najważniejsze informacje. 

Poplon – czym jest i dlaczego warto go stosować? 

Poplon to rośliny, które nie są przeznaczone na zbiór, a mają na celu wzbogacenie ziemi i użyźnienie jej. Określa się je zielonym nawozem, ponieważ rozsiewa się je na zagonach, a następnie pozostawia, aby urosły i zakwitły. Wtedy się je ścina i pozostawia, żeby się rozłożyły. Zazwyczaj odbywa się to przez zimę, dzięki czemu wiosną ziemia jest gotowa do siewu.  

Poplon to nie przypadkowe rośliny. Na zielone nawozy są wybierane tylko te okazy, które magazynują istotne pierwiastki (m.in. azot). Dzięki temu wzbogacają glebę, która nie wymaga dodatkowego nawożenia.  

Jednak użyźnianie podłoża to nie jedyna zaleta stosowania poplonów. Wysiewanie zielonego nawozu: 

  • zmniejsza ryzyko erozji gleby i zaniku substancji mineralnych w wyniku ekspozycji podłoża na słońce, wiatr i niskie temperatury; 
  • zwiększa ilość próchnicy w glebie, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie plonu. 

Nasiona na poplon należy wysiewać po głównym zbiorze, jednak nie później niż po 30 sierpnia. Zwiększa to szansę na wyrośnięcie roślin.  

Mieszanka na poplon – jaką wybrać? 

Zastanawiasz się co wysiać jako nawóz zielony? Możesz sięgnąć po jeden rodzaj roślin, np. po łubin wąskolistny, czy facelię. Jednak, aby uzyskać bogaty zielony nawóz, dobrym wyborem jest mieszanka poplonowa, np. z oferty sklepu Nasiona Ławrenowicz. Znajdziesz tam produkty, które zawierają np. groch siewny, facelię i słonecznik. Te rośliny absorbują azot z powietrza i gromadzą go w swoich korzeniach, aby po ścięciu “oddać” go do ziemi. Dzięki temu, że mieszanka zawiera różnorodne gatunki, wzbogaca ekosystem i przełamuje różnorodność upraw. To pozytywnie wpływa na redukcję szkodników, ale także patogenów, które mogłyby atakować wybrane zboża.  

Mieszanka poplonowa jest bardzo wydajna. Wystarczy zaledwie 50 kg nasion na 1 ha pola, aby uzyskać zadowalające wyniki. Po zimie wystarczy delikatna uprawa “na płytko”, aby móc rozpocząć siewy. Jeśli stosujesz technologię siewu pasowego, możesz spokojnie pozostawić resztki zielonego nawozu i zacząć uprawę! 

Mieszanki poplonowe to doskonały sposób, aby ograniczyć zużycie sztucznych nawozów na polach. Przekonaj się w praktyce! 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%