Zamknij

Jak znaleźć dobrą pracę w czasach kryzysu? Odpowiadamy

13:10, 03.03.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:10, 03.03.2023

Pomimo kryzysu gospodarczego, który możemy zaobserwować na całym świecie, wiele osób poszukuje nowego miejsca pracy. Może to być związane z chęcią zdobycia lepiej płatnej posady, chociaż zdarza się, że jest to efektem redukcji etatów w obecnym miejscu zatrudnienia. W obydwu tych przypadkach kandydat chce jak najszybciej znaleźć firmę, która zapewni mu odpowiednie warunki i uczciwą zapłatę. Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrą pracę w czasach kryzysu? Zapoznaj się z tym artykułem.

Jeżeli jesteś jedną z osób, które w obliczu globalnego kryzysu gospodarczego rozważają zmianę posady, z pewnością zastanawiasz się, jak przedstawia się aktualna sytuacja na rynku pracy (https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rynek-pracy-Co-czeka-gospodarke-i-kandydatow-8394056.html). Niezależnie od tego, czy Twoja motywacja wypływa z chęci uzyskania lepszych warunków zatrudnienia, czy też jest spowodowana redukcją etatów w dotychczasowym miejscu pracy, powinieneś zapoznać się z tym artykułem. Znajdziesz w nim cenne porady dotyczące poszukiwań pracy w trudnych czasach.

Jak zwiększyć swoje możliwości na rynku pracy?

Poszukiwanie pracy jest procesem, który warto bardzo dokładnie zaplanować. Jeżeli rozważasz zmianę branży, powinieneś na samym początku skonsultować się z doradcą zawodowym, który pomoże Ci znaleźć ścieżkę kariery odpowiadającą Twoim umiejętnościom i kompetencjom miękkim. Jeżeli wiesz, w jakim kierunku chcesz podążać, możesz polepszyć swoje kwalifikacje za pomocą kursów i szkoleń. Nie muszą to być materiały płatne. W Internecie znajdziesz wiele cennych źródeł do wykorzystania za darmo.

Kolejnym krokiem, prowadzącym do zwiększenia Twoich możliwości na rynku pracy jest networking, czyli tworzenie sieci kontaktów. Skorzystaj z popularnych stron, które są dedykowane takim działaniom. Za ich pośrednictwem możesz również odwiedzić oficjalne profile firm i dowiedzieć się więcej na temat ich działalności. Pamiętaj jednak, że jest to rzeczywistość przedstawiona z punktu widzenia takiego przedsiębiorstwa. Przed aplikowaniem do danego miejsca, zapoznaj się z opiniami obecnych i byłych pracowników. Do tego celu doskonale sprawdzi się platforma gowork.pl.

Jak przygotować CV?

Curriculum Vitae, w skrócie CV, jest dokumentem przedstawiającym Twoje dotychczasowe doświadczenie, zdobyte kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności, które są analizowane przez dział HR podczas procesu rekrutacji. Warto zadbać o estetyczny wygląd CV tak, aby przykuło ono wzrok rekruterów. Możesz skorzystać z darmowych szablonów dostępnych w Internecie, które ułatwią Ci stworzenie odpowiedniego Curriculum. Najważniejsze, abyś zamieścił tam następujące informacje:

  • imię i nazwisko, wraz z danymi kontaktowymi,
  • doświadczenie zawodowe; jeśli go nie posiadasz, wpisz koła naukowe i wolontariaty,
  • wykształcenie,
  • kompetencje miękkie i twarde.

Standardem jest umieszczanie zdjęcia w CV. Mimo że nie jest to wymogiem warto, abyś dodał formalną fotografię, na której się uśmiechasz. Nie zapomnij o klauzuli RODO, która jest konieczna, jeżeli chcesz przejść do kolejnych etapów rekrutacji.

Jak przygotować list motywacyjny?

Dokument, jakim jest list motywacyjny, w swojej strukturze bardzo przypomina listy formalne, z którymi z pewnością spotkałeś się w szkole. Z tego względu obowiązkowymi elementami są miejscowość, data, dane odbiorcy i nadawcy oraz podpis. W treści listu powinieneś opisać pokrótce swoje doświadczenie oraz podać argumenty, dlaczego to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem. Opisz swoje umiejętności oraz wyjaśnij, dlaczego przydadzą się one w pracy na stanowisku, na które aplikujesz.

Kolejny akapit listu motywacyjnego poświęć temu, dlaczego zdecydowałeś się na aplikowanie do konkretnej firmy. Możesz tu skomentować, np. jej filozofię, cele, projekty czy osiągnięcia, które Cię zainspirowały. Zakończ list motywacyjny podziękowaniem za czas i uwagę. Możesz też dodać informację, że jesteś gotowy na rozmowę kwalifikacyjną lub inną formę dalszej współpracy.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%