Zamknij

Ile kosztuje mapa do celów projektowych i jak ją czytać?

artykuł sponsorowany + 17:02, 30.08.2019 Aktualizacja: 17:05, 30.08.2019

Bez takiej mapy nie ruszy żadna budowa. Jak sama nazwa wskazuje, mapa do celów projektowych jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę i zakończenia procesu formalnego w urzędzie. Ile zatem kosztuje i jak czytać wszystkie oznaczenia?

Mapa do celów projektowych – przeznaczenie

Wykorzystywana do celów projektowych mapa jest wykonanym przez geodetę opracowaniem graficznym, bazującym na mapie zasadniczej. Za każdym razem, kiedy do firmy Geo – Osnowa zgłasza się inwestor nowego projektu budowlanego, rozmowy rozpoczynają się właśnie od potrzeby stworzenia mapy do celów projektowych. Taka mapa do celów projektowych jest niezbędna zarówno przy budowie domu, jak i przyłączy. Do wykonania wszelkich instalacji, również, bowiem niezbędne są pozwolenia, które otrzymujemy na podstawie projektu graficznego. 

Mapa do celów projektowych – oznaczenia

Taką mapę należy przedłożyć wraz z innymi dokumentami w gminie oraz udostępnić firmie budowlanej czy architektowi, który projektuje nasz dom. Z pewnością jednak sam inwestor zainteresowany jest poszczególnymi oznaczeniami, które na pierwszy rzut oka niewiele mówią. Standardowo jednak na mapie do celów projektowych oznacza się:

 - wo – sieć wodociągowa, 

 - wl – sieć wodociągowa lokalna,

 - tt – sieć telekomunikacyjna tranzytowa, 

 - tm – sieć telekomunikacyjna miejska,

 - ks - sieć kanalizacji sanitarnej,

 - ko – siec kanalizacji ogólnospławnej,

 - kd  - sieć kanalizacji deszczowej,

 - g – sieć gazowa,

 - e – sieć elektroenergetyczna.

Mapa do celów projektowych oznaczenia może posiadać również bardziej szczegółowe, np. eW – sieć elektroenergetyczna wysokiego napięcia, eS – średniego napięcia i eN – niskiego napięcia. Podobnie jest w przypadku sieci gazowej. GN jest oznaczeniem dla sieci gazowej niskoprężnej, a gW dla sieci gazowej wysokoprężnej. 

Jeśli chcemy więc zweryfikować, gdzie biegnie np. sieć elektroenergetyczna i o jakim napięciu, to szukamy odpowiedniej pionowej kreski z określeniem eN, eW bądź eS. 

Mapa do celów projektowych – cena

Mapę do celów projektowych należy pozyskać w kilku egzemplarzach. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nie będą konieczne ewentualne poprawki, to warto zamówić dodatkową kopię do użytku własnego. Cena mapy do celów projektowych może być bardzo zróżnicowana. 

Przyjmuje się, że stawką wyjściową za:

 -  pojedynczy projekt,

 -  bądź za pierwszy hektar opracowania 

jest 550 złotych. 

Potem w zależności od:

 -  wielkości projektu, 

 - lokalizacji, 

 - czy konieczności nanoszenia dodatkowych punktów na mapę 

cena może być wyższa. 

Geodeci z firmy Geo – Osnowa chętnie opracują dla Państwa kalkulację kosztu przygotowania takiej mapy. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%