Pranie i prasowanie ubrań zdecydowanie nie należą do ulubionych prac domowych Polaków. Coraz więcej osób otwarcie przyznaje, że woli oddać te czynności w ręce ekspertów aniżeli trudzić się nimi samemu. Usługi profesjonalnego czyszczenia wyrobów tekstylnych cały czas zyskują na popularności. Dla wielu przedsiębiorców to wręcz idealny moment na rozpoczęcie własnej działalności w tej ciekawej i dynamicznie rozwijającej się branży. Wiele wskazuje na to, że założenie własnej pralni chemicznej w Polsce to bardzo dobry pomysł na biznes. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak najlepiej przygotować się do takiego przedsięwzięcia.
Generalnie możemy rozróżnić dwie podstawowe metody prania asortymentu tekstylnego: pranie na mokro oraz czyszczenie chemiczne. Każdy z tych sposobów wymaga zastosowania innego sprzętu i środków. Pranie wodne odbywa się oczywiście przy użyciu wody i detergentów pod różnymi postaciami: najczęściej są to proszki, płyny, tabletki bądź kapsułki. Aby szybko i łatwo odświeżyć duże ilości tekstyliów stosuje się specjalne pralnico-wirówki przystosowane do długotrwałej pracy. Nie wszystkie typy tkanin nadają się jednak do prania na mokro. Niektórym z nich kąpiel wodna mogłaby wręcz zaszkodzić. Wówczas należy wybrać opcję prania chemicznego. W procesie czyszczenia chemicznego wykorzystuje się hermetyczne automaty piorące nazywane agregatami chemicznymi. Technologia czyszczenia w pralniach chemicznych opiera się na wykorzystaniu specjalnych rozpuszczalników organicznych. Są to substancje chemiczne zdolne do rozpuszczenia i usunięcia z odzieży zabrudzeń w sposób w pełni bezpieczny dla tkanin. Nowoczesne rozpuszczalniki chemiczne charakteryzują się wysoką wydajnością. Jakość rozpuszczalników stosowanych we współczesnych pralniach również jest bardzo wysoka, dlatego nie stanowią one zagrożenia dla środowiska. Po zakończeniu prania środki chemiczne są odpowiednio zabezpieczane, a następnie utylizowane.
Maszyną, bez której nie mogłaby funkcjonować żadna pralnia chemiczna jest oczywiście wspomniany wcześniej agregat piorąco-suszący. Jest to supernowoczesne, zaawansowane technicznie urządzenie pozwalające zarówno na wypranie, jak i wysuszenie czyszczonej bielizny. Przygotowany uprzednio wsad jest umieszczany w komorze agregatu, a następnie zalewany rozpuszczalnikiem. W trakcie pracy maszyna pozostaje hermetycznie zamknięta, dlatego żadne szkodliwe opary nie wydostają się do otoczenia. Nowoczesne agregaty chemiczne są w znacznej mierze zautomatyzowane. Do obowiązków pracowników należy jedynie przygotowanie i zabezpieczenie odzieży, włożenie jej do komory agregatu, wybranie odpowiedniego programu i załączenie urządzenia. Modele oferowane przez wiodących producentów sprzętu pralniczego, np. firmę Sovrana, posiadają zaawansowany system sterowania elektronicznego, który sprawia, że maszyny te są praktycznie bezobsługowe. Oprócz agregatów piorąco-suszących w pralniach chemicznych używa się również innych specjalistycznych maszyn. Do wstępnego przygotowania odzieży do prania stosuje się stoły i kabiny detaszerskie. To właśnie tutaj pracownicy pralni wykonują pierwsze czynności związane z oczyszczaniem tkanin. Przy pomocy stołów i kabin detaszerskich odbywa się wstępne usunięcie najcięższych plam i zabrudzeń. Aby wszystkie elementy garderoby mogły wrócić do właściciela w nienagannym stanie muszą zostać dokładnie wyprasowane. W tym celu używa się profesjonalnych stołów prasowalniczych, magli przemysłowych i manekinów formujących. Niezbędnym elementem wyposażenia każdej pralni są także wytwornice pary.
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zamiast pracować na stanowiskach niespełniających ich oczekiwań myśli o założeniu własnej działalności. Z racji tego, że pralnia chemiczna oferuje specyficzny rodzaj usług, przy jej zakładaniu – oprócz rutynowych obowiązków związanych z rejestracją firmy – należy spełnić również pewne dodatkowe formalności. Choć nie są tu co prawda wymagane żadne specjalne pozwolenia, lokal, w którym ma znajdować się pralnia chemiczna musi spełnić określone standardy. Jeśli nie mamy pewności, jak urządzić pralnię oraz jakie wymogi formalne musimy spełnić, możemy zwrócić się o pomoc do profesjonalnych firm zajmujących się szkoleniami z zakresu prowadzenia pralni. Otrzymamy od nich fachowe doradztwo w każdej nurtującej nas kwestii.