Wydarzenie wywołało kontrowersje w środowisku politycznym. Politycy koalicji rządzącej krytykowali wykorzystanie reprezentacyjnego budynku państwowego do prywatnych uroczystości. Poseł Tomasz Trela z Lewicy stwierdził: „Cieszę się ze szczęścia Andrzeja Dudy, ale imprezy weselne i zaślubiny robi się w miejscach do tego przeznaczonych”.
W odpowiedzi na te wydarzenia poseł Adam Dziedzic wystosował oficjalne pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, wzywając do udostępnienia przestrzeni Pałacu Prezydenckiego wszystkim obywatelom. W swoim piśmie parlamentarzysta stanowczo sprzeciwił się „państwu kastowemu" i Polsce dla „lepszych" i „gorszych".
Szczególnie bulwersujące dla posła były słowa Jarosława Kaczyńskiego z kongresu PiS w Przysusze, gdzie prezes partii oświadczył: „Jesteśmy proszę państwa elitą naszej partii i co za tym idzie, elitą narodu”.
Dziedzic zdecydowanie zripostował: „Naród to wszyscy obywatele, a nie partyjna wierchuszka”.
Poseł żąda, aby Pałac Prezydencki, jako budynek państwowy, był dostępny dla każdego obywatela pragnącego zawrzeć związek małżeński – niezależnie od nazwiska, funkcji czy koneksji politycznych.
Jeśli pałace mają służyć wyłącznie rodzinie władzy, to władza powinna uczciwie powiedzieć: „to nasze – nie wasze".
Adam Dziedzic, urodzony 26 września 1969 roku w Rzeszowie, to polityk, inżynier i samorządowiec reprezentujący okręg rzeszowski. Z wykształcenia magister inżynier mechanik, absolwent Politechniki Rzeszowskiej.
Przed objęciem mandatu poselskiego przez dziewięć lat (2014-2023) pełnił funkcję wójta gminy Świlcza, gdzie został wybrany w pierwszej turze w 2014 roku z wynikiem 4056 głosów (59,30%), a reelekcję uzyskał w 2018 roku, otrzymując 4242 głosy (61,45%).
Politycznie związany z Polskim Stronnictwem Ludowym (PSL). W 2021 roku został prezesem ludowców w województwie podkarpackim, pokonując w wewnętrznych wyborach posła Mieczysława Kasprzaka.
W wyborach parlamentarnych 2023 roku kandydował listy Trzeciej Drogi w okręgu rzeszowskim i został wybrany na posła X kadencji, uzyskując 24 304 głosy.
Zawodowo pracował jako wiceprezes i prezes Podkarpackiego Centrum Hurtowego Agrohurt. W 2024 roku startował na prezydenta Rzeszowa.
Postulat równego dostępu do instytucji państwowych
Według posła Polska to wspólnota, a nie dwór, dlatego dostęp do instytucji państwowych powinien być równy dla wszystkich obywateli. Jego apel wpisuje się w szerszą debatę o roli państwowych budynków i ich dostępności dla zwykłych obywateli.
Sprawa wywołuje pytania o granice między prywatnością głowy państwa a funkcją publiczną zajmowanych przez nią przestrzeni. Choć Kancelaria Prezydenta podkreśla, że Pałac jest domem rodziny prezydenckiej, krytycy wskazują na jego reprezentacyjny charakter i finansowanie z budżetu państwa.
Postulat posła Dziedzica o udostępnieniu Pałacu Prezydenckiego wszystkim obywatelom stanowi próbę zdefiniowania na nowo relacji między władzą a społeczeństwem w kwestii dostępu do państwowych instytucji.