Zamknij

Ruszyły zapisy na 43. Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską

18:26, 08.07.2025 Aktualizacja: 18:36, 08.07.2025

Po raz pierwszy od kilku lat pielgrzymi z Mielca znów wyruszą na Jasną Górę w trzech odrębnych grupach: 16. św. Szymona, 17. św. Rafała i 18. św. Wojciecha. Trwają zapisy na 43. Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską, która odbędzie się w dniach 17–25 sierpnia. Hasłem tegorocznej edycji są „Pielgrzymi Nadziei”.


Już 17 sierpnia na szlak z Tarnowa do Częstochowy wyruszy 43. Piesza Pielgrzymka Tarnowska. W tym roku powraca dawny mielecki podział – pątnicy z Mielca i okolic ponownie utworzą trzy osobne grupy: 16. św. Szymona, 17. św. Rafała i 18. św. Wojciecha. Od 2022 roku grupy 16 i 18 szły razem, jednak w 2025 wracają do samodzielnego pielgrzymowania.

Hasłem tegorocznej edycji są „Pielgrzymi Nadziei”. Jak zapowiadają organizatorzy, przez dziewięć dni pątnicy będą przeżywać rekolekcje w drodze, koncentrując się na tematach nadziei, maryjności i patriotyzmu. Duchowe rozważania poprowadzi ks. Paweł Pająk, proboszcz parafii w Olszance.

Wyjście pielgrzymki odbędzie się wyjątkowo nie spod tarnowskiej katedry (ze względu na remont), ale z kościoła bł. Karoliny Kózkówny, co ma szczególny wymiar – w 2025 roku przypada 110. rocznica męczeństwa tej błogosławionej.

Trzy mieleckie grupy:
Grupa 16 – św. Szymon 

Przewodnikiem jest ks. Paweł Skraba, proboszcz z Zasowa. Grupę tworzą pielgrzymi z parafii: św. Mateusza (centrum organizacyjne), Kiełków, Książnice, Łączki Brzeskie, Trójcy Przenajświętszej oraz z dekanatu Radomyśl Wielki.

Grupa 17 – św. Rafał
Przewodnikiem jest ks. Mateusz Hojdak. Do grupy należą parafie: Matki Bożej Nieustającej Pomocy (MBNP – centrum), św. Marka, Trójcy Św., Dobrynin, Przecław i Trześń.

Grupa 18 – św. Wojciech
Przewodnikiem jest ks. Rafał Mirosławski. Grupa obejmuje parafie: Ducha Świętego (centrum), Borowa, Chorzelów, Górki, Czermin, Trzciana, Rzędzianowice oraz parafie z diecezji sandomierskiej (Gawłuszowice, Skopanie, Tuszów Narodowy, Sarnów, Wola Baranowska, Baranów Sandomierski, Padew Narodowa).

Tegoroczna pielgrzymka niesie ze sobą również nowe symbole. Uczestnicy otrzymają krzyże pielgrzymkowe nawiązujące do Roku Jubileuszowego, zamiast tradycyjnych legitymacji. Na trasie obecne będą też: krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz kotwica z Gdyni – symbol nadziei.

Już teraz trwają intensywne przygotowania: zbierają się schole, porządkowi, szykowane są koszulki, transport, punkty zaopatrzenia. Koszt udziału w pielgrzymce to 200 zł, zniżki przysługują dzieciom i rodzinom. Zapisy odbywają się w parafiach organizacyjnych każdej z grup.

Pielgrzymi i przewodnicy są zgodni – pielgrzymka to coś więcej niż tylko wędrówka:
„To rekolekcje w ruchu, czas nadziei, modlitwy, przemiany. Kto raz poszedł – wraca.”

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%