Zamknij

Jak założyć własne gospodarstwo rolne krok po kroku?

artykuł sponsorowany + 10:05, 01.04.2022 Aktualizacja: 10:06, 01.04.2022

Gospodarstwa rolne często przekazywane są z pokolenia na pokolenie w rodzinach. Chodzi o to, że prowadzenie tego typu działalności w dużej mierze wiąże się z posiadaniem ziemi uprawnej, ale nie tylko, bowiem wymogów jest kilka. Jeśli zastanawiasz się, jak założyć gospodarstwo rolne krok po kroku, zapoznaj się ze wszystkimi wskazówkami, które umożliwią założenie go od zera.

Jak założyć gospodarstwo rolne? Wymogi formalne

Chcesz zostać rolnikiem, jednak takie kwestie, jak założenie gospodarstwa rolnego i wykaz wymogów do spełnienia wciąż pozostają dla Ciebie zagadką? Pierwszym krokiem powinno być uzyskanie statusu rolnika indywidualnego. Aby go otrzymać, należy zdobyć kwalifikacje rolnicze oraz posiadać albo dzierżawić pole o powierzchni pomiędzy 1 ha a 300 ha. Trzeba także mieszkać w gminie, w której położona jest działka uprawna przez okres przynajmniej 5 lat, zajmując się rolą samodzielnie.

Co oznacza posiadanie kwalifikacji rolniczych? Wiąże się to z posiadaniem odpowiedniego wykształcenia w tym zakresie na dowolnym poziomie. Możesz wybrać rolnicze studia podyplomowe, jeśli uzyskałeś dyplom na innym kierunku. Posiadając wykształcenie średnie, masz możliwość wybrania się na studia w zakresie rolnictwa albo przepracować w tym zawodzie 3 lata. Z kolei, gdy ukończyłeś gimnazjum lub szkołę zawodową, możesz analogicznie wybrać się do technikum o profilu rolniczym, następnie ukończyć studia albo przepracować na roli 5 lat. Aby móc potwierdzić tę ostatnią możliwość, należy opłacać regularnie składki KRUS oraz uzyskać zaświadczenie od wójta bądź burmistrza o uprawie roli na określonym obszarze.

Gospodarstwo rolne - jak założyć?

Jeśli więc nie jesteś rolnikiem, jak założyć gospodarstwo rolne od zera? Jak wspomniano we wstępie, posiadanie ziemi uprawnej stanowi konieczny warunek do prowadzenia roli. Istnieje kilka możliwych scenariuszy w tym zakresie. Jeśli posiadasz status rolnika indywidualnego, wówczas z łatwością możesz dokonać zakupu ziemi, bez większych wymogów. Jedyny limit, jaki Cię wtedy obowiązuje to 300 ha ziemi.

Kiedy nie masz jeszcze wspomnianego statusu, sporo uzależnione jest od rodzaju działki i jej wielkości. Możesz bez trudności kupić ziemię uprawną do 1 ha. W takiej sytuacji należy pamiętać jedynie o tym, że prawo pierwokupu przysługiwać będzie Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa. Wyjątek stanowi sytuacja, w której osoba sprzedająca ziemię jest Twoim krewnym. Wówczas wspomniany Ośrodek nie będzie miał pierwszeństwa, a Ty możesz kupić ziemię do wielkości 300 ha powierzchni. Kiedy działka ma większą powierzchnię niż wspomniany 1 ha, a osoba sprzedająca ją nie jest Twoim krewnym, wtedy konieczne będzie uzyskanie zgody Dyrektora KOWR. Odpowiadając na pytanie, jak założyć gospodarstwo rolne, warto podkreślić, że samo posiadanie ziemi to dopiero jeden ze spełnionych warunków.

Założenie gospodarstwa rolnego - o czym pamiętać?

Posiadasz już status rolnika indywidualnego, masz też zakupioną ziemię i zastanawiasz się, jak

stworzyć gospodarstwo ekologiczne? Powinieneś pamiętać o dopilnowaniu kilku dodatkowych formalności. Warto przestudiować ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. To właśnie w niej dokładnie wytłumaczono, czym jest działalność rolnicza i co do niej można zaklasyfikować. Należy spełniać określone warunki poprzez swoje działania, bowiem od prowadzenia gospodarstwa rolnego nie będziesz płacić podatku dochodowego, a podatek rolny. W określonych sytuacjach powinieneś również pamiętać, by zarejestrować się jako podatnik VAT. Więcej informacji o tym jak stworzyć gospodarstwo ekologiczne znajdziesz w poniższym artykule https://www.okiemrolnika.pl/prawo-i-finanse/item/3284-jak-stworzyc-gospodarstwo-ekologiczne

Musisz także zgłosić swoją działalność u odpowiednich organów. Są nimi Państwowa Inspekcja Sanitarna, a także Inspekcja Weterynaryjna, jeśli zamierzasz hodować zwierzęta. Odwiedź Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdy chcesz otrzymywać dopłaty do swojej działalności. Aby poznać więcej wskazówek na temat tego, jak założyć gospodarstwo rolne krok po kroku, warto zerknąć na okiemrolnika.pl.

Jak widać, kwestia stworzenia gospodarstwa wymaga spełnienia kilku istotnych formalności. Jeśli jednak lubisz wyzwania i czujesz, że sprawdzisz się jako rolnik, możesz rozpocząć swoją przygodę z rolnictwem już dziś!

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%