Dbałość o zdrowie i czyste powietrze, sprawia, że krajowe wymagania wobec kotłów grzewczych podlegają istotnym zmianom mającym miejsce na różnych polach. Zastanawiasz się, czy można montować piec węglowy w 2025 roku? Jakie kotły są zgodne z programem Czyste Powietrze? Jakie urządzenia grzewcze kwalifikują się do dotacji? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.
Z tekstu dowiesz się:
Program Czyste Powietrze a kotły w 2025 roku – przepisy
Wiosna 2025 roku to nowa odsłona rządowego programu Czyste Powietrze. W kontekście urządzeń grzewczych najważniejsze zmiany obejmują:
Uchwały antysmogowe – zróżnicowanie na poziomie lokalnym
Czy istnieje zakaz kotłów węglowych w 2025 roku? Otóż jak to często bywa – to zależy. W dużym stopniu za to, jakie kotły można montować w 2025 roku, odpowiadają regulacje lokalne uchwalane przez sejmiki wojewódzkie. Uchwały antysmogowe ustanawiane na poziomie wojewódzkim mogą podlegać dodatkowym obostrzeniom na terenie konkretnych gmin.
Dla przykładu na terenie województwa łódzkiego od 01.01.2025 roku można użytkować wyłącznie kotły w klasach od 3 do 5 oraz te spełniające normy ekoprojektu. Ponadto od 01.01.2026 roku będzie można eksploatować wyłącznie kominki z certyfikatem ekoprojektu.
Jeszcze bardziej restrykcyjne wymagania mogą mieć miejsce na terenach gmin uzdrowiskowych. Przykładowo w związku z uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 30 listopada 2017 roku na terenie kilku gmin (Jelenia Góra-Cieplice, Duszniki-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój, Szczawno-Zdrój) wprowadzono dalej idące regulacje. Obszary położone na tych gminach dzielą się dodatkowo na poszczególne strefy A, B i C, które różnicują poziom obostrzeń. W strefach A i B wskazanych gmin, począwszy od 2018 roku, nie można instalować nowych kotłów spalających węgiel lub drewno. Niezależnie od ich klasy.
W związku z różnymi niuansami montaż kotła w 2025 roku wymaga od inwestora każdorazowego zapoznania się z regulacjami obowiązującymi na terenie jego województwa i gminy.
Nowe wymogi jakości dla paliwa peletowego
O ile urządzenia elektryczne i gazowe korzystają ze stosunkowo dobrze ustandaryzowanych nośników energii, których parametry są znane i powtarzalne, to w przypadku paliw stałopalnych ma miejsce duże zróżnicowanie. W związku z tym Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadziło Rozporządzenie z dnia 8 maja 2025 roku dotyczące wymagań jakościowych dla biomasy. Dla peletu rozporządzenie wskazuje m.in. wartości maksymalne zawartości:
Dokument określa również minimalne i maksymalne wymiary dla poszczególnych granulek paliwa, a także minimalną wartość opałową wynoszącą 16,50 Mj/kg.
Jednoczesne spalanie paliw stałych oraz dbałość o czyste powietrze rodzi wiele trudnych wyzwań i wymagań. O wiele prostszym rozwiązaniem są kotły gazowe kondensacyjne, które dzięki możliwości spalania gazu płynnego (propanu) z powodzeniem można instalować także na terenach bez dostępu do sieci gazu ziemnego.
Chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę na temat technologii gazowej? Koniecznie zapoznaj się z poradnikami marki Vaillant!