Jesteś w trakcie prac budowlanych lub remontowych, w miejscu z utrudnionym dostępem do prądu? Mieszkasz za miastem i chcesz zabezpieczyć się przed niespodziewanymi przerwami w dostawie energii elektrycznej? Warto rozważyć zakup generatora elektrycznego, który z pewnością zapewni odpowiednie zasilanie elektronarzędzi, instalacji lub pieca.
Generatory prądotwórcze, występujące w ofercie handlowej również jako agregaty, to przenośne mini elektrownie. Na rynku można znaleźć wiele modeli różniących się między sobą parametrami umożliwiającymi mniej lub bardziej skomplikowane prace i pasującymi pod konkretną instalację.
Agregaty prądotwórcze są niewątpliwie urządzeniami, dzięki którym można zachować ciągłość prac, oświetlenia, a także funkcjonowania urządzeń chłodniczych i grzewczych w domu. To urządzenia elektroenergetyczne, które stanowią samodzielne źródło prądu. Jego głównymi elementami są:
Sercem urządzenia jest silnik wewnętrznego spalania. Praca silnika polega na przetwarzaniu energii uzyskanej ze spalania paliwa, na energię mechaniczną. Siłę elektromotoryczną generuje wirnik prądnicy, która z kolei umożliwia wytworzenie prądu elektrycznego. Cały proces zachodzi w bardzo szybkim tempie, którego efektywność zależy także od rodzaju paliwa.
Generator, w zależności od rodzaju i modelu, można uruchomić ręcznie lub poprzez pociągnięcie szarpaka. Dostępne są także urządzenia włączające się automatycznie, które mogą być zasilane z zewnętrznego źródła, takiego jak akumulator. Tak czy inaczej, każdy generator wymaga paliwa, którym może być:
Najpopularniejszym silnikiem montowanym w generatorach prądotwórczych jest silnik 4-suwowy. Jego praca opiera się o cztery etapy, czyli zasysanie, sprężanie, spalanie i wydech paliwa. Dobrym wyborem urządzenia do pracy w domu będzie jednak agregat prądotwórczy inwertorowy. Charakteryzuje się znacznie cichszą pracą niż urządzenie bez silnika inwertorowego. Parametry prądu produkowane przez tego rodzaju agregat, są korzystniejsze dla instalacji i urządzeń domowych.
Generator przyda się przede wszystkim jako dodatkowe źródło energii elektrycznej w domu. Warto rozważyć jego zakup w sytuacji, kiedy dom znajduje się na obszarze, gdzie często występują gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Takie urządzenie będzie też niezwykle pomocne w podczas prac w ogrodzie lub altanie.
Zdarza się, iż w takich miejscach dostęp do stałego źródła energii jest utrudniony lub niemożliwy. Agregaty są też bardzo często wykorzystywane w domach letniskowych położonych z dala od sieci energetycznej. Zasilanie instalacji elektrycznej z agregatu będzie także dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy podłączenie domku letniskowego do sieci energetycznej wymaga wielu pozwoleń i wiąże się z dużą inwestycją finansową.